Φυσικά και δεν περιμέναμε να αθωωθούν οι τρεις Χαλκιδικιώτισσες που είχαν συλληφθεί στη διάρκεια μιας ακόμη διαμαρτυρίας στις Σκουριές. Οι δικαστές με θάρρος είναι είδος εν πλήρη ανεπαρκεία στην αστική Ελλάδα. Ιδιαί-τερα όταν έχουν να δικάσουν μια ξεκάθαρα πολιτική υπόθεση. Το μόνο που έκαναν ήταν να αφαιρέσουν από το «ευρύχωρο» κατηγορητήριο τη βαριά κατηγορία της «αντίστασης» και ν' αναγνωρίσουν στις τρεις αγωνίστριες το ελαφρυντικό του προτέρου εντίμου βίου. Με κάτι τέτοιες, δήθεν ισορροπημένες αποφάσεις, οι δικαστές θεωρούν ότι έπραξαν στο ακέραιο το καθήκον τους και στάθηκαν «ανάμεσα» στα αντικρουόμενα μέρη.
Η συγκεκριμένη καταδίκη (ποινές φυλάκισης 7 μηνών στις δύο από τις γυναίκες, 6 μηνών και 10 ημερών στην τρίτη) αποτελεί παράσημο για τις συγκεκριμένες αγωνίστριες και για όλο το κίνημα των κατοίκων της βορειοανατολικής Χαλκιδικής.