Μετά το «κράξιμό» μας, ο υπουργός Δικαιοσύνης Ν. Παρασκευόπουλος αφαίρεσε από το νόμο για το σύμφωνο συμβίωσης την προκλητική διάταξη για τις εκπαιδευτικές άδειες των κρατούμενων, χωρίς ν’ αλλάξει επί της ουσίας τη διάταξη του δεξιού Χ. Αθανασίου. Θυμίζουμε ότι στη ρύθμιση που εισήγαγε στη Βουλή ο Παρασκευόπουλος προβλεπόταν ότι το Συμβούλιο της φυλακής μπορεί να απορρίπτει το αίτημα για εκπαιδευτική άδεια «με ειδική αιτιολογία στην οποία πρέπει να μνημονεύονται συγκεκριμένα γεγονότα που προκύπτουν από τον πειθαρχικό φάκελο του κρατούμενου και αντιστοιχούν στην ειδική υπόσταση σοβαρών, ιδίως βίαιων, αξιόποινων πράξεων, με βάση τα οποία κρίνεται σφόδρα πιθανή η κακή χρήση της άδειας».
Μετά το «κράξιμο», αφαίρεσε αυτή την προκλητική διάταξη. Αφαίρεσε, όμως, και την αναφορά στο νόμο Αθανασίου ότι το αίτημα «δεν απορρίπτεται από το Συμβούλιο του άρθρου 70 παρ. 1 παρά μόνο με ειδική αιτιολογία», ενώ διατήρησε το δυνητικό χαρακτήρα («μπορεί να χορηγείται άδεια με ηλεκτρονική επιτήρηση»). Αυτό σημαίνει ότι το Συμβούλιο μπορεί και να μην χορηγήσει την εκπαιδευτική άδεια, επικαλούμενο τον κίνδυνο να γίνει «κακή χρήση» της.
Δείτε παραπάνω το σκεπτικό με το οποίο το Συμβούλιο απέρριψε την τελευταία αίτηση του Δ. Κουφοντίνα για τη χορήγηση τακτικής άδειας (του ζητούν να κάνει δήλωση μετάνοιας!) και θα καταλάβετε ότι με το ίδιο σκεπτικό θα μπορούν να απορρίπτουν και τις αιτήσεις πολιτικών κρατούμενων για εκπαιδευτική άδεια. Με την αρχική εκδοχή της ρύθμισης ο Ν. Παρασκευόπουλος έκλεισε το μάτι στους εισαγγελείς και τους διευθυντές των φυλακών, δείχνοντάς τους ποια είναι η πολιτική βούληση της κυβέρνησης. Τα υπόλοιπα ξέρουν να τα εφαρμόζουν μόνα τους τα μαντρόσκυλα της κρατικής καταστολής.