Φορείς και πολίτες των Χανίων καταγγέλλουν την Αστυνομική Διεύθυνση, ότι εκτελώντας άνωθεν εντολές αποκλείει κάθε δυνατότητα επικοινωνίας με τους πρόσφυγες που φιλοξενούνται σε ξενοδοχείο της πόλης (προέρχονται από καράβι που προσάραξε πρόσφατα στα νότια του νομού), με σκοπό να τους απελάσει ή να τους κλείσει σε κάποιο στρατόπεδο συγκέντρωσης, απ’ αυτά που κατ’ ευφημισμόν ονομάζονται κέντρα υποδοχής.
Το βράδυ του περασμένου Σαββάτου απαγορεύτηκε η είσοδος στο ξενοδοχείο στον πρόεδρο του Νομαρχιακού Συμβουλίου, μολονότι οι πρόσφυγες φιλοξενούνται εκεί με μέριμνα του Τμήματος Πολιτικής Προστασίας της Νομαρχίας. Το απόγευμα της Κυριακής απαγορεύτηκε η είσοδος σε ομάδα μελών της Πρωτοβουλίας για τη Δημιουργία Στεκιού Μεταναστών στα Χανιά, που συνοδεύονταν από διερμηνέα, δικηγόρο και το μέλος του τοπικού παραρτήματος της Διεθνούς Αμνηστίας βρετανό Κλιφ Κουκ. Σκοπός της επίσκεψής τους ήταν να έρθουν σε επαφή με τους πρόσφυγες, να τους εκφράσουν την αλληλεγγύη τους και να τους ενημερώσουν σχετικά με τα δικαιώματα που έχει κάθε πρόσφυγας για υποβολή αίτησης πολιτικού ασύλου, τυχόν προσφυγής κατά της απέλασης, διορισμό συνηγόρου κ.λπ.
Υστερα από πίεση κατάφεραν να συναντηθούν με τους αρμόδιους της Αστυνομικής Διεύθυνσης, που τους συνέστησαν… να μη κάνουν το λάθος να ζητούν τέτοια πράγματα και να μη δημιουργούν προβλήματα στην υπηρεσία και στη χώρα. Επειδή επέμεναν, ο αστυνομικός διευθυντής έκλεισε το θέμα λέγοντας ότι δεν θα επιτρέψει σε κανέναν, ό,τι και να εκπροσωπεί, να έρθει σε επαφή με τους πρόσφυγες και να αναφερθεί σε δικαιώματα πολιτικού ασύλου!
Το Νομαρχιακό Συμβούλιο Χανίων σε ομόφωνο ψήφισμά του κατήγγειλε τη συμπεριφορά της Αστυνομίας και εξέφρασε την αλληλεγγύη του στους μετανάστες και τους πρόσφυγες, ζητώντας ταυτόχρονα την άμεση χορήγηση πολιτικού ασύλου και τη μη απέλασή τους. Την Πέμπτη το απόγευμα οργανώθηκε συγκέντρωση και πορεία.