♦ Την αφίσα μας την έστειλαν φίλοι από τις ΗΠΑ. Μεταφράζουμε το περιεχόμενό της: «Τηλεδιάλεξη από τον Δρα Μαντς Γκίλμπερτ – Η ΓΑΖΑ ΤΗ ΝΥΧΤΑ – Ο παγκοσμίως διάσημος «πολιτικός γιατρός» και εφαρμοστής στην πράξη της «ιατρικής αλληλεγγύης», νορβηγός Δρ. Μαντς Γκίλμπερτ θα μοιραστεί μαζί μας εμπειρίες από το νέο του βιβλίο «Η Γάζα τη νύχτα», που αναφέρεται στη δουλειά στο νοσοκομεία Αλ-Σίφα κατά τη διάρκεια των ισραηλινών επιθέσεων στη Λωρίδα της Γάζας το 2014. Θα συζητήσει επίσης για την τρέχουσα κατάσταση σε Παλαιστίνη/Ισραήλ – Τετάρτη, 11 Νοέμβρη, 5:00μμ – Harmony House – Φοιτητές του Στάνφορντ για Δικαιοσύνη στην Παλαιστίνη». Θα είχε πραγματικά μεγάλο ενδιαφέρον ν' ακούσουμε αυτή τη φωτεινή φωνή, το γιατρό που αψήφησε τις βόμβες και ξενυχτούσε στο μεγαλύτερο νοσοκομείο της Γάζας, φροντίζοντας τραυματίες από τις ναζιστικές επιθέσεις των σιωνιστών. Το παράδειγμα ανθρώπων σαν τον γιατρό Γκίλμπερτ προβάλλει σε ακόμα μεγαλύτερο φόντο την προκλητικότητα πολιτικών κινήσεων όπως η πρόσφατη επίσκεψη Τσίπρα στο Ισραήλ.
♦ ΓΣΕΕ – Απεργία – Πέμπτη 3 Δεκέμβρη – Να μην περάσει – Ο οδοστρωτήρας του ασφαλιστικού – Ο προϋπολογισμός νέων φοροεπιδρομών – Οι ιδιωτικοποιήσεις και το ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας – Φτάνει πια! – Ολοι στη συγκέντρωση των συνδικάτων στην Πλατεία Κλαυθμώνος 11πμ (αφίσα)
Μια ακόμα 24ωρη απεργία δεν κοστίζει τίποτα. Δεν χρειάζεται καν να κινητοποιηθεί κάποιος μηχανισμός. Σε επαγγελματίες θα ανατεθεί ο σχεδιασμός της αφίσας και του υπόλοιπου υλικού, κάποια ιδιωτική εταιρία θα αναλάβει την αφισοκόλληση (με συνεργεία αποτελούμενα από εξευτελιστικά αμειβόμενους μετανάστες), άλλη εταιρία θα φτιάξει το ραδιοφωνικό σποτ και θ' αναλάβει να το «σπρώξει» στα ραδιόφωνα. Ενας επαγγελματικός μηχανισμός θα διεκπεραιώσει βαριεστημένα τα πάντα και τη μέρα της πορείας οι εργατοπατέρες θα κατέβουν για λίγο από τα γραφεία, θα φωτογραφιστούν να κρατάνε ένα πανό (κατασκευασμένο σε κάποιο διαφημιστικό εργαστήριο κι αυτό), θα κάνουν ένα μικρό γύρο και μετά θα πάνε για τα καθιερωμένα… αγωνιστικά τσίπουρα. Συγκεντρώσεις σε χώρους δουλειάς ούτε που θα κάνουν. Τα έχουν κόψει εδώ και χρόνια αυτά τα… εργατίστικα. Με διοικήσεις επιχειρήσεων που ασκούν τρομοκρατία δεν πρόκειται να συγκρουστούν. Κι αυτά τα έχουν κόψει εδώ και χρόνια. Αλλωστε οι καπιταλιστές εργοδότες είναι στην καλύτερη περίπτωση «εταίροι» και στη χειρότερη «συνομιλητές».
♦ Ακολουθώντας το παράδειγμα των εργατοπατέρων ξανακάλεσε σε συμμετοχή στην απεργία και το Τμήμα Εργατικής Πολιτικής του ΣΥΡΙΖΑ, συνοδεύοντας το κάλεσμά του μ' αυτή τη φωτογραφία. «Οι εργαζόμενοι μέσα από τη συμμετοχή τους στην Απεργιακή κινητοποίηση να βάλουν τη δική τους σφραγίδα στις πολιτικές εξελίξεις. Για την προστασία και την ενίσχυση των ταξικών τους συμφερόντων, να δρομολογήσουν λύσεις σε προοδευτική κατεύθυνση στο μείζον θέμα της Κοινωνικής Ασφάλισης, αποτρέποντας μειώσεις συντάξεων και παροχών», γράφουν οι συριζαίοι, λες και στην κυβέρνηση δε βρίσκεται το κόμμα τους, λες και το Μνημόνιο-3 δεν το έφερε το κόμμα τους, λες και τη διάλυση της Κοινωνικής Ασφάλισης δεν την απεργάζεται το κόμμα τους…