♦ Ως «στρατηγική επιλογή» όρισε την «παραμονή στο ευρώ» ο Γ. Παπανδρέου, μιλώντας στο «άτυπο» υπουργικό συμβούλιο της περασμένης Δευτέρας. Δικαιώθηκε έτσι η Αλ. Παπαρήγα, που δήλωσε την περασμένη εβδομάδα ότι η έξοδος από το ευρώ και η επιστροφή στη δραχμή στις παρούσες συνθήκες θα ήταν καταστροφική. Είδατε που υπάρχει τελικά πεδίο εθνικής συνεννόησης;
♦ Τεράστια πρόοδος σημειώθηκε στις μεθόδους διαφυγής υπουργών από δημόσιους χώρους. Στα Ιλίσια, η υφυπουργός Νταλάρα φυγαδεύτηκε πάνω σε αστυνομική μοτοσικλέτα, φορώντας κράνος αστυνομικού. Μια άλλη μοτοσικλέτα έπεσε μαρσάροντας πάνω στον κόσμο, ο κόσμος αναγκαστικά τραβήχτηκε στην άκρη και οι δυο μοτοσικλέτες έφυγαν. Κάτι ροχάλες που έφυγαν λέρωσαν μόνο το κράνος και τη λευκή πουκαμίσα της υφυπουργού, η οποία ανέμιζε καθώς οι μοτοσικλέτες απομακρύνονταν με ιλιγγιώδη ταχύτητα από το χώρο. Η συγκεκριμένη μέθοδος διαφυγής επιλέχτηκε διότι η προηγηθείσα επίθεση των ΜΑΤ στους αρχικά λίγους συγκεντρωμένους όχι μόνο δεν κατάφερε να τους διαλύσει, αλλά αντίθετα τους πολλαπλασίασε.
♦ Ανακοίνωση του Γραφείου Τύπου του Περισσού για τη φιλολογία περί διαφωνούντων βουλευτών του ΠΑΣΟΚ αναφέρει: «Οποιος μετάνιωσε για τη στήριξη που παρείχε στα βάρβαρα μέτρα που τσακίζουν το λαό και στηρίζουν την πλουτοκρατία και δεν θέλει πια να είναι συνένοχος παραιτείται και περνάει με το λαϊκό κίνημα. Ολα τα άλλα είναι κόλπα του Χατζηαβάτη, για να ελπίζουν οι χιλιοπροδομένοι ψηφοφόροι τους στο δήθεν καλό ΠΑΣΟΚ». Γιατί καλούν τους διαφωνούντες να παραιτηθούν και όχι να καταψηφίσουν το Μεσοπρόθεσμο, ρίχνοντας την κυβέρνηση; Παραιτούμενοι θα αντικατασταθούν από άλλους και ο Παπανδρέου θα συνεχίσει να έχει άνετη κοινοβουλευτική πλειοψηφία. Οι ίδιοι, δε, έχοντας αντιληφθεί ότι ο Παπανδρέου και η κλίκα του είναι τελειωμένοι, θα μπορέσουν να διασωθούν πολιτικά και να εμφανιστούν ως το «καλό ΠΑΣΟΚ» στο μέλλον. Να μην το πρόσεξε αυτό ο Περισσός αποκλείεται. Γραπτή ήταν η ανακοίνωση, άρα μελετήθηκε προηγουμένως. Απλά, προσφέρει και πάλι τον οβολό του υπέρ της πολιτικής σταθερότητας του συστήματος.
♦ Μούγκα στη συριζοσυνασπισμική στρούγκα μετά τις εκλογές στην Πορτογαλία. Το 2009 μας είχαν ξεκουφάνει με τους πανηγυρισμούς τους για τη μεγάλη νίκη του «Μπλοκ» της Πορτογαλίας (ένα είδος ΣΥΡΙΖΑ), που είχε αγγίξει το 10% στις εκλογές. Και να το παράδειγμα για την ενότητα της Αριστεράς, να η Αριστερά της ελπίδας και άλλες τέτοιες ηχηρές μπουρδολογίες. Την περασμένη Κυριακή, το «Μπλοκ» καταποντίστηκε στο 5,2%. Γι’ αυτό Συνασπισμένοι και Συριζαίοι το βούλωσαν, απαξιώντας να βγάλουν μια ανακοίνωση και να δώσουν κάποιες εξηγήσεις. Aμα πάθει την ίδια συντριβή και η Die Linke στη Γερμανία, θα ψάχνουν τρύπες για να κρυφτούν.