Οπως διαβάσαμε στο «Παρατηρητήριο Μεταλλευτικών Δραστηριοτήτων», πριν από δύο εβδομάδες οι χρυσοθήρες της Hellas Gold ολοκλήρωσαν τις τυπικές διαδικασίες για τη «δωρεά» ποσού 1.400.000 ευρώ στη Μονή Ιβήρων του Αγίου Ορους. Δεν τους έπιασε βέβαια κάποιος μεταφυσικός φόβος και αποφάσισαν να χαρίσουν ένα σκασμό λεφτά στους καλογέρους για να κάνουν προσευχές για τη σωτηρία της ψυχής τους. Μπίζνα και μάλιστα χοντρή κρύβεται από πίσω. Μπίζνα που αποτελεί ταυτόχρονα πισώπλατη μαχαιριά στους αγωνιζόμενους κατοίκους της βορειοανατολικής Χαλκιδικής.
Το μοναστήριο έχει στην ιδιοκτησία του το δάσος «Νταμπίζ» στις Σκουριές, έκτασης 925 στρεμμάτων. Την έκταση αυτή τη θέλουν οι χρυσοθήρες για την απόθεση αποβλήτων. Στα λεφτά τα βρήκαν με το μοναστήρι, όμως για να γίνει πώληση πρέπει πρώτα να την εγκρίνει η Ιερά Επιστασία και μετά να γίνει διαγωνισμός δημοπράτησης, οπότε το πράγμα θα πήγαινε μακριά. Ετσι, βρήκαν το κόλπο της μακροχρόνιας μίσθωσης. Οι χρυσοθήρες θα πάρουν την έκταση που θέλουν για να προχωρήσουν το βάρβαρο έργο τους και οι καλόγεροι θα πάρουν το παραδάκι. Μετά τη «δωρεά», εύκολα μπορεί να φανταστεί κανείς ότι έγιναν και οι κατάλληλες φορολογικές «ρυθμίσεις», για να ευνοηθούν και τα δύο μέρη.
Δεν ξέρουμε τι γνώμη έχει ο Τσίπρας που επισκέφτηκε το καλοκαίρι το Αγιο Ορος και εκστασιάστηκε από τον τρόπο ζωής των καλογέρων, αναγνωρίζοντας τον πνευματικό και κοινωνικό τους ρόλο, ξέρουμε όμως πολύ καλά ότι στην Ιερισσό και τα γύρω χωριά εξακολουθούν να μοιράζονται κλήσεις για «ανωμοτί κατάθεση» σε ανθρώπους που αγωνίστηκαν. Τελευταία τέτοια περίπτωση είναι η στοχοποίηση κατοίκων που αντιστάθηκαν στην εισβολή των ΜΑΤ, στήνοντας μπλόκα στην είσοδο της πόλης τους. Ηταν τότε που όρμησαν νύχτα σπάζοντας τις πόρτες των σπιτιών, για να συλλάβουν δύο.