Το ΔΣ της ΕΣΗΕΑ επέβαλε ποινές σε δημοσιογράφους (του ΣΚΑΙ κυρίως) για τη στάση τους την περίοδο του δημοψηφίσματος. Ξεσηκώθηκαν αμέσως οι ομογάλακτοι των τιμωρηθέντων, γκεσέμια των ΜΜΕ, κατηγορώντας την ΕΣΗΕΑ για λογοκριτική συμπεριφορά. Η υποκρισία περισσεύει και στις δυο πλευρές. Και σ’ αυτούς που αποφάσισαν τις τιμωρίες και σ’ αυτούς που διαμαρτύρονται. Η ουσία βρίσκεται στην ίδια τη λειτουργία του αστικού Τύπου. Κι αυτή τη λειτουργία καμιά ΕΣΗΕΑ δεν πρόκειται να θίξει, γιατί αποτελεί μέρος του συστήματος.
Διαμαρτύρονται -και με το δίκιο τους- οι άνθρωποι της Συγγρού. Είκοσι δύο φωτογραφίες δημοσιεύτηκαν στον ιστότοπο του υπουργείου Αμυνας από την καρναβαλική παράσταση για την 25η Μάρτη της Νέας Υόρκης και δεν υπάρχει ούτε μία που να δείχνει την παρουσία του Κούλη. Μόνο Βίτσα δείχνουν. Ο συριζαίος αναπληρωτής υπουργός, που εκπροσώπησε την κυβέρνηση στην καρναβαλική παρέλαση της Νέας Υόρκης, το φέρει βαρέως που ο Κούλης είχε οριστεί ως ένας από τους «Grand Marshal» (μέγας τελετάρχης, κάτι σαν αρχικαρναβαλιστής), ενώ ο ίδιος ο Βίτσας μόνο σαν «Honorary Marshal» (επί τιμή τελετάρχης, δηλαδή κάτι σαν καρναβαλιστής παρά τω Κούλη). Η Συγγρού, πάντως, δεν έχασε την ευκαιρία να δημοσιοποιήσει φωτογραφίες στις οποίες οι δύο καρναβαλιστές φαίνονται δίπλα-δίπλα. Ο συγκεκριμένος -χαμηλής έντασης- καυγάς αποτελεί μια ακόμα απόδειξη για την ποιότητα της πολιτικής αντιπαράθεσης ανάμεσα στα αστικά κόμματα. Κυριολεκτικά για τα καρναβάλια.
Αμα δεν αντέχεις στα «σκληρά», μην τα δοκιμάζεις. Ο Κοτζιάς νόμιζε πως θα πάει στο Πανεπιστήμιο Πειραιά (του οποίου είναι καθηγητής εν αναστολή, λόγω της υπουργοποίησής του) και θα τον ραίνουν με ροδοπέταλα. Ετσι, όταν φοιτητής τον κατήγγειλε ως υπεύθυνο για τους θανάτους μεταναστών, δεν άντεξε. Την ώρα που απομακρύνεται από την ομήγυρη, ακούγεται η φράση «σκάσε μαλάκα». Από το βίντεο δε φαίνεται ποιος τη λέει, όμως φοιτητές υποστηρίζουν ότι την είπε ο υπουργός!
Για «περίεργες φήμες σύμφωνα με τις οποίες στους διαδρόμους του συγκεκριμένου υπουργείου (σ.σ. Περιβάλλοντος) εντοπίστηκαν κάτι “ύποπτες'' σακούλες, κιτρινόμαυρης απόχρωσης», έγραψαν τα «Παραπολιτικά». Κλασική κιτρινιά, γραμμένη με τον πιο πρόστυχο τρόπο, στην οποία ο Σκουρλέτης απάντησε με απειλή αγωγής για συκοφαντική δυσφήμιση. Την ίδια μέρα, πάντως, ο Μαρινάκης διάβαινε την πόρτα του Μαξίμου, για να συναντηθεί με τον Φλαμπουράρη, τον Κοντονή και δεν ξέρουμε με ποιον άλλο. Και τι σχέση έχει ο Μαρινάκης με την εν λόγω φυλλάδα; Επισήμως καμία. Απλά, στις απομαγνητοφωνήσεις για την υπόθεση της «εγκληματικής οργάνωσης στο ποδόσφαιρο» υπάρχει και μία που φέρει τον Μαρινάκη να υπαγορεύει στο αφεντικό της φυλλάδας το περιεχόμενο του πρωτοσέλιδου της επόμενης μέρας.