♦ Τσολάκογλου
Είπε ο Παπανδρέου στις Βρυξέλλες, προσπαθώντας να αποσείσει τις κατηγορίες για δωσιλογισμό, που τον βαραίνουν: «Οι εταίροι μας, οι θεσμοί που μας στηρίζουν, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή, η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο, θέλουν να πετύχει το πρόγραμμα και μας προσφέρουν στήριξη, τεχνική βοήθεια, τεχνογνωσία, αλλά η κυριαρχική ευθύνη και η αρμοδιότητα εφαρμογής του προγράμματος ανήκει στην Ελληνική Κυβέρνηση και στη Βουλή των Ελλήνων».
Τα ίδια τα γεγονότα, όμως, αυτά που συνέβησαν μέχρι τώρα, τον διαψεύδουν. Η Βάσω Παπανδρέου, μιλώντας στη Βουλή λίγο πριν την ολοκλήρωση της συζήτησης για το τελευταίο πολυνομοσχέδιο-έκτρωμα, είπε ότι το ψηφίζει, διότι συναντήθηκε με τον πρωθυπουργό και της είπε ότι αν έστω και ένα άρθρο του πολυνομοσχέδιου δεν ψηφιστεί, δεν πρόκειται να εκταμιευθεί η 6η δόση του δανείου της τρόικας. Και ο Βενιζέλος, αναφερόμενος στην Κατσέλη και στα όσα αυτή πρότεινε για το άρθρο 37 (να αναβληθεί η ψήφισή του για δυο μήνες), είπε πως αν δεν ψηφιστεί και το άρθρο 37 δεν θα καταβληθεί η 6η δόση.
Ποιος, λοιπόν, έχει την ευθύνη, η κυβέρνηση και η Βουλή ή η τρόικα; Καταλαβαίνετε πώς θα έχουν τα πράγματα από εδώ και πέρα, με τη δημιουργία μόνιμου μηχανισμού επιτήρησης, εγκατεστημένου στην Αθήνα, που θα διαμορφώνει την πολιτική σε καθημερινή βάση. Ο Παπανδρέου είναι χειρότερος και από τον Τσολάκογλου. Διότι ο Τσολάκογλου ανέλαβε κατοχικός πρωθυπουργός μετά από μια στρατιωτική ήττα και κατάληψη της χώρας, ενώ ο Παπανδρέου –όπως ο ίδιος δηλώνει και όπως αναφέρεται στο ανακοινωθέν της συνόδου κορυφής της Ευρωζώνης- ζήτησε ο ίδιος την καθημερινή επιτροπεία, ζήτησε ο ίδιος να γίνει κατοχικός πρωθυπουργός.
♦ Χουντική αλητεία
«Εχουμε να αντιμετωπίζουμε –νομίζω ότι το είπα δημοσίως, αλλά πρέπει να το πω και σε σας– μια αυτοκαταστροφική κατάσταση μέσα στην ελληνική κοινωνία, η οποία εγκλωβίζεται από τα κόμματα της αντιπολίτευσης και από ορισμένα μέσα ενημέρωσης και ορισμένους διαμορφωτές της κοινής γνώμης, οι οποίοι έχουν ως στόχο, να απονεκρώσουν και την διανοητική και την συναισθηματική λειτουργία των πολιτών και να τους καθηλώσουν σε μια ηττοπαθή και παραιτημένη αντιμετώπιση των πραγμάτων που είναι ό,τι ακριβώς στερεί από τη χώρα την πιθανότητα να ανακάμψει και να ανορθωθεί».
Αυτή είναι η άποψη του Βενιζέλου για τον ελληνικό λαό, όπως την παρουσίασε στο υπουργικό συμβούλιο στις 27 Οκτώβρη. Αποψη που δεν διαφέρει σε τίποτα από την άποψη που είχε για τον ελληνικό λαό η χού-ντα των συνταγματαρχών, όπως την είχε παρουσιάσει ο Παπαδόπουλος σε εκείνη την ομιλία του που παρομοίαζε τον ελληνικό λαό ως «ασθενή» που έχει ανάγκη από «γύψο». Η λογική είναι ίδια κι απαράλλαχτη, μόνο οι διατυπώσεις διαφέρουν.
♦ Αστερίσκοι…
Δεν μπορεί ο Περισσός να μη βάλει τους «αστερίσκους» του σε κάθε ανακοίνωση που εκδίδει και αφορά λαϊκές εκδηλώσεις οργής που γίνονται ερήμην του και με απουσία των οργανωμένων δυνάμεών του. Ετσι, στην ανακοίνωση του Γραφείου Τύπου της ΚΕ του «για τη λαϊκή αντίδραση κατά τη διάρκεια των παρελάσεων», θεώρησε σωστό να αναφερθεί στη «δράση ορισμένων θυλάκων που δεν εκφράζουν τα λαϊκά συμφέροντα και δρουν ενάντια σε αυτά, για δι- κούς τους σκοπούς», χωρίς να λέει ποιοι ήταν αυτοί οι θύλακες, πού εμφανίστηκαν και τι έκαναν. Και βέβαια, δεν παρέλειψε να επισημάνει ότι «καθήκον και υποχρέωση του αγωνιζόμενου λαού είναι να επαγρυπνεί και να παραμερίζει από το δρόμο του κάθε είδους παγίδα και προβοκάτσια που επιτρέπει στην κυβέρνηση και στις συντηρητικές και συμβιβασμένες δυνάμεις να διασπούν και να συκοφαντούν το λαϊκό κίνημα για να το αποδυναμώσουν». Κι ο καθένας μπορεί να εννοήσει ό,τι θέλει. Οπου δεν βρίσκεται ο Περισσός, ο τόπος γεμίζει… προβοκάτορες που με τη δράση τους ενισχύουν την κυβέρνηση και τη συντήρηση!
♦ Προσκυνητάδες
Στην πρώτη ανακοίνωση που εξέδωσε ο ΣΥΡΙΖΑ, μετά την έκρηξη της λαϊκής οργής που οδήγησε την κυβέρνηση στη ματαίωση της στρατιωτικής παρέλασης στη Θεσσαλονίκη, έγραφε ότι «η πάνδημη και αυθόρμητη παρέμβαση του λαού της Θεσσαλονίκης προς τους επίσημους εκπροσώπους της κυβέρνησης ακύρωσε την στρατιωτική παρέλαση για τον φετινό εορτασμό της 28ης Οκτωβρίου. Το μήνυμα ήταν σαφές να σταματήσει η εξόντωση της κοινωνίας, να σταματήσει ο κατήφορος της πατρίδας μας, να αγωνιστούμε για την αξιοπρέπειά μας». Πριν περάσει 24ωρο, όμως, με νέα ανακοίνωση έβαλαν τα πράγματα στη θέση τους: «Θέλουμε επίσης να καταστήσουμε απολύτως σαφές πως δεν μας εκφράζουν και δεν υιοθετούμε τις αποδοκιμασίες απέναντι στο πρόσωπο και το θεσμό του Προέδρου της Δημοκρατίας ο οποίος πρέπει να αποτελεί σύμβολο ενότητας του λαού και εγγυητή της πιστής εφαρμογής του Συντάγματος και της δημοκρατικής λειτουργίας του πολιτεύματος»!!!
Προσκυνητάδες της αστικής νομιμότητας, άθλιοι κολαούζοι του αστικού συστήματος εξουσίας και των συμβόλων του, κάθε φορά που βλέπουν τα ζόρικα τραβάνε και μια δήλωση νομιμοφροσύνης προς το σύστημα. Ειδικά η αναφορά τους στο θεσμικό ρόλο του προέδρου της Δημοκρατίας «βγάζει μάτια» (όταν τα μάτια «βλέπουν» αντικαπιταλιστικά).
ΥΓ: Ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Δ. Παπαδημούλης, εν είδει μπάτσου, ζητούσε από το Mega να ασκηθεί ποινική δίωξη ενάντια στον Πασόκο των Τρικάλων που «κοπάνησε» τον Μαγκούφη! Δεν τόλμησε να το ζητήσει ο Μαγκούφης, το ζήτησε ο Παπαδημούλης…
♦ Κοινοί προβοκάτορες
Ο Μαγκούφης άφησε να εννοηθεί ότι ήταν μέλος του ΣΥΡΙΖΑ αυτός που του ‘ριξε τη μπούφλα στα Τρίκαλα και μετά, όταν αποδείχτηκε ότι ο άνθρωπος ήταν Πασόκος, τον οποίο ο Μαγκούφης γνώριζε πολύ καλά, γιατί είχε δουλέψει στο πολιτικό του γραφείο, προσπαθούσε με γελοίες δικαιολογίες να μαζέψει τα ασυμμάζευτα. Το ίδιο ο Διαμαντίδης, που μίλησε για δημοτικούς συμβούλους Κορυδαλλού του ΣΥΡΙΖΑ κι όταν οι δύο κυρίες που αποτελούν τη συριζική δημοτική ομάδα τον διέψευσαν και ανακοίνωσαν ότι θα του κάνουν μήνυση, βγήκε και έλεγε ότι επιδιώκουν την εξόντωσή του.
Τι να πεις γι’ αυτά τα ανθρωπάρια που στηρίζουν με την ψήφο τους την εξόντωση του ελληνικού λαού και ταυτόχρονα ενεργούν ως κοινοί προβοκάτορες;
♦ Μπίζνες αγιασμένες
Προς τι, παρακαλώ, το παραξένεμα για τον συνταξιδιώτη της αρχιεπισκοπικής αποστολής στο Κατάρ, Λαυρέντη Λαυρεντιάδη; Καταρχάς, ο κ. Λαυρεντιάδης είναι άνθρωπος του θεού. Ο αρχιεπίσκοπος τον έχει ευχαριστήσει και δημόσια για την «σημαντική υποστήριξη στο έργο της Αρχιεπισκοπής» και τον έχει τιμήσει με το μετάλλιο του Αγίου Διονυσίου (βοήθειά μας). Πέραν τούτου, ο ευσεβέστατος κ. Λαυρεντιάδης φέρει τον τίτλο του «άρχοντος» του Πατριαρχείου Ιεροσολύμων. Δεύτερον, ο αρχιεπίσκοπος πήγε στο Κατάρ για μπίζνες. Κι όταν πας για μπίζνες στο Κατάρ κάποιον σαν τον Λαυρεντιάδη πρέπει να έχεις μαζί σου. Διότι τι είναι το Κατάρ και η εμιρική οικογένεια; Διευθυντές του μεγαλύτερου πλυντήριου μαύρου χρήματος της Ευρασίας. Ιδιαίτερα πολιτικού χρήματος. Ο άνθρωπος που χρεοκόπησε την Proton Bank, που βρέθηκε κατηγορούμενος για υπεξαίρεση και που «καθάρισε» καταθέτοντας με τη μία 51 εκατ. ευρώ (εμείς ούτε σε στραγάλια δεν μπορούμε να συγκεντρώσουμε τέτοια ποσότητα), κερδίζοντας την άρση του αξιοποίνου και φορτώνοντας καμιά οχτακοσαριά εκατομμύρια στις πλάτες του κράτους, δηλαδή του σκληρά φορολογούμενου ελληνικού λαού, ο άνθρωπος που «φουντάρισε» και την Alapis, είναι ο πιο κατάλληλος ξεναγός για τον αρχιεπίσκοπο και τη συνοδεία του στα άγνωστα γι’ αυτούς «σοκάκια» του Κατάρ.
ΥΓ: Ο Ιερώνυμος με την κουστωδία του διέμειναν στο υπερπολυτελές Sheraton της Ντόχα. Οταν ο Χριστόδουλος με τη δική του κουστωδία διέμειναν στο εξίσου πολυτελές Four Sieasons του Παρισιού, είχαν ξεσηκωθεί οι προοδευτικές γραφίδες για την προκλητική χλιδή. Τώρα, μούγκα στην… προοδευτική στρού-γκα. Βλέπετε, ο Ιερώνυμος δεν ασχολείται με την πολιτική, όπως ο προκάτοχός του, αλλά μόνο με τις μπίζνες.
♦ Σπονδή στο φασισμό
Από το σπίτι του Μεταξά έκανε δηλώσεις ο Καρατζαφέρης στις 28 Οκτώβρη. Η κίνησή του δεν μας παραξένεψε. Ο άνθρωπος δεν είχε διστάσει να οργανώσει την τηλεοπτική αγιογραφία του Παττακού, στον Μεταξά θα κώλωνε και μάλιστα 28 Οκτώβρη; Αν υπάρχει κάτι που δημιουργεί κάποια ερωτηματικά είναι το ότι η πρόκληση Καρατζαφέρη πέρασε ασχολίαστη από το σύνολο σχεδόν των ΜΜΕ. Οχι μόνο δεν έκαναν κανένα αρνητικό σχόλιο, αλλά στη συνέχεια έδωσαν βήμα στον αρχηγό του ΛΑΟΣ για να επιδοθεί σε μια αισχρή αντικομμουνιστική προπαγάνδα.
Ο Καρατζαφέρης είναι χρήσιμος στο σύστημα. Χρειάζονται αυτού του τύπου την ακροδεξιά για να στηρίζουν το ρατσισμό και να δημιουργούν μια απειλή για το λαό. Γι’ αυτό και δεν ενοχλού-νται καθόλου από την απόδοση τιμών σ’ ένα στυγνό δικτάτορα όπως ο Μεταξάς.
♦ Λάθος άνθρωποι, λάθος βρίσιμο
Είναι γνωστό πλέον, ότι τον Παπούλια στη Θεσσαλονίκη τον έβρισαν κάποιοι ακροδεξιοί. Κι αυτό έγινε σημαία όχι μόνο της κυβέρνησης, αλλά ακόμα και των κομμάτων της ψευτοαριστεράς, που έσπευσαν να υπερασπιστούν τον «θεσμό». Τι δήλωσε, όμως, ο Παπούλιας στη Θεσσαλονίκη; Στήριξε την κυβερνητική πολιτική. Απροκάλυπτα, μάλιστα, την ώρα που ο κόσμος σε όλη την Ελλάδα έδειχνε με κάθε τρόπο την οργή του. Οχι μόνο «ανακάλυψε» θετικά στοιχεία στη συμφωνία των Βρυξελλών, αλλά μας προέτρεψε «να συστρατευθούμε για να ξεπεράσουμε την κρίση» και με προκλητικό τρόπο επανέλαβε αυτά που ισχυρίζονται τα κυβερνητικά στελέχη: «Ο ελληνικός λαός καταλαβαίνει πού πάει, γι’ αυτό και δέχεται όλες αυτές τις πιέσεις και όλα αυτά τα μέτρα που είναι σε βάρος των ασθενέστερων και των αδύνατων. Πιστεύει ότι μια μέρα θα ξημερώσει καλύτερη».
Του χρειαζόταν, λοιπόν, βρίσιμο σαν κι αυτό που απευθύνεται προς τα κυβερνητικά στελέχη. Δυστυχώς, βρέθηκαν κοντά του λάθος άνθρωποι. Επιτέλους, ας πάψουν να μας σερβίρουν το κουτόχορτο του θεσμού που συμβολίζει «την ενότητα του έθνους». Εκείνο που εκπροσωπεί είναι το «έθνος» των εκμεταλλευτών.