Τη Δευτέρα 20 Ιούνη, στις 9 το πρωί, δικάζεται στο Β’ Αυτόφωρο Τριμελές Πλημμελειοδικείο Αθηνών (Ευελπίδων, κτίριο 7), ο Γεράσιμος Γεωργάτος, ο διαδηλωτής που συνελήφθη έξω από την Ισραηλινή Πρεσβεία στις 31 Μάη του 2010, όταν τα ΜΑΤ του Παπανδρέου και του Χρυσοχοΐδη χτύπησαν το ογκώδες συλλαλητήριο για την καταγγελία της δολοφονικής επίθεσης των Σιωνιστών ενάντια στο Στόλο της Ελευθερίας που έπλεε προς τη Γάζα.
Ο Γ. Γεωργάτος προσήχθη μαζί με άλλους διαδηλωτές και ήταν ο μόνος για τον οποίο η προσαγωγή μετατράπηκε σε σύλληψη, προφανώς επειδή ήταν τραυματισμένος και οι μπάτσοι ήθελαν να εξασφαλιστούν. Του αποδόθηκαν οι συνήθεις σ’ αυτές τις περιπτώσεις κατηγορίες: διατάραξη κοινής ειρήνης, αντίσταση κατά της αρχής, επικίνδυνη σωματική βλάβη, καθώς επίσης και άρνηση να δώσει δακτυλικά του αποτυπώματα.
Η δικογραφία παρουσιάζει τα συνήθη «μαργαριτάρια» που παρουσιάζουν οι παρόμοιες δικογραφίες. Σύμφωνα με τις καταθέσεις των μπάτσων, ο Γ. Γεωργάτος φέρεται να έχει τραυματίσει ταυτόχρονα τρεις-τέσσερις αστυνομικούς, σε άλλον να πετάει πέτρα, άλλον να δαγκώνει, άλλον να κλωτσάει κ.λπ.
Περιττεύει να πούμε ότι δεν πρέπει να τους περάσει και γι’ αυτό είναι απαραίτητη η μαζική παρουσία στο δικαστήριο. Κανένας αγωνιστής δεν πρέπει να μένει χωρίς την αλληλεγγύη του κινήματος.