♦ Nα υπερασπιστούμε την πόλη και το Αλσος – Η γειτονιά μας δε θα γίνει Παλέρμο – Συγκέντρωση-Πορεία Πέμπτη 3/7, στις 19:00 Πλατεία Πατριάρχου, Ν. Φιλαδέλφεια – Συντονιστικό κατοίκων ΝΦ-ΝΧ και γύρω περιοχών (αφίσα)
♦ Ενάντια – Στο Ρυθμιστικό Σχέδιο της καπιταλιστικής «ανάπτυξης» και λεηλασίας – Στην επέλαση του κεφαλαίου και των εμπροσθοφυλακών του – Για την υπεράσπιση των ελεύθερων δημόσιων χώρων – Για την αλληλεγγύη στις καταλήψεις, τα αυτοδιαχειριζόμενα στέκια και τους κοινωνικούς και ταξικούς αγώνες – Πορεία Πέμπτη 3/7/2014 στις 7μμ πλ. Πατριάρχου Νέα Φιλαδέλφεια – Αναρχικοί/ές, Αντιεξουσιαστές/τριες, Στέκια, Καταλήψεις, Αλληλέγγυοι/ες (αφίσα)
Δυο αφίσες, δυο οπτικές, ίδιο θέμα, ίδιος σκοπός. Οταν γράφονται αυτές οι γραμμές, δεν έχει ακόμη γίνει η πορεία στη Νέα Φιλαδέλφεια, οπότε δεν υπάρχει ρεπορτάζ. Η στήλη, όμως, οφείλει να σχολιάσει το ίδιο το γεγονός της προετοιμασίας αυτής της πορείας. Δε θα μιλήσουμε για το «θανάσιμο λάθος» εκείνων που πίστεψαν ότι επιτιθέμενοι δολοφονικά σε μερικές δεκάδες ανθρώπους και βανδαλίζοντας τη Στρούγκα, σε αγαστή συνεργασία με την αστυνομία, θα μπορούσαν να σπείρουν τον τρόμο σε μια ολόκληρη πόλη κι αυτό να περάσει έτσι, να το καταπιού-με όλοι μ’ ένα «δε βαριέσαι, έχουμε πιο σημαντικά ζητήματα ν’ ασχοληθούμε». Θα σχολιάσουμε θετικά την άμεση αντίδραση των πολλών, εντός και εκτός Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας. Πολλές οι ανακοινώσεις καταγγελίας από πολιτικές και κοινωνικές οργανώσεις, πολλά τα καλέσματα συμμετοχής στην πορεία (πέρα από τις δύο αφίσες που αναφέρουμε εδώ). Ενας ολόκληρος κόσμος έδειξε σωστά αντανακλαστικά και έκανε δική του αυτή την υπόθεση, πιάνοντας και τα δυο της σκέλη: Πρώτον, όχι στο Ρυθμιστικό, όχι στην καταστροφή του Αλσους, όχι στην επέλαση των καπιταλιστικών συμφερόντων όποια προβιά και αν φορούν. Δεύτερον, όχι στη μαφιόζικου τύπου τρομοκρατία, όχι στη συνεργασία κράτους και καπιταλιστικού «παρακράτους», υπεράσπιση κάθε αγωνιστή που συμμετέχει σε κοινωνικό κίνημα, υπεράσπιση των κοινωνικών συλλογικοτήτων, όποιο χέρι σηκώνεται να χτυπήσει αγωνιστή ή συλλογικότητα είναι σαν να μας χτυπάει όλους και όλοι μαζί θα το κόψουμε από τη ρίζα για να μη μπορεί να ξανασηκωθεί. Στους ζοφερούς καιρούς που περνάει το λαϊκό μας κίνημα, αυτός ο… κινηματικός αυτοματισμός είναι ένα πολύ παρήγορο σημάδι.
♦ Το Lifestyle είναι μαγικό, από μηδενικό σε κάνει νούμερο (σύνθημα στο Γκάζι, Αθήνα)
Αλήθεια, τι είναι το lifestyle; Τρόπος ζωής σημαίνει η λέξη σε ακριβή μετάφραση στα ελληνικά. Lifestyle, όμως, είναι μόνο το να συχνάζεις στο Γκάζι, να διαβάζεις τάχαμου in περιοδικά, να πετάγεσαι Σαββατοκύριακα στη Μύκονο και να ντύνεσαι σαν τη Μενεγάκη; Αλλου τύπου lifestyle δεν υπάρχουν; Ο «οπαδισμός», για παράδειγμα, που βρίσκεται και στην επικαιρότητα με όσα γίνονται στη Νέα Φιλαδέλφεια, δεν είναι ένα lifestyle, εξίσου (αν όχι περισσότερο) καταστροφικό από το lifestyle των τρέντηδων; Επειδή κάποιοι το παίζουν και «αντίφα» και «acab», σημαίνει ότι ξέφυγαν από την τύφλωση αυτού του lifestyle;