♦ Σε χώρους δουλειάς και σωματεία – Συμμετέχουμε, αγωνιζόμαστε, νικάμε – Είσαι ΜΕΣΑ? – 15 και 16 Μάρτη 2014 Σινε-Κεραμεικός Ιδρυτική Συνδιάσκεψη Συνδικαλιστικής Παράταξης – Πρωτοβουλία Συγκρότησης Μετώπου Εργαζομένων για τη Συνδικαλιστική Αντεπίθεση (αφίσα)
Δηλαδή, ρε μάγκες, πόσους νομίζετε ότι μπορείτε να εξαπατήσετε; Μαζεύτηκαν οι συνδικαλιστές της παράταξης του ΣΥΝ (Αυτόνομη Παρέμβαση), συν μερικούς που ανήκαν στις συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ, συν ελάχιστους πρώην Πασόκους (οι πολλοί είτε έχουν μείνει στην ΠΑΣΚΕ και ενίοτε παριστάνουν τους… ανεξάρτητους, είτε μαζεύτηκαν στην παράταξη των Φωτόπουλων) και κάνουν νταβαντούρι, ισχυριζόμενοι ότι δημιουργούν δήθεν νέα παράταξη «άμεσης ανασύνταξης και επαναπροσανατολισμού του εργατικού κινήματος», με στόχο «τη δημιουργία ενός νέου ριζοσπαστικού, αγωνιστικού ρεύματος το οποίο φιλοδοξούμε να κυοφορήσει επαναστατικές ανατροπές που θα συγκροτήσουν ένα νέο συνδικαλιστικό υπόδειγμα, ικανό να εκπροσωπήσει τη μισθωτή εργασία». Ούτε μεταξύ σας δεν τα πιστεύετε αυτά που γράφετε. Για μια εσωτερική διαδικασία του ΣΥΡΙΖΑ πρόκειται και τίποτα περισσότερο. Αλλωστε, αν εξαιρέσουμε το χώρο των εκπαιδευτικών, στους άλλους χώρους κάθε άλλο παρά συμβαδίζει με την εκλογική δυναμική του ΣΥΡΙΖΑ η δύναμη που καταγράφετε. Βλέπετε, η συνδικαλιστική γραφειοκρατία έχει τους μηχανισμούς αναπαραγωγής της και παραμένει ισχυρή, διότι είναι παντελώς ανίσχυρο το εργατικό κίνημα. Καταλαβαίνουμε την αγωνία σας να ανεβάσετε λίγο τα ποσοστά σας, μασκαρεύοντας το παλιό σαν νέο, όμως ο συνδικαλιστικός σας βραχίονας κουβαλάει μύριες όσες «αμαρτίες» που δε θα του επιτρέψουν να κοροϊδέψει πολλούς με το μασκάρεμα. Εσείς δεν είστε που χρόνια τώρα βαδίζατε χέρι-χέρι με την ΠΑΣΚΕ, στο όνομα της «ενότητας του συνδικαλιστικού κινήματος»; Για να τελειώνουμε, μετά το ΠΑΜΕ, μετά το ΕΜΕΙΣ κάποιων διαφοροποιημένων Πασόκων, η συνδικαλιστική γραφειοκρατία αποκτά τώρα και το ΜΕΣΑ, όπως μετονομάζεται η «Αυτόνομη Παρέμβαση». Οπως θα έλεγε και ο θυμόσοφος λαός, «χέστηκε η Φατμέ στο Γενί Τζαμί».
♦ Φυσικό αέριο μείωση τιμής – Συμφωνία μεταξύ ΔΕΠΑ και Gazprom – Μείωση 15% της τιμής προμήθειας φυσικού αερίου – Το όφελος για την ελληνική οικονομία θα είναι πάνω από 220.000.000 ευρώ – (…) – Νέα Δημοκρατία (αφίσα)
Δεύτερη φορά που τους την κάνουν οι γαλάζιοι σύμμαχοι, δεύτερη φορά που οι Πασόκοι αντιδρούν με το θυμό της απατημένης ερωμένης: «Η μείωση της τιμής του φυσικού αερίου αποτελεί σημαντική επιτυχία της Ελληνικής Κυβέρνησης. Θυμίζουμε όμως ότι σ' αυτήν μετέχουν δύο κόμματα και όχι ένα. Οπως και για το συγκεκριμένο θέμα δούλεψαν όλοι, από τον Πρωθυπουργό και τον Αντιπρόεδρο έως την πολιτική ηγεσία του Υπουργείου ΠΕΚΑ. Δυστυχώς όμως κάποιοι στην ΝΔ δεν βάζουν μυαλό κι επιμένουν στην προσπάθεια μικροκομματικής εκμετάλλευσης θεμάτων σημαντικών για την πορεία της χώρας και τον ελληνικό λαό. Ας τους μαζέψει κάποιος». Φυσικά, κανένας δεν πρόκειται (ούτε έχει την πρόθεση) να μαζέψει το προπαγανδιστικό επιτελείο της ΝΔ. Ετσι θα συνεχίσει κι αν του αρέσει του Μπένι.