♦ 'Η με τους Ρωμαίους ή με τους Γαλάτες (σύνθημα με μπλε σπρέι)
♦ Το 'πε και το άγαλμα του γέρου του Μοριά «στην Eldorado Gold τσεκούρι και φωτιά» (σύνθημα με μαύρο σπρέι)
Και τα δύο ανυπόγραφα συνθήματα γράφτηκαν στη Σταδίου, κατά τη διάρκεια της πορείας αλληλεγγύης στους αγωνιζόμενους κατοίκους της Χαλκιδικής, το μεσημέρι του περασμένου Σαββάτου. Το δεύτερο σύνθημα ήταν γραμμένο απέναντι από το άγαλμα του Κολοκοτρώνη, σημάδι πως η έμπνευση ήρθε εκείνη τη στιγμή στους συνθηματογράφους. Οταν ο κόσμος που ακολουθούσε πίσω από το πανό της «Κόντρας» είδε το πρώτο σύνθημα, κάποιοι σκάρωσαν αμέσως τη ρυθμική εκδοχή του («Τέρμα πια στις αυταπάτες, ή με τους Ρωμαίους ή με τους Γαλάτες»), τη φώναξαν και ανταποκρίθηκε αμέσως όλος ο κόσμος που τους άκουσε (αν υπήρχε ντουντούκα, το σύνθημα θα φωναζόταν από μεγαλύτερο κομμάτι της ογκώδους πορείας). Σχόλια δε νομίζουμε ότι χρειάζεται να κάνουμε. «Μιλάνε μόνα τους» τα συνθήματα και αποτυπώνουν όχι τόσο ένα κλίμα όσο μια αναγκαιότητα.
♦ ΔΗΜΑΡ η Αριστερά της εφτύνεις – Α (σύνθημα σε ρολό μαγαζιού της Σταδίου)
Είδηση πρώτη τα κατεβασμένα ρολά του μαγαζιού (και πολλών ακόμη) στο κέντρο της Αθήνας, που άλλοτε έσφυζε από ζωή και γέμιζε με φράγκα το σεντούκι του ιδιοκτήτη του. Είδηση δεύτερη το σύνθημα, που δεν χρειάζεται σχολιασμό. Είναι απλά έξυπνο και εύστοχο.
♦ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΧΟΥΝΤΟΚΡΑΤΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΧΡΥΣΟΘΗΡΩΝ
ΠΡΟΣ ELDORADO GOLD
Θέμα: πάταξη καταστολής εξεγερθέντων
Αξιότιμοι κύριοι επενδυτές σας πληροφορούμε οτι οι συλληφθέντες τρομοκράτες είναι στα χέρια της δικαιοσύνης και θα δικαστούν προς παραδειγματισμόν. Μια μικρή μερίδα αγροίκων χωρικών και τετυμπόυδων αντιστέκεται, αλλά θα τους πατάξωμεν λίαν συντόμως.
ΣΤΡΥΜΟΝΙΚΟΝ (πανό)
Προφητικό το πανό που κρέμασαν σε γέφυρα κοντά στη ΓΑΔΘ κάποιοι από τους χιλιάδες αλληλέγγυους (από τη Χαλκιδική, τη Θεσσαλονίκη και άλλες πόλεις), που μαζεύτηκαν και διαδήλωναν για πάνω από έξι ώρες έξω από το μπατσομέγαρο της Θεσσαλονίκης. Μέσα διεξαγόταν μια φάρσα, το αποτέλεσμα της οποίας είχε προκαθοριστεί από τον Δένδια. Ποιος εισαγγελέας και ποιος ανακριτής θα είχε το ανάστημα να πει «όχι» στις εντολές του υπουργού, που ταύτιζε τους δυο συλληφθέντες Ιερισσώτες με «τρομοκράτες»; Εδώ δεν είχαν τη στοιχειώδη αξιοπρέπεια να απαιτήσουν να διεξαχθεί το τελευταίο στάδιο της ανάκρισης, η λήψη απολογίας των κατηγορούμενων, στα δικαστήρια. Σαν τσιράκια πήγαν στο μπατσομέγαρο και ολοκλήρωσαν εκεί την ανάκριση. Ακόμα και τους συλληφθέντες για αντάρτικο πόλεων τους μεταφέρουν στα δικαστήρια (με τις γνωστές πομπές με τα «Τσερόκι», τα περιπολικά και τους πάνοπλους κουκουλοφόρους). Τους δυο συλληφθέντες της Ιερισσού τους απήγαγαν νύχτα σπάζοντας τις πόρτες των σπιτιών τους και έκτοτε τους κράτησαν στη ΓΑΔΘ, για να σταλεί και έτσι το μήνυμα, ότι νόμος είναι το συμφέρον των χρυσοθήρων και ο κρατικός μηχανισμός απλός υπηρέτης τους.