Για ένατη φορά αναβλήθηκε η δίκη των τριών πατενταρισμένων νεοναζί που οργάνωσαν τη δολοφονική επίθεση εναντίον μεταναστών, έναν από τους οποίους τραυμάτισαν βαρύτατα με τέσσερις μαχαιριές. Εδώ και δυόμισι χρόνια, μια δίκη που ξεκίνησε με την αυτόφωρη διαδικασία δεν διεξάγεται, με γελοίες δικαιολογίες. Δεν τους φταίει, λοιπόν, η ανυπαρξία αντιρατσιστικής νομοθεσίας. Αλλωστε, οι συγκεκριμένοι νεοναζί, απ’ όσο θυμόμαστε, δεν κατηγορούνται με τις επιβαρυντικές διατάξεις για ρατσιστικό έγκλημα. Η βούληση λείπει, καθώς ο κρατικός κατασταλτικός μηχανισμός υψώνει ασπίδα προστασίας μπροστά από τους νεοναζί και την εγκληματική ρατσιστική τους δράση.
Μπορεί κανείς να συγκρίνει το χάιδεμα των τριών αυτών νεοναζί, μολονότι φτύνουν κατάμουτρα την αστική δικαιοσύνη, με την προκλητική καταδίκη του συντρόφου Γερ. Λιόντου για «αντίσταση», κατηγορία την οποία ούτε οι μπάτσοι τόλμησαν να του προσάψουν. Του την προσήψε η αστική δικαιοσύνη, η οποία φρόντισε και για την καταδίκη του με συνοπτικές διαδικασίες. Οπως είχαμε γράψει στο ρεπορτάζ από εκείνη τη δίκη, μολονότι το «αδίκημα» ήταν πολύ πρόσφατο και μολονότι εμείς είχαμε πιέσει για να παραστούν οι μπάτσοι, δεν έδωσαν την αναβολή που ζητήθηκε επειδή η συνήγορος Αννυ Παπαρρούσου βρισκόταν σε άλλη δίκη στο Μικτό Ορκωτό. Ηθελαν πάση θυσία να γίνει η δίκη τη συγκεκριμένη μέρα, από τη συγκεκριμένη σύνθεση, για να υπάρξει η συγκεκριμένη καταδίκη. Καταδίκη για «αντίσταση» όταν ο σύντροφος είχε πάει στο Τμήμα με το μηχανάκι του, μεταφέροντας μάλιστα και έναν μετανάστη που δεν είχε πάνω του τα χαρτιά του. Καταδίκη για «αντίσταση», επειδή ο σύντροφος υπερασπίστηκε το δικαίωμα των μεταναστών να επισκέπτονται τα γραφεία της «Κόντρας» χωρίς να τους τρομοκρατεί η αστυνομία, έχοντας απέναντί του μια ομάδα μπάτσων της ΔΙΑΣ εμφανώς ρατσιστών, όπως αποδείχτηκε από την ηχητική καταγραφή του όλου περιστατικού, στη διάρκεια του οποίου ακούγεται ο επικεφαλής τους να βρίζει μετανάστες με τις λέξεις «μπαμπουΐνε», «μαλάκα», «βρομιάρη».