♦ Ποιοι είναι οι προβοκάτορες; (1)
Τι είναι οι σκληρές συγκρούσεις που έγιναν στη Ρώμη το περασμένο Σάββατο; Εργο προβοκατόρων, φυσικά, όπως μας πληροφορεί ο «Ριζοσπάστης» (18.1.11). Ο οποίος, για να γίνει πειστικός, ανατρέχει σε κάποιες δηλώσεις που αποδίδονται στον πρώην πρόεδρο της Ιταλίας Φρ. Κοσίγκα, οι οποίες δεν ξέρουμε αν έγιναν ή πώς έγιναν, αφού μεταφέρθηκαν από τη γαλλική Liberation πολλά χρόνια αργότερα από τότε που υποτίθεται ότι έγιναν. Αφού, όμως, βολεύει η προβοκατορολογία, ο Περισσός βάζει στη μπάντα και τη δεοντολογία και τη λογική. Τι υποτίθεται ότι είχε πει ο Κοσίγκα; Αφήστε τους φοιτητές ασύδοτους, βάλτε προβοκάτορες ανάμεσά τους, αφήστε τους για καμιά βδομάδα να σπάνε και να καίνε και μετά η κοινωνία θα έρθει μαζί σας και θα μπορέσετε να τους καταστείλετε με την άνεσή σας.
Αρα, κάθε ανατρεπτική-εξεγερτική δράση παίζει το παιχνίδι του συστήματος. Οπως χαρακτηριστικά γράφει η φυλλάδα του Περισσού, «επειδή οι καιροί είναι πονηροί, επειδή έχει φτάσει η ώρα των αποφάσεων και της οργανωμένης λαϊκής αντεπίθεσης, επειδή η προβοκάτσια και η καταστολή είναι στην ημερήσια διάταξη για το τσάκισμα των εργατικών – λαϊκών αγώνων, ο λαός πρέπει να βρίσκεται σε διαρκή επαγρύπνηση και να περιφρουρεί τους αγώνες του». Οπως το είχε πει η Παπαρήγα το Δεκέμβρη του 2008, «στη λαϊκή επανάσταση δεν θα σπάσει ούτε ένα τζάμι»!
♦ Ποιοι είναι οι προβοκάτορες; (2)
«”Θα γίνουμε Αργεντινή. Θα μπουν μέσα και θα μας σκοτώσουν” φώναξε ο κ. Θ. Πάγκαλος όταν πληροφορήθηκε τον θάνατο των τριών υπαλλήλων. Βρισκόταν στη Βουλή και δίπλα του οι βουλευτές που τον άκουσαν πάγωσαν, πιστεύοντας ότι ο όχλος θα εισβάλει και θα τους λιντσάρει. Είχαν υπολογίσει χωρίς την… κυρία Αλέκα Παπαρήγα! Η Γενική Γραμματέας του ΚΚΕ, μονίμως καχύποπτη και προνοητική, είχε δώσει αυστηρές εντολές στην ομάδα περιφρούρησης του ΠΑΜΕ. Οι γεροδεμένοι κομμουνιστές, αντί να καταλάβουν τα (πρώην) Ανάκτορα, υπάκουσαν και τα προφύλαξαν εμποδίζοντας τον “συνασπισμό” ακροαριστερών και παρακρατικών να σπάσουν τον αστυνομικό κλοιό από την πλευρά του Μνημείου του Αγνωστου Στρατιώτη. Για μία ακόμη φορά το ΚΚΕ έσωσε την αστική δημοκρατία».
Αυτά έγραψε το «Βήμα της Κυριακής» και φυσικά ενόχλησε σφόδρα το «Ριζοσπάστη», διότι η φυλλάδα του Ψυχάρη «συνεχίζει στο ίδιο προβοκατόρικο ύφος για να παρουσιάσει το ΚΚΕ σαν κόμμα συστημικό, επειδή στην πραγματικότητα το ΠΑΜΕ περιφρούρησε τη συγκέντρωσή του από τους προβοκάτορες, ακροδεξιούς και άλλα στοιχεία που είχαν στημένη την προβοκάτσια με την επιχείρηση εισβολής στη Βουλή την ώρα που η απεργιακή συγκέντρωση των ταξικών δυνάμεων περνούσε μπροστά από τον Αγνωστο Στρατιώτη». Τι διαφορετικό έγραψε το «Βήμα» απ’ αυτό που η φυλλάδα του Περισσού περιγράφει; Τίποτα. Απλά, το «Βήμα» τους δίνει συγχαρητήρια για το ρόλο τους, ενώ αυτοί θέλουν να παρουσιάσουν μια άλλη ερμηνεία για τα ίδια γεγονότα. Οτι τάχα τους είχε στήσει προβοκάτσια το σύστημα και ο Καρατζαφέρης και αυτοί κατάφεραν να την αποτρέψουν.
♦ Δηλωσίες
Μιας που πιάσαμε τη φυλλάδα του Περισσού, αντιγράφουμε από το ίδιο φύλλο: «Καλεσμένος χτες σε τηλεοπτική εκπομπή, ο Θ. Πάγκαλος είπε ότι η Αλέκα Παπαρήγα καλεί τον κόσμο να περικυκλώσει την Πέμπτη τη Βουλή για να εμποδίσει τους βουλευτές να φτάσουν στο Κοινοβούλιο για την ψήφιση του πολυνομοσχεδίου. Πρόκειται για ψέμα και συκοφαντία ολκής. Το ΠΑΜΕ, που διοργανώνει τη συγκεκριμένη κινητοποίηση, έχει διευκρινίσει από την πρώτη ώρα ότι η κινητοποίηση δεν αποσκοπεί στο εμπόδισμα των βουλευτών να ψηφίσουν, αλλά στο να ασκήσει η λαϊκή κινητοποίηση τέτοια πίεση, ώστε να απορριφθεί το νομοσχέδιο. Τα ίδια επανέλαβε χτες και η ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ στη συνέντευξη Τύπου, το απομαγνητοφωνημένο κείμενο της οποίας διένειμε ολόκληρο το Γραφείο Τύπου της ΚΕ».
Δήλωση μετανοίας προκαταβολικά κάνουν οι άνθρωποι. Αλλά και οι πονηροί αστοί το ξέρουν το κόλπο. Λένε ή γράφουν διάφορα τέτοια, ώστε η ηγεσία του Περισσού να έχει έτοιμο το παραμύθι: «Μας στήνουν προβοκάτσια, σύντροφοι, για να μας χρεώσουν τυχόν επεισόδια. Γι’ αυτό να περιφρουρήσουμε το χώρο και να τσακίσουμε εμείς όποιον πάει να εμποδίσει βουλευτές να μπουν στη Βουλή». Στην πραγματικότητα, δεν πάνε στο Σύνταγμα για να περικυκλώσουν τη Βουλή, αλλά για να περιφρουρήσουν τη Βουλή.
♦ Απορία ψάλτου βηξ
«Ενταση δημιουργήθηκε χτες το πρωί και στη Ν. Ιωνία όταν απεργοί εμπόδισαν ιδιωτικά οχήματα». Μ’ αυτές τις 14 λεξούλες ξεπέρασε ο «Ριζοσπάστης» τα γεγονότα της Νέας Ιωνίας, όπου απεργοί δεν περιορίστηκαν μόνο σε λεκτικούς διαξιφι-σμούς με τους οδηγούς των απεργοσπαστικών φορτηγών, αλλά κατέβασαν έναν από δαύτους κάτω και παρέδωσαν το όχημα στο ευεργετικό πυρ. Τι να πουν οι κονδυλοφόροι του Περισσού; Οτι το κάψιμο του φορτηγού ήταν… έργο προβοκατόρων; Εκαναν, λοιπόν, γαργάρα την είδηση. Σαν να μην υπήρξε. Δεν θα περίμενε κανείς απ’ αυτούς να εξάρουν αυτή τη δίκαιη εκδήλωση ταξικής αντιβίας. Γιατί αν όλοι οι εργαζόμενοι αντιδρούσαν με τον ίδιο τρόπο, οργανωμένα, αντί να πηγαίνουν πορείες-βόλτα στο Σύνταγμα, όπου πονηρά τους καλούσε η συνδικαλιστική γραφειοκρατία, τα σκουλήκια της απεργοσπασίας θα μαζεύονταν στις τρύπες τους.
♦ Ο άνθρωπος-κασετόφωνο
«Σ’ αυτό το Σχέδιο για την Ανάκαμψη της ελληνικής οικονομίας, η Γερμανία είναι στρατηγικός εταίρος μας. Οι λόγοι είναι απλοί. Πρώτον, γνωρίζετε καλύτερα από όλους ότι οι γερμανικές επιχειρήσεις επενδύουν στην πραγματική οικονομία με σταθερό και μακροπρόθεσμο σχεδιασμό. Δεύτερον, η Γερμανία διαθέτει πρόσφατη τεχνογνωσία και διοικητική εμπειρία σε θέματα ριζικών διαρθρωτικών αλλαγών στην πραγματική οικονομία. Τρίτον, η ελληνική οικονομία για τις γερμανικές και ευρωπαϊκές επιχειρήσεις δεν είναι ένα αχαρτογράφητο περιβάλλον. Η παρουσία τους εδώ έχει συμβάλει καθοριστικά στους κύκλους ανάπτυξης της χώρας. Τέταρτον, η Γερμανία είναι μια χώρα στην οποία η Ελλάδα μπορεί να αυξήσει δυνητικά τις εξαγωγές της. Είναι βαθιά μου πεποίθηση ότι Ελλάδα και Γερμανία πρέπει να οργανώσουν συστηματικά τη διμερή τους συνεργασία και να την εντάξουν σε μια σταθερή Συμμαχία για την Ανάπτυξη ανάμεσα στις δύο χώρες».
(Ομιλία Χρυσοχοΐδη στο Ελληνογερμανικό Business Forum – Αθήνα, 7.10.11)
«”Στο σχέδιο που υλοποιούμε για την ανάκαμψη της ελληνικής οικονομίας, η Γαλλία είναι στρατηγικός εταίρος μας”, τόνισε ο υπουργός, συμπληρώνοντας χαρακτηριστικά: “Είναι βαθιά μου πεποίθηση ότι Ελλάδα και Γαλλία πρέπει να οργανώσουν συστηματικά τη διμερή τους συνεργασία και να την εντάξουν σε μια σταθερή Συμμαχία για την Ανάπτυξη ανάμεσα στις δύο χώρες”. Καταρχάς, όπως τόνισε ο κ. Χρυσοχοϊδης, οι γαλλικές επιχειρήσεις αποτελούν το δεύτερο μεγαλύτερο επενδυτή στην Ελληνική οικονομία. Επενδύουν μάλιστα στην πραγματική οικονομία με σταθερό και μακροπρόθεσμο σχεδιασμό. Δεύτερον, η Γαλλία διαθέτει σημαντική τεχνογνωσία και διοικητική εμπειρία σε θέματα ριζικών διαρθρωτικών αλλαγών στην πραγματική οικονομία. Τρίτον, η ελληνική οικονομία για τις γαλλικές και ευρωπαϊκές επιχειρήσεις δεν είναι ένα αχαρτογράφητο περιβάλλον. Η παρουσία τους στην Ελλάδα έχει συμβάλει καθοριστικά στους κύκλους ανάπτυξης της χώρας. Και, τέταρτον, η Γαλλία είναι μια χώρα στην οποία η Ελλάδα μπορεί να αυξήσει δυνητικά τις εξαγωγές της».
(Ομιλία Χρυσοχοΐδη σε εκδήλωση του Γαλλοελληνικού Επιμελητήριου – Παρίσι, 11.10.11)
Καλά, ρε γαμώτο, οι συνεργάτες του δεν μπορούν να του γράψουν λίγο διαφορετικές ομιλίες; Σε άνθρωπο-κασετόφωνο τον έχουν μετατρέψει. Είτε μιλάει σε Γερμανούς είτε σε Γάλλους, πατάει το play και παίζει την ίδια κασέτα.
♦ Παπακωνσταντίνου Νο 2
Από τα αρχείο ανασύρουμε δήλωση του Βενιζέλου, κατά τη συνέντευξη Τύπου που έδωσε στις 27.9.11: «Αρα, λοιπόν, η εκτίμησή μας είναι ότι το νέο μισθολόγιο, το οποίο δεν θα θίξει καθόλου το 80% των δημοσίων υπαλλήλων -μπορεί και ένα 10% να ευνοηθεί ελαφρώς με μια αύξηση της τάξεως του 7%- θίγει κάποιους λόγω της προσωπικής διαφοράς».
Η απάντηση δίνεται εμπράκτως με το πολυνομοσχέδιο που τσακίζει τις αποδοχές όλων των δημόσιων υπάλληλων. Ολων ανεξαιρέτως. Μάλιστα, όσο πιο λιγότερα χρόνια έχει ένας δημόσιος υπάλληλος στην υπηρεσία τόσο μεγαλύτερο είναι το πετσόκομμα μισθού που υφίσταται.
Φυσικά, κανένας από τους συντάκτες του αστικού Τύπου δεν ανέσυρε αυτή την τόσο πρόσφατη δήλωση του Βενιζέλου να του την τρίψει στη μούρη. Ολοι εξακολουθούν ν’ ασχολούνται με τα ψέματα που έλεγε ο Παπακωνσταντίνου, υψώνοντας τείχος προστασίας γύρω από τον Βενιζέλο.
♦ Γελοίοι δημαγωγοί
– Θα σας φτιάξουμε γεφύρια. – Μα δεν έχουμε ποτάμια. – Και ποτάμια θα σας φτιάξουμε. Το γνωστό ανέκδοτο με τους Μαυρογιαλούρους της δεκαετίας του ‘50 θυμίζει κάποιες στιγμές ο Βενιζέλος. Αυτός που δήλωνε ότι τους εφοπλιστές θα τους καλέσει για να τους ζητήσει να συνδράμουν στην εθνική προσπάθεια, γιατί δεν μπορεί να τους βάλει έκτακτο φόρο, επειδή θα πάρουν τα πλοία τους από την ελληνική σημαία, δήλωσε την περασμένη Παρασκευή στη Βουλή, απαντώντας στον Τσίπρα: «Τους έχουμε καλέσει σε διάλογο και θα επιβληθούν μέτρα. Και αν θέλουν να αλλάξουν τη σημαία των πλοίων τους, πράγματι ας την αλλάξουν. Τώρα μετριέται ο πατριωτισμός, η φιλοπατρία, τώρα θα μετρηθεί και η εισφορά στο έθνος». Εννοείται πως δεν θα κάνει τίποτα, όπως δεν έκανε και μέχρι τώρα.