♦ ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ – Ολοι στο Σύνταγμα – Δευτέρα 8 Οκτωβρίου ώρα 6μμ – Η ψυχή μας βγαίνει… το πρόγραμμα δεν βγαίνει! (αφίσα)
♦ ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ – Συλλαλητήριο – Να ακυρώσουμε τα μέτρα χρεοκοπίας του λαού και της χώρας – Ολοι στο Σύνταγμα – Δευτέρα 8/10 ώρα 6μμ (αφίσα)
Διαβάστε τα ρεπορτάζ στη σελίδα 11 (αν δεν τα έχετε ήδη διαβάσει) και θα καταλάβετε τι εννοούμε. Ομως, δεν παραπονιόμαστε. Στην πρώτη αφίσα το δηλητήριο στάζει: «Το πρόγραμμα δεν βγαίνει»! Αυτό δεν το λέει μόνο ο ΣΥΡΙΖΑς, το λέει και ο Ρουμελιώτης, το λένε και στελέχη του ΔΝΤ. Αν, όμως, έβγαινε το πρόγραμμα; Αν γίνει ένα νέο κούρεμα (καλομελέτα κι έρχεται) στο χρέος και το πρόγραμμα αρχίζει να ψιλοαποδίδει; Θα τα καταπιούμε όλα για το καλό της εθνικής οικονομίας; Θα δεχτούμε τον εξανδραποδισμό μας προκειμένου να βγει το πρόγραμμα; Είδατε πόσο έντεχνα οι αστογραφειοκράτες του συνδικαλισμού μάς παίρνουν από το ταξικό επίπεδο και μας μεταφέρουν στο επίπεδο της «εθνικής οικονομίας», δηλαδή του καπιταλισμού; Αλλωστε, ποιο είναι το κεντρικό τους αίτημα, το οποίο θα υποβάλουν ξανά στο τρίο ρεζίλι της συγκυβέρνησης; Να δεχτεί η κυβέρνηση το κοινό πλαίσιο ΓΣΕΕ – εργοδοτικών οργανώσεων, που αποφασίστηκε το Φλεβάρη και υποβλήθηκε στον Παπαδήμο (χάθηκε κι αυτή η ψυχή!). Και τι έλεγε αυτό το πρόγραμμα;
Να εφαρμοστεί η ΕΓΣΣΕ. Τίποτ’ άλλο. Ολα τα υπόλοιπα αντεργατικά μέτρα να μείνουν άθιχτα. Αλήθεια, αν εφαρμοστεί η ΕΓΣΣΕ θα πάψει η ανεργία να καλπάζει και η εξαθλίωση να αγκαλιάζει τα εργατικά νοικοκυριά; Βέβαια, υπάρχει και η άλλη αφίσα. Για κάλυψη, που λένε και οι τζογαδόροι. Δεν νομίζετε, όμως, ότι από το στόμα της ΓΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ το σύνθημα «Να ακυρώσουμε τα μέτρα χρεοκοπίας του λαού και της χώρας» ακού-γεται σαν ειρωνικός επικήδειος;