Στην περίπτωση της Νέας Φιλαδέλφειας, όπως είναι πλέον γνωστό, ο ΣΥΡΙΖΑ αναγκάστηκε να ανακρούσει πρύμναν και να αποτραβηχτεί από τη συμφωνία που είχε κλείσει παρασκηνιακά με τον Μελισσανίδη. Βέβαια, οι τρεις βουλευτές που είχαν πρωταγωνιστήσει σ’ αυτό το παρασκήνιο (Στρατούλης, Αυλωνίτου, Πάντζας) εξακολουθούν να συμπεριφέρονται σαν «υπάλληλοι» του Μελισσανίδη, όπως γράψαμε αναλυτικά στο προηγούμενο φύλλο της «Κ».
Στην περίπτωση της Δραπετσώνας, όμως, τα νεοεκλεγέντα τοπικά στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ εμφανίζονται εξαρχής αντίθετα με μια άλλη μπίζνα του Μελισσανίδη και προαναγγέλλουν σύγκρουση. Πρόκειται για τον νεοεκλεγέντα δήμαρχο Δραπετσώνας Χρ. Βρεττάκο και τον νεοεκλεγέντα αντιπεριφερειάρχη Πειραιά Γ. Γαβρίλη (πρώην συνδικαλιστή στον ΗΣΑΠ και τη ΓΣΕΕ).
Ο Μελισσανίδης, μέσω της εταιρίας του Oil One έχει αγοράσει τις πρώην εγκαταστάσεις της ΒΡ, άρχισε να τις επαναλειτουργεί, ενώ με σκανδαλώδεις αποφάσεις της κυβέρνησης σχεδιάζει την επέκτασή τους, με στόχο την κατασκευή μονάδας επεξεργασίας υγρών πετρελαϊκών αποβλήτων, που θα καταστρέψει κυριολεκτικά την περιοχή. Ο νεοεκλεγείς δήμαρχος εκφράζει την αντίθεσή του (όπως και την αντίθεσή του σε προϋπάρχοντα σχέδια των εφοπλιστών για δημιουργία πίστας για αγώνες Formula 1 και ουρανοξύστη-ναυτιλιακού κέντρου) και ζητά τη δημιουργία μητροπολιτικού πάρκου, με αξιοποίηση και των βιομηχανικών κτισμάτων που υπάρχουν στην περιοχή. Πρόκειται για σχέδιο που υπάρχει από παλιά, ουδέποτε όμως αξιοποιήθηκε, γιατί στόχος των κορακιών του κεφαλαίου δεν είναι να ανασάνει η περιοχή και ν’ αποκτήσει η Δραπετσώνα ένα μέτωπο στη θάλασσα, αλλά να εκμεταλλευτούν τις παλιές βιομηχανικές και λιμενικές εγκαταστάσεις για την ανάπτυξη μιας μεγάλης τουριστικής μπίζνας. Περιττεύει να πούμε ότι στην περιοχή συγκρούονται Μελισσανίδης και Μαρινάκης, αφού ο καθένας προωθεί διαφορετικό σχέδιο.
Ο νεοεκλεγείς αντιπεριφερειάρχης Πειραιά δηλώνει (στο «Εθνος της Κυριακής», που φιλοξένησε δισέλιδο αφιέρωμα) ότι το σχέδιο του Μελισσανίδη «δεν μπορεί να γίνει αποδεκτό από τη νέα περιφερειακή αυτοδιοίκηση και μαζί με τους δήμους της περιοχής θα αγωνιστούμε για να αποτρέψουμε αυτό το έγκλημα».
Αυτό, βέβαια, μένει να αποδειχτεί, γιατί το παράδειγμα της Ν. Φιλαδέλφειας δείχνει το αντίθετο. Και εκεί το σχέδιο του Μελισσανίδη αποσκοπεί στην καταστροφή ενός από τους τελευταίους πνεύμονες πρασίνου, όμως ο ΣΥΡΙΖΑ συντάχθηκε με τον Μελισσανίδη και αν δεν αναπτύσσονταν συγκρούσεις, αν δεν χτυπιόταν και δεν τραυματιζόταν κόσμος από τους μπράβους του καπιταλιστή, αν το θέμα δε γινόταν πρώτης γραμμής πολιτικό ζήτημα, ο ΣΥΡΙΖΑ θα επέμενε στην αρχική του συμφωνία με τον Μελισσανίδη.
Και κάτι ακόμη. Τα 20 εκατ. ευρώ που έχει τάξει στον Μελισσανίδη ο Σγουρός βρίσκονται ακόμη σε εκκρεμότητα. Δεν υπάρχει προγραμματική σύμβαση και η διαχείριση της υπόθεσης θα γίνει από το νέο περιφερειακό συμβούλιο, στο οποίο την πλειοψηφία έχει η παράταξη του ΣΥΡΙΖΑ (με περιφερειάρχη τη Δούρου). Οπως γράψαμε στο προηγούμενο φύλλο, η νέα περιφερειακή αρχή δεν έχει ανοίξει τα χαρτιά της. Δεν παίρνει θέση και για άλλες υποθέσεις, όπως η παραχώρηση, μέσω προγραμματικής σύμβασης, 7 εκατ. ευρώ στον Αλαφούζο για το γήπεδο της ΠΑΕ Παναθηναϊκός. Ρωτάμε, λοιπόν, για μια ακόμη φορά: θα δωρίσει η νέα, συριζαίικη περιφερειακή διοίκηση τα 20 εκατ. στον Μελισσανίδη, για να ξεκινήσει την καταστροφή του Αλσους της Νέας Φιλαδέλφειας; ‘Η θα ακολουθήσει μια τακτική του τύπου «άσε το παραλιακό μέτωπο του Πειραιά, που το θέλει ο Μαρινάκης, και πάρε τη Νέα Φιλαδέλφεια»;