Τίτλος στο Ριζοσπάστη της περασμένης Τρίτης: «Ανοδική πορεία των δυνάμεων του ΠΑΜΕ – Ενισχυμένα είναι τα ψηφοδέλτια που στηρίζει το ΠΑΜΕ στα μέχρι τώρα αποτελέσματα των ΕΛΜΕ και των συλλόγων δασκάλων – νηπιαγωγών μπροστά στα συνέδρια των εκπαιδευτικών ομοσπονδιών». Ακολουθεί ανάλυση των αποτελεσμάτων σε 72 ΕΛΜΕ, που μας λέει ότι οι δυνάμεις του ΠΑΜΕ σημείωσαν μεγάλη άνοδο σε ποσοστά, ότι οι δυνάμεις της ΠΑΣΚ και της ΔΑΚΕ σημείωσαν πτώση, ενώ άνοδο σημείωσαν και η παράταξη του ΣΥΝ και οι Παρεμβάσεις «αλλά σε μικρότερο βαθμό από τις δυνάμεις του ΠΑΜΕ».
Κι αφού ολοκληρωθεί η θριαμβολογία για τη μεγάλη νίκη, μαθαίνουμε ότι «χαρακτηριστικό στοιχείο των εκλογών είναι και η μεγάλη πτώση της συμμετοχής. Η συμμετοχή είναι πεσμένη κατά 19,4%»! Και ακολουθεί το σχόλιο: Η πτώση της συμμετοχής δεν αποτελεί έκπληξη και σαφώς δεν είναι θετικό στοιχείο, αφού η αποχή δεν μπορεί να δώσει λύση στα προβλήματα των εκπαιδευτικών και στα προβλήματα του συνδικαλιστικού τους κινήματος».
Μπορεί ένας στους πέντε απ’ όσους ψήφισαν το 2009 να μην πήγε να ψηφίσει το 2011, όμως για τον Περισσό μετράει μόνο το ότι το ΠΑΜΕ ενίσχυσε το ποσοστό του και θα έχει 5 επιπλέον αντιπροσώπους σε ένα μικρότερο (λόγω μείωσης της συμμετοχής) συνέδριο.