Ποινές φυλάκισης 18 μηνών για τον Σίμο Σεϊσίδη και τον Αρη Σειρηνίδη ήταν η τελική ετυμηγορία του Μικτού Ορκωτού Δικαστήριου της Αθήνας, νωρίς το απόγευμα της περασμένης Τετάρτης. Το δικαστήριο παραδέχτηκε, ουσιαστικά, ότι σε βάρος των δυο αυτών αγωνιστών στήθηκε μια σκευωρία, όμως ο πολιτικός χαρακτήρας της δίκης και η τρομο-φόρτιση που άσκησε στην ίδια τη δίκη η Ασφάλεια (με τους ένοπλους κουκουλοφόρους μέσα στο δικαστήριο και τους δεκάδες ασφαλίτες στην αίθουσα και τους διαδρόμους) οδήγησαν σε ποινές πολύ δυσανάλογες προς τα αδικήματα για τα οποία κρίθηκαν ένοχοι.
Η βαρύτερη κατηγορία κατά του Σ. Σεϊσίδη (απόπειρα ανθρωποκτονίας του μπάτσου που τον σακάτεψε) κατέπεσε. Ούτε οι τακτικοί δικαστές δεν μπόρεσαν να την υποστηρίξουν και η απαλλαγή του υπήρξε ομόφωνη. Για μια απλή οπλοχρησία, όμως, του έριξαν 18 μήνες, όταν οι ποινές γι’ αυτή την κατηγορία συνήθως είναι γύρω στο εξάμηνο. Κατέπεσε, επίσης η βαρύτερη κατηγορία κατά του Α. Σειρηνίδη (διακεκριμένη αντίσταση, με χρήση όπλου), με ψήφους 5-2 (οι ένορκοι και ένας τακτικός δικαστής). Αντί, όμως, να οδηγηθούν σε μια καθαρή αθωωτική απόφαση, οδηγήθηκαν σε μετατροπή της κατηγορίας σε απείθεια. Ετσι, στον Α. Σειρηνίδη επιβλήθηκαν ποινές 16 μηνών για την οπλοκατοχή και 4 για την απείθεια, κατά συγχώνευση 18 μήνες.
Προηγουμένως είχαν αγορεύ-σει ο εισαγγελέας και οι συνήγοροι υπεράσπισης. Ο εισαγγελέας, αν και εισαγωγικά δημαγώγησε ότι ο ίδιος δεν είναι υποχρεωμένος να υποστηρίξει οπωσδήποτε την κατηγορία, ότι είναι ανεξάρτητος και δικάζει μόνο συγκεκριμένες πράξεις και όχι το φρόνημα, φρόντισε με την πρότασή του να αποδείξει ότι μοναδικό του μέλημα ήταν να στηρίξει καταδίκες, για να στηρίξει ένα σαθρό, εξ ολοκλήρου κατασκευασμένο κατηγορητήριο, εφοδιάζοντας τον μπάτσο Μπόκο, αυτόν που πυροβόλησε εν ψυχρώ και πισώπλατα τον Σίμο Σεϊσίδη, με μια απόφαση που να μπορεί να τη χρησιμοποιήσει στη δική του δίκη, όταν θα βρεθεί στο εδώλιο του κατηγορούμενου.
Δεν μπόρεσε, βέβαια, με τίποτα να στηρίξει την κατηγορία για απόπειρα ανθρωποκτονίας του μπάτσου από τον Σεϊσίδη, παράλληλα όμως έκρινε ότι ο μπάτσος πυροβόλησε απόλυτα δικαιολογημένα. Και για να έχει αυτό το λογικό και νομικό σάλτο και έμπρακτη δικαιολόγηση, πρότεινε να καταδικαστεί ο Σεϊσίδης για τα υπόλοιπα αδικήματα και ο Σειρηνίδης σύμφωνα με το κατηγορητήριο!
Οι συνήγοροι υπεράσπισης απέρριψαν ένα πρός ένα τα επιχειρήματα του εισαγγελέα. Οπως χαρακτηριστικά είπε ο πολύπειρος Σπύρος Φυτράκης, δεν υπάρχει απόπειρα ανθρωποκτονίας χωρίς πυροβολισμό (κατηγορία Σεϊσίδη), όπως επίσης δεν υπάρχει διακεκριμένη αντίσταση (κατηγορία Σειρηνίδη, που επισύρει ποινή από 2 μέχρι 5 χρόνια) χωρίς πυροβολισμό. Αυτά λέει η μέχρι σήμερα νομολογία. Από τους συνηγόρους επισημάνθηκε, επίσης, ότι μολονότι οι ισχυρισμοί είναι πως και ο Σεϊσίδης και ο Σειρηνίδης έβγαλαν όπλο και απείλησαν τους αστυνομικούς, η κατηγορία είναι διαφορετική. Απόπειρα ανθρωποκτονίας για τον Σεϊσίδη, διακεκριμένη αντίσταση για τον Σειρηνίδη. Ηξεραν πολύ καλά τι συνέβη (ότι δεν τραβήχτηκε κανένα όπλο), αλλά επειδή ο Σεϊσίδης είχε πυροβοληθεί, του έβαλαν βαρύτερη κατηγορία, για να δικαιολογήσουν τον πυροβολισμό.
Τη Δευτέρα είχε ολοκληρωθεί η ακροαματική διαδικασία με τις καταθέσεις των μαρτύρων υπεράσπισης του Α. Σειρηνίδη και τις «απολογίες» των δύο κατηγορούμενων.
Κατέθεσαν 11 μάρτυρες υπεράσπισης του Α. Σειρηνίδη, μεταξύ των οποίων η αδελφή του και η μητέρα του, σύντροφοί του από τον αναρχικό χώρο, ο συντάκτης της «Κόντρας» Γεράσιμος Λιόντος, ο Γιάννης Σερίφης και άνθρωποι που τον γνώρισαν από τη δράση του σε διάφορα κοινωνικά μέτωπα. Αναφέρθηκαν στην προσωπικότητά του, στους αγώνες του, στον τρόπο που αντιλαμβάνεται την έννοια της αλληλεγγύης, αλλά και τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να αντιλαμβάνεται την αλληλεγγύη ένας αγωνιστής που εννοεί όσα λέει.
Οπως χαρακτηριστικά κατέθεσε ο Γερ. Λιόντος, αυτή είναι μία από τις χιλιάδες δίκες που στήνει η αστυνομία από τότε που της ανατέθηκαν προανακριτικά καθήκοντα, γεγονός που έχει αναφερθεί και στη Βουλή και μάλιστα από δεξιό βουλευτή, καθηγητή του Ποινικού Δικαίου. Η αστυνομία κατασκευάζει συνέχεια τερατουργήματα και στη συγκεκριμένη περίπτωση κατασκεύασε ένα τερατούργημα για να μετατρέψει τα θύματα σε θύτες και ν’ απαλλάξει τους τελευταίους. Ο Α. Σειρηνίδης βρίσκεται κατηγορούμενος γιατί επέδειξε αλληλεγγύη στον διωκόμενο Σ. Σεϊσίδη. Ομως, η αλληλεγγύη δεν είναι απλά δικαίωμα, είναι καθήκον, όπως δείχνει ολόκληρη η ελληνική Ιστορία. Από την εποχή των διώξεων κατά των κομμουνιστών μέχρι την εποχή της δικτατορίας υπάρχουν άπειρα παραδείγματα αλληλεγγύης σε διωκόμενους από συντρόφους τους αλλά και από απλούς ανθρώπους.
Ο Σίμος Σεϊσίδης είπε ότι αυτή η δίκη γίνεται για να δικαιολογήσει τον πισώπλατο πυροβολισμό που του τσάκισε το πόδι. Οπως ανέφερε, ο ίδιος προσπάθησε μόνο να φύγει τρέχοντας. Δεν επεδίωξε καμιά σύγκρουση, γι’ αυτό και δεν έβγαλε όπλο. Αν επεδίωκε σύγκρουση, τότε θα χρησιμοποιούσε τη χειροβομβίδα που είχε μαζί του. Τον μπάτσο που τον πυροβόλησε δεν τον είδε, ούτε άκουσε τον πυροβολισμό. Απευθυνόμενος στον εισαγγελέα, που προσπαθούσε να πείσει ότι είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να σκοπεύσει με το όπλο χωρίς να γυρίσει ολόκληρο το σώμα του, παρατήρησε ότι αυτός κάνει ερωτήσεις με τρόπο που αποκαλύπτει ότι θέλει να στηρίξει πρόταση καταδίκης.
Ο Αρης Σειρηνίδης αναφέρθηκε στο ιστορικό των πολιτικών διώξεων, από την εποχή που δίωκαν τους αντάρτες μέχρι σήμερα. Οποιος κινείται διώκεται για να τρομοκρατηθεί η αγωνιζόμενη κοινωνία. Αναφέρθηκε στην έννοια της αλληλεγγύης, όπως αυτή εκφράστηκε έμπρακτα, διαχρονικά, και ξεκαθάρισε πως για τον ίδιο ήταν αδιανόητο να μην εκφράσει την αλληλεγγύη του σ’ ένα σύντροφο και φίλο που βρέθηκε στο στόχαστρο των διωκτικών μηχανισμών, έχοντας στην πλάτη του και μια υπέρογκη επικήρυξη, για μια υπόθεση που τα ίδια τα δικαστήρια δέχτηκαν στη συνέχεια ότι ήταν κατασκευασμένη («ληστές με τα μαύρα»). Με τη δίκη αυτή, είπε, θέλουν να στείλουν το μήνυμα πως όποιος αντιστέκεται μπορεί να βρεθεί με μια σφαίρα στο σώμα του, χτυπημένος πισώπλατα από αστυνομικά όπλα. Οσο για το όπλο που είχε ο ίδιος, ξεκαθάρισε ότι το είχε για λόγους αυτοπροστασίας από φασίστες και από εμπόρους ναρκωτικών, επειδή είχε ενεργό συμμετοχή στο κίνημα ενάντια στο ναρκεμπόριο στα Εξάρχεια. Δεν είχε πρόθεση να εμπλακεί σε ένοπλη σύγκρουση με την αστυνομία και δεν ενεπλάκη. (Σημειώνουμε ότι τα όπλα και του Σεϊσίδη και του Σειρηνίδη δεν έριξαν, όπως αποδεικνύεται και από τις τεχνικές εκθέσεις των εργαστηρίων της Ασφάλειας).