♦ Μισό εκατομμύριο τους ψήφισε… – …Δε σημαίνει ότι οι υπόλοιποι θα τους ανεχόμαστε – Τέρμα η απάθεια – Αντιφασιστική συγκέντρωση-περιφρούρηση Πλατεία Δυρραχίου, 15 Ιούνη, 17:00 – Την Κυριακή 15 Ιούνη, με αφορμή το ετήσιο «μνημόσυνο» του Μ. Αλεξάνδρου, η χρυσή αυγή επιχειρεί να κάνει κεντρικό πανηγυράκι-συγκέντρωση στην περιοχή του Σιδηροδρομικού Σταθμού. Το Αντιφασιστικό Κίνημα δεν μπορεί και δεν πρέπει να αφήσει τους εγκληματίες νεοναζί της χ.α. να κάνουν ανενόχλητοι την εμφάνισή τους – Αντιφασιστική Συνέλευση Αλληλεγγύης (Α.Σ.Α.) – antifathess.blogspot.gr (αφίσα)
Στην παραλία της Θεσσαλονίκης, για να θαυμάσουν τ’ αμελέτητα του Βουκεφάλα, δεν κατάφεραν να μαζευτούν οι νεοναζί. Ανακοινώθηκε αντιφασιστική συγκέντρωση και οι μπάτσοι βρήκαν την ευκαιρία να απαγορεύσουν όλες τις συγκεντρώσεις. Οι νεοναζί αποφάσισαν να συγκεντρωθούν στην πλατεία Δυρραχίου, μπροστά από το σιδηροδρομικό σταθμό της πόλης, προκειμένου να απαιτήσουν να μετονομαστεί η πλατεία σε Καραϊσκάκη, διότι το Δυρραχίου προέκυψε μετά την αδελφοποίηση της Θεσσαλονίκης με την αλβανική παραλιακή πόλη. Οι αντιφασίστες συγκεντρώθηκαν και εκεί, οι μπάτσοι μπήκαν στη μέση και οι χρυσαυγίτες, που κουβαλήθηκαν με πούλμαν και από την Αθήνα, με επικεφαλής Κασιδιάρη και Ζαρούλια (βήμα δεν τον αφήνει να κάνει μόνος του τον φιλόδοξο δελφίνο η κυρία αρχηγού) πορεύτηκαν μέχρι τα κοντινά γραφεία τους, δίπλα σ’ ένα τσοντάδικο!
♦ Οταν η αδικία γίνεται νόμος, η αντίσταση γίνεται καθήκον – Διαδηλώνουμε έξω από την απονομή των βραβείων MAD – Δευτέρα 23 Ιουνίου, Στάδιο Ειρήνης & Φιλίας, 7:00μμ – Ανδρέα Κουρή δεν τελειώσαμε μαζί σου – Μας χρωστάς – Απολυμένοι/ες καταστημάτων Metropolis (αφίσα)
Δυόμισι χρόνια τώρα αγωνίζονται να πάρουν τους μισθούς και τις αποζημιώσεις που τους χρωστά ο καπιταλιστής Ανδρέας Κουρής (πάνω από 600.000 ευρώ συνολικά). Οπως αναφέρουν στην ανακοίνωσή τους οι απολυμένοι από τα Metropolis, «σε όλο αυτό το διάστημα ο Ανδρέας Κουρής ζει μέσα στην πολυτέλεια, ασχολείται με πανάκριβα extreme sports και επιδίδεται τακτικά στο αγαπημένο του χόμπι, τις καταδύσεις. Παρόλο που είναι υπόδικος για χρέη προς το Δημόσιο και το όνομά του έχει αναφερθεί σε σκάνδαλα, όπως αυτό του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου και του ΟΠΑΠ, παίρνει ολοένα και περισσότερες δουλειές από τους κρατικούς φορείς, έχοντας τη στήριξη επιχειρηματικών και πολιτικών παραγόντων, καθώς και ισχυρών εκδοτικών ομίλων, συνεχίζοντας απρόσκοπτα τις επικερδείς επιχειρηματικές του δραστηριότητες με τη συνεχή διοργάνωση όλο και πιο ακριβών σόου, αποκομίζοντας όλο και μεγαλύτερα κέρδη. Αντίθετα, εμείς, έχοντας κερδίσει πολλές δικαστικές αποφάσεις εναντίον του Ανδρέα Κουρή διεκδικώντας τα αυτονόητα, παραμένουμε απλήρωτοι για τρίτη χρονιά, έχοντας φτάσει στο επίπεδο της ένδειας. Κι όμως, παρόλο το δεδομένο του δίκιου μας, και παρόλο που η υπόθεσή μας είναι ευρέως γνωστή, εξαιτίας του επίμονου, μακροχρόνιου αγώνα μας και των δεκάδων καταγγελιών μας, κανένα αυτί κανενός λειτουργού της Δικαιοσύνης δεν έχει ιδρώσει μέχρι σήμερα ώστε να μεριμνήσει γι αυτή την καραμπινάτη παρανομία του Ανδρέα Κουρή και την απόδοση της περιβόητης, αλλά λαμπρώς απούσας δικαιοσύνης (…) Αντιμέτωποι με το νέο εργασιακό μεσαίωνα που μας επιβάλλουν και με ένα “κράτος δικαίου” που υπηρετεί αποκλειστικά τα συμφέροντα των ντόπιων και ξένων κεφαλαιοκρατών, θεωρούμε ότι ο δρόμος του αγώνα είναι μονόδρομος περισσότερο από ποτέ».