Σύμφωνα με πληροφορίες, ο τουρκικός όμιλος Dogus και ο ελληνικός όμιλος Κωνσταντακόπουλου έκαναν κοινοπραξία και «χτυπάνε» από κοινού το ξενοδοχείο «Χίλτον». Δεν μας εκπλήσσει το γεγονός. Οι μπίζνες είναι μπίζνες και ειδικά στον τουριστικό τομέα οι «συνέργειες» ανάμεσα σε επιχειρήσεις των «προαιώνιων εχθρών» πολλαπλασιάζονται τα τελευταία χρόνια.
Χαράς ευαγγέλια! Οπως δήλωσε στο κανάλι της Βουλής, ο τιτανοτεράστιος αναπληρωτής υπουργός Οικονομικών Τρύφων Αλεξιάδης, «κατά 99,9% η εκκαθάριση του ΕΝΦΙΑ θα έχει ολοκληρωθεί μέσα στον Ιούλιο, άρα όπως προβλέπει ο νόμος έχουμε άνετα πέντε δόσεις μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου, με πρώτη δόση τον Αύγουστο». Τι διαμαρτύρεστε, ρε κουτά, για το χαράτσι του ΕΝΦΙΑ; Ανετα θα το πληρώσετε και φέτος, όπως λέει η υπουργάρα.
Κι επειδή ο Τρύφωνας είναι υπουργάρα (υπουργός με αρ***ια και όχι αρ***ια υπουργός), δε χαλάει χατίρι. Οταν τον ρωτούν, αν η κυβέρνηση μελετά να βάλει δυο ακόμα δόσεις για τον ΕΝΦΙΑ και να πάει την αποπληρωμή μέχρι Φλεβάρη, το αφήνει ανοιχτό: «Εξετάζουμε τα πάντα και προσπαθούμε να διαπραγματευτούμε τα πάντα, αλλά δεν μπορώ να σας πω αυτή τη στιγμή ότι θα νομοθετηθεί η παράταση της καταβολής των δόσεων μέχρι τον Φεβρουάριο». Οπότε, προσδεθείτε στον καναπέ σας και παρακολουθείστε με αγωνία τη σκληρή μάχη του Τρύφωνα για να σας εξασφαλίσει δυο ακόμα δόσεις στον ΕΝΦΙΑ. Κι αν στο τέλος δεν τα καταφέρει, μην ξεχάσετε να τον χειροκροτήσετε, όπως χειροκροτάτε έναν αθλητή που παλεύει και χάνει.
Αρκουδέηδες, καθιζήματα, μούργα, αλητεία, να πάτε στο διάολο, να πάθετε καρκίνο, μηδέν οι ώρες σας, να πεθάνουν οι προδότες. Κάποια ζώα με λένε γραφικό. Τώρα θα με ψηφίσουν και τα ζώα. Ο θεός καλείται να στείλει καρκίνο σ' όσους με αποκαλούν γραφικό.
Η εκδίκηση του trash. Οταν αρχίζει τις διηγήσεις ο Λεβέντης δεν σταματάει. Εδώ το κάνει από το βήμα της Βουλής, δε θα το κάνει όταν τον καλούν στην τηλεόραση και μάλιστα σε σκουπιδοκανάλι; Απολαύστε τον: «Μπορεί να μου δοθεί η ευκαιρία να πω την άποψη μου στον πρωθυπουργό, γιατί μπορεί να ερωτηθώ, γιατί έχω σύντομα ραντεβού. Εχουμε κανονίσει να συναντώμεθα, φιλικά πάντα. Τώρα θα έρθει σπίτι μου να φάμε». Οταν η δημοσιογράφος ρώτησε τι θα φάνε, η απάντηση ήταν έτοιμη: «Θα φάμε καλά, θα φάμε ψάρια»!
Ο Ψυχάρης δεν συγχωρεί τον Θεοχαρόπουλο που ψήφισε υπέρ της κυβερνητικής πρότασης για τον εκλογικό νόμο. Κι έχει βαλθεί να τον εξευτελίσει. Μέχρι και είδηση ότι αντάλλασσε αριθμούς τηλεφώνων με τον Φίλη δημοσίευσε!