Οσοι διαβάσατε πριν από λίγες βδομάδες για κάποιες απεργίες πείνας στον Κορυδαλλό, ακούσατε για κάποιες διαδηλώσεις συμπαράστασης, για τον ξυλοδαρμό κάποιου διαδηλωτή που οι ΜΑΤάδες έριξαν απ’ τη μοτοσικλέτα και τη σύλληψή του και φυσικά διαπιστώσατε το πέπλο σιωπής από πολλούς (ιδιαίτερα από κάτι «κομμουνιστές» και «ακροαριστερούς»), πάσχετε από αθεράπευτη πολιτική νόσο και είστε σαφέστατα εκτός γραμμής. Γιατί εδώ το κράτος έβαλε στη φυλακή τους… προβοκάτορες. Αλλωστε, στην Ελλάδα ακολουθείται το σύγχρονο λεξιλόγιο. Αυτό που βαφτίζει τα λευκά κελιά: «ειδικό καθεστώς», τους πολιτικούς κρατούμενους: «τρομοκράτες», τα κλουβιά: «μέτρα προστασίας του κρατουμένου», τα βασανιστήρια: «φιλικές συζητήσεις» και την υποχρεωτική σίτιση «σώσιμο της ζωής», ενώ διαγράφονται οι ενοχλητικές και ύποπτες εκφράσεις όπως «ανθρώπινα δικαιώματα», «δημοκρατικές ελευθερίες», «αστικοδημοκρατικός νομικός πολιτισμός» κτλ.
Την είδηση την αλιεύσαμε από τον «Ριζοσπάστη» (8/12) που επικαλείται πληροφορίες των ειδησεογραφικών πρακτορείων Ανατολή και Ασοσιέιτεντ Πρες. Οι τούρκικες δυνάμεις καταστολής διαδηλώσεων όρμησαν την Τρίτη εναντίον εκατοντάδων διαδηλωτών, οι οποίοι κατήγγειλαν την κατάσταση στα Λευκά Κελιά (τις επονομαζόμενες φυλακές τύπου F που κρατούνται τουλάχιστον 5557 πολιτικοί κρατούμενοι σε 73 φυλακές κι έχουν πεθάνει πάνω από 117 άτομα στις απεργίες πείνας), με αποτέλεσμα να υπάρξουν εκτεταμένα επεισόδια και 50 συλλήψεις.
Οπως αναφέρει ο «Ρ»: «Οι διαδηλωτές, μέλη οργανώσεων αλληλεγγύης στους πολιτικούς κρατούμενους και «εκτός νόμου οργανώσεων» της τουρκικής αριστεράς, σύμφωνα με τις ίδιες πηγές, διαδήλωσαν ζητώντας να καταργηθεί ο νόμος του «νέου» τουρκικού ποινικού κώδικα, που προβλέπει πολύ αυστηρότερα μέτρα εναντίον «των απείθαρχων κρατουμένων»: Ανάμεσα σε αυτά, η απομόνωσή τους. Το τουρκικό Κοινοβούλιο ενέκρινε τη σχετική τροποποίηση την περασμένη εβδομάδα και αυτή, βεβαίως, «χαιρετίστηκε» από την κοπτόμενη για τα… ανθρώπινα δικαιώματα ΕΕ.
«Φυσικά», αυτά τα γεγονότα δεν αναμενόταν να πάρουν μεγάλη δημοσιότητα ή να προκαλέσουν συζήτηση, καθώς πλησιάζει η ημερομηνία που το θέμα της έναρξης διαπραγματεύσεων για την ένταξη της Τουρκίας στην ΕΕ, που αποτελεί αντικείμενο άγριων παζαριών και ισχυρών ιμπεριαλιστικών συμφερόντων, που αντιμάχονται και ταυτόχρονα συντίθενται…».
Φυσικά, αγαπητοί αναγνώστες, στη δημοκρατική Ελλάδα δεν υπάρχουν τέτοια πράγματα. Ούτε λευκά κελιά, ούτε πολιτικοί κρατούμενοι, ούτε απομόνωσή τους, ούτε απεργίες πείνας, ούτε κίνημα συμπαράστασης, ούτε συλλήψεις, ούτε τίποτα.
ΥΓ: Κουίζ για τους αναγνώστες του «Ρ» (και συναφών εντύπων): Πώς γίνεται και οι επιθέσεις αυτοκτονίας ή οι βόμβες της Ντεβ-Σολ (ας μην ξεχνάμε ότι οι περισσότεροι πολιτικοί κρατούμενοι απ’ αυτήν και το μαοϊκό TKP-ML προέρχονται) δεν αποτελούν… προβοκατόρικες ενέργειες και δεν καθοδηγούνται από την… ασφάλεια ή τους… Αμερικάνους, όπως… εξακριβώσατε και αποκαλύψατε σε μας τους αδαείς για τις επιθέσεις της 17Ν και του ΕΛΑ; Πώς γίνεται και το ένοπλο αυτών των οργανώσεων θεωρείται αντάρτικο και όχι… προβοκάτσια; Μήπως είναι τόσο μαζικό; Αν ναι, γιατί μετά από 117 νεκρούς στα τούρκικα λευκά κελιά δεν έχει καεί η Αγκυρα ή η Ισταμπούλ, όπως έγινε εδώ με ένα νεκρό (τον Τεμπονέρα) το 90-91; Παρακαλούμε απαντήστε, αλλιώς θα κατηγορηθείτε τουλάχιστον για… αριστερισμό (για να μην πούμε κάτι χειρότερο)!