Αποθρασυμμένος εντελώς ο Καμίνης, με τα πανιά του φουσκωμένα από το αλισβερίσι με τους καπιταλιστές, θέλει τώρα να βάλει χέρι και στην Αγορά Κυψέλης, ένα χώρο που κάποιοι άνθρωποι τον πήραν από την εγκατάλειψη και τον έκαναν εστία κοινωνικών και πολιτικών εκδηλώσεων.
Για πάνω από εφτά χρόνια ήταν κλειστή και παραδομένη στην ερείπωση η Αγορά Κυψέλης. Η ιστορικότητα του χώρου δεν εμπόδισε το Δήμο ν’ αποφασίσει την κατεδάφισή του και τη μετατροπή του σε πάρκινγκ. Μέχρι που κάποιοι κάτοικοι της περιοχής τον άνοιξαν, τον ξεμπάζωσαν, τον σουλούπωσαν και τον μετέτρεψαν σ’ έναν ελεύθερο κοινωνικό χώρο, φιλόξενο για κάθε είδους κοινωνικές, πολιτιστικές και πολιτικές εκδηλώσεις. Σύμφωνα με τον απολογισμό της συλλογικότητας που διαχειρίζεται δημοκρατικά το χώρο, στα πέντε χρόνια της λειτουργίας του έχουν γίνει πάνω από 600 εκδηλώσεις στο χώρο! Και μεις γνωρίζουμε πολύ καλά ότι ο χώρος υπήρξε φιλόξενος κάθε φορά που ζητήθηκε για εκδηλώσεις της πρωτοβουλίας «Ενα καράβι για τη Γάζα», της Δικτύωσης Αλληλεγγύης στην Παλαιστινιακή Αντίσταση, των απεργών πείνας μεταναστών.
Θεωρούμε, λοιπόν, υποχρέωσή μας να υπερασπιστούμε την Αγορά Κυψέλης και να προειδοποιήσουμε τον Καμίνη να μη τολμήσει να κάνει καμιά κίνηση ενάντιά της, γιατί θα βρει απέναντί του πολλούς περισσότερους απ’ όσους του λένε οι συμβουλάτορές του ότι θα βρει. Το κάζο του Κακλαμάνη με το γειτονικό πάρκο Κύπρου και Πατησίων ας τον παραδειγματίσει. Ν’ αφήσει το χώρο ως έχει, ανοιχτό σ’ εκείνους που δε συχνάζουν στις λαμπερές αίθουσες που συχνάζει ο ίδιος και το συνάφι του.