♦ Μαϊμούδες
Μάταια πασχίζει ο Λοβέρδος να μας πείσει ότι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος από τη γενίκευση της χρήσης των γενόσημων φαρμάκων και την υποχρέωση των γιατρών του ΕΟΠΥ να συνταγογραφούν σχεδόν αποκλειστικά αυτά. Ακόμα και να μην υπήρχαν καταγγελίες από ειδικούς (όπως π.χ. το Τμήμα Φαρμακολογίας της Ιατρικής Σχολής του ΑΠΘ), υπάρχει η λογική και η εμπειρία. Τι είναι τα γενόσημα φάρμακα; Το αντίστοιχο των «μαϊμούδων» στον τομέα των φαρμάκων. Απλά, στη φαρμακευτική δεν τα λένε «μαϊμούδες», όπως σε όλους τους άλλους τομείς του εμπόριου, αλλά για ευνόητους λόγους τους έδωσαν ένα ευπρόσωπο όνομα. Θα πλημμυρίσει η αγορά από φτηνά φάρμακα ασιατικής προέλευσης και ο κοσμάκης θα παρακαλάει το θεό να βάλει το χέρι του. Εμείς θα θυμίσουμε μόνο το σκάνδαλο με το κινέζικο βρεφικό γάλα που περιείχε μελαμίνη και έστειλε στον άλλο κόσμο πρόωρα τόσα παιδάκια. Τίποτ’ άλλο. Οσο για τους ελέγχους, ξέρουμε ότι αυτοί, στο βαθμό που γίνονται, αφορούν μόνο τυπικά στοιχεία εμπορικής φύσης. Ο επί της ουσίας έλεγχος δεν είναι παρά ο περιβόητος «αυτοέλεγχος» των επιχειρήσεων.
♦ Απλή αριθμητική
Απλή αριθμητική, για να μη μας πιάνουν Κώτσους. Το ελληνικό κρατικό χρέος κυμαίνεται στα 330-340 δισ. ευρώ. Μετά το «κούρεμα» έχουμε: 60 δισ. χρέος προς την ΕΚΤ, συν 75 δισ. χρέος προς τα κράτη της Ευρωζώνης και το ΔΝΤ (τόσα έχουν εκταμιευθεί από την πρώτη δανειακή σύμβαση), συν 100 δισ. χρέος προς ιδιώτες (τα 200 δισ. μετά το «κούρεμα»), συν 130 δισ. προς τα κράτη της Ευρωζώνης και το ΔΝΤ (δεύτερη δανειακή σύμβαση). Πόσα μας κάνουν; 365 δισ. ευρώ. Αρα, μετά το «κούρεμα», το χρέος όχι μόνο δεν μικραίνει, αλλά μεγαλώνει. Αλλάζει μόνο η περίοδος αποπληρωμής (επιμηκύνεται κατά 10 χρόνια) και μικραίνει ελαφρά το επιτόκιο.
Εγινε έτσι «βιώσιμο» το χρέος; Για να διαμορφωθεί στο 120% του ΑΕΠ το 2020, όπως προβλέπει η απόφαση του Eurogroup, θα πρέπει να γίνουν τα εξής θαυμαστά. Το ΑΕΠ να αυξάνεται κατά μέσο όρο 3% ετησίως κατά την περίοδο 2014-2020 και τα πρωτογενή πλεονάσματα του προϋπολογισμού, μαζί με τα έσοδα από τις αποκρατικοποιήσεις να είναι κατά μέσο όρο 7,5 δισ. ευρώ το χρόνο για την ίδια περίοδο! Κι επειδή, όπως καταλαβαίνετε, αυτά τα νού-μερα «δεν βγαίνουν» με τίποτα, η κρίση χρέους θα έχει νέες εξάρσεις και ως μοχλός θα χρησιμοποιείται για νέες επιθέσεις ενάντια στον εργαζόμενο λαό.
Τι επιτεύχθηκε με το «κούρεμα»; Μια πρόσκαιρη διαχείριση του χρέους, για να μη χρεοκοπήσει άτακτα το ελληνικό κράτος και σταματήσουν οι διεθνείς τοκογλύφοι να εισπράττουν τα υπέρογκα τοκοχρεολύσιά τους. Για τις τράπεζές τους δούλεψαν οι ιμπεριαλιστές της Ευρωζώνης.
♦ Αντιδραστική συντεχνία
«Συνεπώς, ο συνταγματικός νομοθέτης επιτάσσει ιδιαίτερη μισθολογική μεταχείριση για τους δικαστικούς λειτουργούς, η οποία συνάδει με το λειτούργημά τους και τη διάκριση των εξουσιών και ως εκ τούτου δεν νοείται ταύτιση των δικαστικών λειτουργιών με οποιαδήποτε άλλη κατηγορία υπαλλήλων και λειτουργών, οι οποίοι δεν αποτελούν άμεσα όργανα του κράτους».
Αυτά ανέφεραν, μεταξύ άλλων, σε επιστολή τους προς τον Παπαδήμο οι πρόεδροι των έξι δικαστικών ενώσεων, διαμαρτυρόμενοι στη μείωση των μισθών των δικαστών, που θα γίνει με την αναμόρφωση των ειδικών μισθολογίων που προβλέπεται από το Μνημόνιο-2.
Για μια ακόμη φορά εμφανίζονται ως μια αντιδραστική συντεχνία, ομολογώντας ότι μόνον αυτοί αποτελούν «άμεσα όργανα του κράτους». Γιατί, λοιπόν, να δώσει την παραμικρή σημασία ένας εργαζόμενος στο ότι θα μειωθεί και αυτών ο μισθός; Τι έχει δει, άλλωστε, απ’ αυτή την κάστα; Μόνο να βγάζει τις απεργίες παράνομες και καταχρηστικές και να γεμίζει τις φυλακές με φτωχοδιάβολους.
♦ Το γαρ πολύ της θλίψεως
Ρε τον κακόμοιρο τον Χρυσοχοΐδη. Δεν του έφταναν όλα τ’ άλλα, ήρθε και ο Ρέσλερ να τον αποτελειώσει με τις δηλώσεις του, σύμφωνα με τις οποίες ο Χρυσοχοΐδης δεν είναι παρά ένας παρλαπίπας που λέει συνεχώς ψέματα. Και να ‘χει και τον Βενιζέλο να δηλώνει με νόημα στο Mega ότι «εγώ μια φορά που τον συνάντησα τον κ. Rösler στην Αθήνα που ήθελε να δει και τον Αντιπρόεδρο της Κυβέρνησης και Υπουργό Οικονομικών, είχα μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση μαζί του και συμφωνήσαμε σε όλες τις διαπιστώσεις». Δηλαδή, μια χαρά άνθρωπος είναι ο Ρέσλερ, σύμφωνα με τον Μπένι.
Τι να κάνει κι ο έρ’μος ο Χρυσοχοΐδης, βγήκε μετά τον Μπένι στο ίδιο δελτίο για να διαψεύσει τον Ρέσλερ. Κι επειδή το γέλιο συνεχιζόταν, την επομένη έστειλε non paper με τίτλο «Ατυπο Ενημερωτικό Σημείωμα για την κατάσταση που επικρατεί στη Γερμανία και πυροδοτεί τις λεκτικές επιθέσεις των Γερμανών πολιτικών»! Διαβάστε πώς ξεκινούσε το non paper: «Σύμφωνα με στοιχεία που προέρχονται από πηγές που γνωρίζουν πολύ καλά τη γερμανική πραγματικότητα, θα πρέπει να ξέρουμε τρία πράγματα για να καταλάβουμε την κατάσταση που επικρατεί τον τελευταίο καιρό στην Γερμανία». Το πρώτο στοιχείο ήταν ότι (κρατηθείτε) «εχθές, 22 Φεβρουαρίου, ήταν για τους Γερμανούς τα Κούλουμα – Ασερμιτβοχ. Παραδοσιακά αυτή την μέρα στη Βαυαρία μαζεύονται οι επικεφαλής των κομμάτων και έχουν για μια μέρα την άδεια να λαϊκίζουν. Ο καθένας τους κυριολεκτικά λέει το «κοντό και το μακρύ» του. Δεν δίνει ουδείς ιδιαίτερο βάρος σ’ αυτά τα show off». Η πλάκα είναι ότι δεν βρέθηκαν παπαγαλάκια ν’ αναπαράγουν αυτή τη σπαρταριστή γραμμή. Μπορεί να ταΐζονται, αλλά πάνω απ’ όλα μετράει η γραμμή του εκδότη που θέλει τον Χρυσοχοΐδη πολιτικό ρεντίκολο.
♦ Γελοιότητες
Κάντε τον κόπο να διαβάσετε ολόκληρη την επιστολή που έστειλε ο Τσίπρας στους αρχηγούς κρατών της ευρωζώνης, στον πρόεδρο της Κομισιόν, στον πρόεδρο του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου και στον πρόεδρο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου (φιλοξενείται στην ιστοσελίδα του ΣΥΝ (www.syn.gr/gr/keimeno.php?id= 26100) και θα καταλάβετε πως ο συνδυασμός ευρωλαγνείας και λαϊκισμού οδηγεί στην πολιτική γελοιοποίηση. Απευθύνεται ο Τσίπρας στην Μέρκελ, τον Σαρκοζί, τον Μόντι, τον Ραχόι, τον Ρομπάι, τον Γιούνκερ και τους άλλους ευρωηγέτες για να τους πει ότι ο Παπανδρέου και ο Σαμαράς δεν έχουν τη λαϊκή εξουσιοδότηση να δεσμεύσουν την Ελλάδα σε συνθήκες και συμφωνίες τέτοιου τύπου και ότι η κυβέρνηση Παπαδήμου δεν διαθέτει την απαραίτητη για τέτοιες συμφωνίες δημοκρατική νομιμοποίηση. Και τι επικαλείται; Το ότι «ένα τέτοιο έλλειμμα νομιμοποίησης έρχεται επίσης σε σύγκρουση με την πλούσια δημοκρατική παράδοση της δικής σας χώρας» και γι’ αυτό «αν συνεχιστεί, θα δημιουργήσει κακό προηγούμενο για την Ελλάδα και την Ευρώπη συνολικά, οι οποίες, πάνω από όλα, έχουν μια κοινή κληρονομιά πολιτικών και δημοκρατικών παραδόσεων, που πρέπει να γίνει σεβαστή»!
Και πώς καταλήγει η επιστολή; «Για όλους αυτούς τους λόγους, σας γνωστοποιώ ότι ο ελληνικός λαός, μόλις αποκαταστήσει το δικαίωμά του να εκφράζει δημοκρατικά τη βούλησή του και ανακτήσει τον έλεγχο των δημοκρατικών του θεσμών, πιθανότατα θα επιφυλαχθεί να αναγνωρίσει ή να τηρήσει τις συμφωνίες στις οποίες ετοιμάζεται να προχωρήσει η παρούσα κυβέρνησή του»!
«Πιθανότατα θα επιφυλαχθεί» ο ελληνικός λαός; Και καλά, το «πιθανότατα» να το δεχτούμε (χάριν οικονομίας) ως έκφραση μετριοφροσύνης ενόψει του εκλογικού αποτελέσματος, όμως η «επιφύλαξη» τι ακριβώς περιεχόμενο έχει; Οτι μπορεί να ζητηθεί απλά η… επαναδιαπραγμάτευση και όχι η ακύρωση; Τι μένει απ’ όλο αυτό το καραγκιοζιλίκι; Ο προπαγανδιστικός ντόρος ότι ο Τσίπρας έστειλε μια επιστολή και η επίδειξη ευρωλαγνείας, με την αναγνώριση της Ευρωζώνης ως πεδίου αναφοράς κάθε πολιτικής. Η φράση «πιθανότατα θα επιφυλαχθεί» σημαίνει ότι τα πάντα θα κινηθούν εντός των ορίων της Ευρωζώνης και με την προϋπόθεση ότι θα τύχουν την έγκρισης των θεσμικών της οργάνων.
♦ Διαψεύσεις και γαργάρες
«Δεν υπάρχουν εγγυήσεις ότι η πορεία που επιλέχτηκε οδηγεί στην επιτυχία. Μπορεί να μην είναι η τελευταία φορά που η γερμανική Βουλή συζητά το θέμα της οικονομικής βοήθειας προς την Ελλάδα». Σε ποιον ανήκει η παραπάνω δήλωση; Στον Βόλγκανγκ Σόιμπλε. Και ποιος έκανε γαργάρα τις δικές του δηλώσεις; Ο Βενιζέλος που μετά το Eurogroup της 21ης Φλεβάρη διαβεβαίωνε σε όλους τους τόνους, ότι το πρόβλημα του χρέους λύθηκε οριστικά. Δεν είναι, βέβαια, η πρώτη φορά που ο Βενιζέλος (και όχι μόνο) κάνει γαργάρα τις δηλώσεις του. Εσχάτως, όμως, παραέχει γίνει προκλητική η μαύρη προπαγάνδα.
♦ Αρπαχτές
«Το Αμερικάνικο Κολλέγιο Deree σε συνεργασία με την ακαδημαϊκό Φιόρη Α. Ζαφειροπούλου του Πανεπιστημίου Brunel του Λονδίνου προσφέρει έναν κύκλο σεμιναρίων που γίνονται για πρώτη φορά στην Ελλάδα. Τίτλος των σεμιναρίων είναι “Κοινωνικές Επιχειρήσεις: Δημιουργία, Χρηματοδότηση και Απειλές” και έχουν στόχο να εκπαιδεύσουν σε θέματα όπως: ίδρυση, χρηματοδότηση-επιδότηση, οργάνωση και ανάπτυξη Κοινωνικών Επιχειρήσεων, sustainable business management και triple bottom line success, κοινωνική καινοτομία, social networks και Κοινωνικό Franchise. Το σεμινάριο απευθύνεται σε επιχειρηματίες και στελέχη του δημόσιου και του ιδιωτικού τομέα που αναζητούν νέες επιχειρηματικές ευκαιρίες, καινοτόμες μεθόδους διοίκησης, κερδοφόρες στρατηγικές Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης, καθώς και σε Μη Κερδοσκοπικές Οργανώσεις (ΜΚΟ) που αναζητούν εναλλακτικές και πρωτοποριακές στρατηγικές εσόδων. Τα μαθήματα ξεκινούν την 29η Φεβρουαρίου 2012 και ολοκληρώνονται σε είκοσι επτά (27) ώρες διδασκαλίας. Στο τέλος των μαθημάτων χορηγείται Πιστοποιητικό Επαγγελματικών Σπουδών. Επιδοτείται το 30% των διδάκτρων για νέους έως 30 ετών από τη ΓΓ Νέας Γενιάς και το 45% για εταιρείες από τον ΛΑΕΚ-ΟΑΕΔ».
Η παραπάνω είδηση δημοσιεύτηκε στον αστικό Τύπο και μας προσφέρει μια απτή απόδειξη για τις καινούργιες αρπαχτές πάνω στα λιγοστά κονδύλια που διατίθενται για τις κακόφημες «ενεργητικές πολιτικές απασχόλησης». Ολοι αυτοί οι τύποι θα μοιραστούν λεφτά από ευρωπαϊκά προγράμματα και λεφτά του ΟΑΕΔ που μαζεύονται από εισφορές των εργαζόμενων. Την ώρα που πετσοκόβουν βίαια το γλίσχρο επίδομα ανεργίας, τα λαμόγια στήνουν πάρτι με τα λεφτά του ΟΑΕΔ.