♦ Δηλώσεις Τσακαλώτου 21 Οκτώβρη:
«Δημοσιογράφος: Με τη δόση των 2 δισ. ευρώ υπάρχει πρόβλημα;
– Οχι. Αυτό θα γίνει πιστεύω μέχρι το τέλος της άλλης εβδομάδας».
Δηλώσεις Τσακαλώτου 23 Οκτώβρη:
«Δημοσιογράφος: Για την άλλη εβδομάδα είναι πιθανή η έγκριση εκταμίευσης της δόσης ή όχι;
– Δεν το ξέρω».
Αυτό ονομάζεται πολιτική αξιοπιστία και αξιοπιστία στην ενημέρωση!
♦ Kαι γλάααρωσ' η κυρία, να 'ούμε. Πού να φτουρίσουνε τώρα οι φλώροι; Ο Κούλης έμεινε στην Αθήνα γιατί έπαθε μητσοτακίτιδα (επισήμως λέγεται ίωση). Ο Μπουμπούκος πήρε το πρώτο αεροπλάνο και έφυγε από τη Μαδρίτη, στέλνοντας παράπονα από το twitter ότι ο Βαγγέλας δεν τον παρουσίασε ως ισότιμό του στη σύνοδο του ΕΛΚ. Ο Τζίτζι γύριζε στους διαδρόμους μπας και πετύχει κανέναν συντηρητικό για να φωτογραφιστεί, αλλά τους μόνους που βρήκε ήταν ο ξεπεσμένος «καφετζής των Σεϊχελών» (κατά κόσμον Χοσέ Μανουέλ Μπαρόζο) και ο επίτροπος Γιο-χάνες Χαν. Ενώ ο Βαγγέλας γοήτευε τη φράου Μέρκελ με τη βαλκανική μπρουταλιτέ του (πού να της μιλούσε και στα… γαλλικά).
![](/wp-content/uploads/2020/08/884/content_merkel-vaggelas.jpg)
♦ Θέλει και το στήσιμο τον τρόπο του. Δεν μπορεί να βγαίνει ο Μάνος, να πετάει μια παπάρα («εγώ θα τουφέκιζα τον Φίλη»), να πιάνονται τα παπαγαλάκια από την παπάρα ενός τελειωμένου και να ξεσηκώνουν χλαπαταγή, και στο τέλος να βγαίνει ο Φίλης άνετος και λαρτζ και να δηλώνει πως κατανοεί ότι ο Μάνος χρησιμοποίησε απλά ένα σχήμα λόγου, για να συνεχίσει στο καπάκι: «Κι εγώ ένα σχήμα λόγου χρησιμοποίησα με τις πενταροδεκάρες και με εκτέλεσαν τα Μέσα»!
♦ Σ' εμάς δεν προκάλεσε καμιά εντύπωση η προβολή από την ΕΡΤ μιας χυδαίας αντικομμουνιστικής ταινίας, σύμφωνα με την οποία το πρόβλημα των Βερολινέζων το 1945 δεν ήταν ο ναζισμός, αλλά τα αίσχη των μαχητών του σοβιετικού Κόκκινου Στρατού, που έκλεβαν, βασάνιζαν και βίαζαν τις Γερμανίδες. Δεν μας προκάλεσε έκπληξη ούτε η αναγγελία της ταινίας από την ΕΡΤ με τα εξής λόγια: «Πρόκειται για την πρώτη ταινία που ασχολείται μ’ ένα από τα θέματα-ταμπού της συμμαχικής νίκης στον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο: τους μαζικούς βιασμούς δεκάδων χιλιάδων Γερμανίδων γυναικών από τους Σοβιετικούς στρατιώτες». Τέτοια ήταν πάντοτε η ΕΡΤ και δεν υπάρχει λόγος ν' αλλάξει επί ΣΥΡΙΖΑ. Ο ιστορικός αναθεωρητισμός αποτελεί στοιχείο της ιδεολογίας αυτού του αστικού μορφώματος.