♦ Πανελλαδικά Κέντρα Διά Βίου Μάθησης … – Δημόσιοι υπάλληλοι: Πώς να ενισχύσετε το φάκελο αξιολόγησής σας – (…) – Εγγυημένο αποτέλεσμα – Εύκολα και Γρήγορα – Εγκυρη ενημέρωση-Αμεσες λύσεις – ΑΣΕΠ-Κινητικότητα-Αξιολόγηση (διαφημιστική αφίσα στη Θεσσαλονίκη)
Οχι θα άφηναν τα κοράκια να πάει χαμένη η ευκαιρία. Κερδοσκοπούν και με την ανασφάλεια που έχει προκαλέσει στους δημόσιους υπάλληλους η «αξιολόγηση». Κερδοσκοπούν με τη λογική της ήττας και της εξατομίκευσης. Ελα να ενισχύσουμε τον προσωπικό σου φάκελο και άσε τους άλλους να κουρεύονται. Λίγα βάζεις, πολλά κερδίζεις. Αυτό είναι το μήνυμα που προσπαθούν να περάσουν τα κοράκια της πιάτσας, που φωνάζουν το δικό τους «παρών» σε ό,τι έχει να κάνει με δοσοληψίες με το δημόσιο: διαγωνισμοί, εξετάσεις, τώρα και η ατομική «αξιολόγηση» του εργαζόμενου.
♦ Φονιάδες των λαών νοικοκυραίοι – Α (σύνθημα στην πλατεία Κύπρου στο Γαλάτσι)
Τα παιδία παίζει. Το χειρότερο είναι ότι δεν το συνειδητοποιούν και νομίζουν ότι κάνουν το… επαναστατικό τους καθήκον.
♦ Και η φετινή Eurovision γίνεται με το αίμα των απολυμένων από τα καταστήματα Metropolis – Ο επιχειρηματίας Ανδρέας Κουρής (όμιλος MAD – καταστήματα Metropolis) επιμένει να αρνείται την πληρωμή των μισθών και των αποζημιώσεων που χρωστάει στους απολυμένους, αλλά βρίσκει λεφτά για τη διοργάνωση της Eurovision που του εκχωρεί με αδιαφανείς διαδικασίες για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η ΔΤ – το σημερινό εξάμβλωμα της κρατικής τηλεόρασης – Ξανά ΠΑΜΕ EUROVISION! – Συγκέντρωση διαμαρτυρίας έξω από τον ελληνικό τελικό της Eurovision στο Acro Music Hall (Ιερά Οδός 11-13) Τρίτη 11 Μαρτίου, 7:30μμ – Δυο χρόνια αγώνα και συνεχίζουμε μέχρι την τελική του δικαίωση – Απολυμένοι/ες καταστημάτων Metropolis – ergazomenoimetropolis.blogspot.gr (αφίσα)
Οταν κάποιοι εργαζόμενοι επιμένουν στη διεκδίκηση των δικαιωμάτων τους και αρπάζουν κάθε διαθέσιμη ευκαιρία για να δημοσιοποιήσουν το πρόβλημά τους, αξίζουν το θαυμασμό όλων. Ειδικά όταν είναι λίγοι, όπως οι εργαζόμενοι των καταστημάτων Metropolis. Η καταγγελία τους, όμως, εγείρει και άλλα ζητήματα, ευρύτερης σημασίας. Εγείρει ζητήματα διαπλοκής ανάμεσα σε απατεώνες επιχειρηματίες και κρατικούς φορείς. Δεν είναι νέο, βέβαια, αλλά να μην πάθουμε και πολιτικό μιθριδατισμό, επαναλαμβάνοντας βαριεστημένα το γνωστό: «έλα μωρέ, αυτά γίνονται συνέχεια και θα εξακολουθήσουν να γίνονται». Ακόμα κι όταν η δύναμη που διαθέτουμε δεν είναι τόση που να νικήσει τον αντίπαλο, οφείλουμε στον εαυτό μας και στην τάξη μας την καταγγελία, την αποκάλυψη, τη ζύμωση.
♦ Οξυνε και εσύ τον ταξικό πόλεμο μπορείς (σύνθημα με υπογραφή αστέρι, στην Ούλοφ Πάλμε)
Μια τέτοια έκκληση δεν μπορείς να την πεις λάθος. Πόσο περνάει, όμως, ακόμη και ως σύνθημα ζύμωσης, όταν είναι διατυπωμένη έτσι;