Ο Σαββίδης ανακηρύχτηκε «οριστικός υπερθεματιστής» με Απόφαση του Κρέτσου, αλλά αυτό δε λέει τίποτα. Κι ο Καλογρίτσας είχε ανακηρυχτεί, όμως τη μέρα που ήταν να πληρώσει την πρώτη δόση την έκανε (του είπαν να την κάνει) με ελαφρά πηδηματάκια. Μάλιστα, παρουσιάστηκε και η σχετική «αρρυθμία», καθώς ο μεν Κρέτσος ανακοίνωσε πως ο Καλογρίτσας ζήτησε 48ωρη προθεσμία και δεν του δόθηκε, ο δε Καλογρίτσας ανακοίνωσε απλώς ότι φεύγει… αηδιασμένος. Ας περιμένουμε, λοιπόν, μέχρι το τέλος για να δούμε τι θα γίνει και με τον Σαββίδη.
Θα έπρεπε να είναι, ειδικά αυτός, πολύ προσεκτικός ο σύμβουλος του Κούλη, Τ. Θεοδωρικάκος, όταν αναφέρεται σε δημοσκοπήσεις. Ας έβαζε κάναν άλλο να μιλήσει για τη δημοσκόπηση της Public Issue, και να καλέσει τον Τσίπρα να πάει εκλογές. Ομως, όπως όλοι οι νεοφώτιστοι (και ετερόφωτοι) στην πολιτική, ο Θεοδωρικάκος ήθελε να βγει ο ίδιος μπροστά, να δείξει πως πλέον είναι σημαίνον πολιτικό πρόσωπο στη ΝΔ και όχι ένας τεχνοκρατάκος που τον έχει για ορντινάντσα ο Πρετεντέρης. Και την πάτησε, αφού με τη δήλωσή του έδωσε την ευκαιρία στον συριζαίο Κ. Πουλάκη να του θυμίσει πόσες φορές έπεσε έξω ως δημοσκόπος και να του συστήσει να μη βιάζεται, γιατί «θα πέσει έξω και πάλι και θα εκτεθεί και ο ίδιος και το νέο του κόμμα».
Στο πλαίσιο του «no politica», δόγματος που ο εφοπλιστής, δημοτικός σύμβουλος, πρόεδρος του Ολυμπιακού και καναλάρχης, Β. Μαρινάκης, έχει επιβάλει στην ερυθρόλευκη εξέδρα, η φιρεροπούλα επέλεξε το φατσοβιβλίο για να εκδηλώσει τα «γάβρικα» αισθήματά της. Εννοείται πως δε χρεώνουμε συλλήβδην τους οπαδούς του Ολυμπιακού, που είναι άλλωστε η πολυπληθέστερη ομάδα φιλάθλων, με ναζισμό ή ροπή προς το ναζισμό. Την ανοχή τους στο υποκριτικό «no politica» σχολιάζουμε.
«Οι 200 της Πρωτομαγιάς του ‘44 θυσιάστηκαν στην πιο μαζική από τις εκτελέσεις που έγιναν εδώ, σε αντίποινα για την δολοφονία από τον ΕΛΑΣ ενός αξιωματικού των Ναζί». Αγράμματος ο αρχηγός, αστοιχείωτοι οι λογογράφοι του. Κωλοπαίδια που αγνοούν το ηθικό φορτίο που φέρουν κάποιες λέξεις, έτσι όπως έχει διαμορφωθεί ιστορικά η χρήση τους. Αν το ήξεραν αυτό, δε θα μιλούσαν για «δολοφονία» του ναζί από τον ΕΛΑΣ, αλλά για εκτέλεση.
«Θα έμενα ενεός αν μάθαινα πως ο τάδε καναλάρχης δεν έχει κανένα απολύτως συμφέρον από το κανάλι του. Οταν ξοδεύεις έναν σκασμό χρήμα και συντηρείς έναν ολόκληρο μηχανισμό (υλικό και έμψυχο), κάτι θέλεις από την επένδυση». Το αυτονόητο έγραψε ο συνθέτης Νότης Μαυρουδής, αλλά οι Τσιπραίοι επιμένουν πως εξόντωσαν τη διαπλοκή (με συμμάχους τον Μαρινάκη, τον Αλαφούζο, τον Κυριακού και τον Σαββίδη).
«Είμαι σοσιαλιστής αλλά δεν είμαι υπέρ της κοινωνικοποίησης των μέσων παραγωγής, ουδέποτε υπήρξα». Μέσ' στην πρωτοτυπία ο καταρρέων Φρανσουά Ολάντ.