♦ Στα σκαλιά της ΑΣΟΕΕ είναι γραμμένο το σύνθημα. Η προετοιμασία (κοπή στένσιλ) δείχνει διάθεση… μαζικής παραγωγής. Τόσος κόπος για μια παπάρα! Δυστυχώς, όμως, ζούμε σε μια εποχή πολιτικής παρακμής, κατά την οποία λογικό είναι να ανθίζουν ο πολιτικός αυτισμός, η θεωρητική ρηχότητα, ο σεκταρισμός της παρέας.
♦ Της ίδιας… βιομηχανίας κι αυτό, γραμμένο σε κολόνα στη Σταδίου.
♦ Το σύνθημα είναι γραμμένο σε αμφιθέατρο της ΑΣΟΕΕ. Χωρίς υπογραφή, αλλά το επίθετο «αριστερό» μπροστά από το «αφεντικό» δείχνει μια «ορισμένη» πολιτική κατεύθυνση. Δε θ' απολογηθούμε, βέβαια, εμείς για τα αφεντικά που δε βάζουν ένσημα στους εργαζόμενους, ιδιαίτερα όταν λεκιάζουν την έννοια «αριστερός», τη συνδεδεμένη σ' αυτό τον τόπο με την ανιδιοτέλεια, τις προσωπικές και οικογενειακές θυσίες, τις διώξεις, τα ξερονήσια, τις φυλακές, τα εκτελεστικά αποσπάσματα. Οπως -υποθέτουμε- κανένας αναρχικός δε θα πρέπει να απολογείται για τα «αναρχικά αφεντικά» που δε βάζουν ένσημα. Πολλώ δε μάλλον για εκείνους τους αναρχικούς που έκαναν ζύμωση υπέρ της υπερψήφισης του ΣΥΡΙΖΑ, για εκείνους που ψήφισαν στη ζούλα ΣΥΡΙΖΑ (με τη… βαθιά πολιτική σκέψη ότι θα μειώσει την ένταση της αστυνομικής και δικαστικής καταστολής) και για εκείνους που έκαναν προπαγάνδα υπέρ του «Οχι» στο κάλπικο δημοψήφισμα του ΣΥΡΙΖΑ. Οποιος αρέσκεται στις πολιτικές προκαταλήψεις, θα πρέπει να βρίσκει πιο… έξυπνους τρόπους να τις εκδηλώνει, γιατί καμιά φορά γίνονται μπούμερανγκ. Να τελειώνουν τα καλαμπουράκια. Τα αφεντικά είναι αφεντικά χωρίς επιθετικό προσδιορισμό που να υποδεικνύει πολιτική κατεύθυνση. Αν τηρούν τα νόμιμα, είναι απλά αφεντικά που σέβονται τη νομιμότητα, δε γίνονται «αριστερά» ή «αναρχικά».
♦ Σαμποτάζ στην παραγωγή – Λευτεριά στη γη – Α (σύνθημα στην Πατησίων απέναντι από το Πολυτεχνείο)
Αλλη μια επιβεβαίωση αυτών που λέμε για πολιτικό αυτισμό, ιδεολογικές λόξες, σεκταρισμό της παρέας κτλ. κτλ. Κάποιοι έχουν χάσει κάθε επαφή ακόμα και με την έννοια που συμβολίζουν οι λέξεις. Ούτε τι σημαίνει παραγωγή γνωρίζουν, ούτε τι σημαίνει γη, ούτε τι σημαίνει λευτεριά. Απορούμε πώς είναι ακόμα… ζωντανοί. Γιατί αν ήταν συνεπείς μ' αυτά που γράφουν, θα έπρεπε να έχουν πεθάνει από… απεργία πείνας. Να μην τρώνε τα προϊόντα της παραγωγής και της γης. Και να κυκλοφορούν γυμνοί, καθότι και τα ρούχα προϊόντα της παραγωγής και της γης είναι…