Κάθε χρόνο, λίγο πριν το Πάσχα, η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων θυμάται ότι υπάρχει και η παράνομη ελληνοποίηση αμνοεριφίων, η οποία ζει και βασιλεύει, και δίνει όρκους πίστης ότι θα εξαλείψει το νοσηρό αυτό φαινόμενο. Αυτή είναι μια παλιά και μόνιμη ιστορία και θα εξακολουθήσει να παραμένει τέτοια, γιατί οι πολιτικές ηγεσίες του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης, όλων των χρωμάτων, δεν θέλουν «να φτάσει το μαχαίρι στο κόκαλο» εξαλείφοντας αυτό το φαινόμενο.
Την περασμένη Δευτέρα, η υφυπουργός Μ. Αποστολάκη, συνεπικουρούμενη από πρωτοκλασάτα στελέχη του ΣΔΟΕ, του ΟΠΕΚΕΠΕ και του ΕΛΟΓΑΚ, έδωσε συνέντευξη Τύπου για να αναγγείλει, για χιλιοστή φορά, μέτρα που θα ελέγξουν δήθεν την αγορά κρέατος και θα καταπολεμήσουν το κύκλωμα της παράνομης ελληνοποίησης. Με στοιχεία που συγκεντρώσαμε από το πολύχρονο ρεπορτάζ τής αποδείξαμε, ότι το κύκλωμα της παράνομης ελληνοποίησης αιγοπροβάτων καλά κρατεί. Θυμίσαμε ότι αυτή η ιστορία άνοιξε επί υφυπουργίας Α. Κοντού, που μαζί με τον Κ. Καραμανλή θέλησαν να χαϊδέψουν τα αυτά των τσοπαναρέων, που τον Αύγουστο του 2004 στο Περτούλι απαίτησαν από τον Καραμανλή να κάνει κάτι γι’ αυτό το κύκλωμα που πλήττει καίρια το εισόδημά τους. Της αποδείξαμε ακόμη, ότι οι πολιτικές ηγεσίες δεν θέλησαν ποτέ, ούτε θέλουν τώρα, να καταπολεμήσουν αυτό το κύκλωμα. Για παράδειγμα, ενώ σύμφωνα με το πόρισμα του παλιού ΣΔΟΕ έπρεπε όλοι οι μεγαλοεισαγωγείς ζώντων ζώων να παραπεμφθούν για κακουργηματικές πράξεις, τελικά παραπέμφθηκαν για πλημμελήματα και δικάστηκαν με πολύ μικρές ποινές, πέφτοντας στα μαλακά.
Για τη συνέντευξη αυτή η κυρία Αποστολάκη είχε φέρει εταιρία για να μαγνητοφωνήσει και απομαγνητοφωνήσει τις τοποθετήσεις των συμμετεχόντων, όπως συνηθίζεται. Ζητήσαμε από σύμβουλό της αντίγραφο της απομαγνητοφώνησης και εισπράξαμε την απάντηση, ότι δεν θα γίνει απομαγνητοφώνηση «γιατί κοστίζει πολύ»! Επειδή επιμέναμε και της δώσαμε να καταλάβει ότι δεν δεχόμαστε τόσο φτηνές δικαιολογίες, μας παρέπεμψε για περισσότερες πληροφορίες στο γραφείο Τύπου. Το σίγουρο είναι ότι το προϊόν της συνέντευξης αυτής δεν προσφερόταν για προπαγανδιστική εκμετάλλευση και γι’ αυτό κρίθηκε ότι δεν έπρεπε να δοθεί στη δημοσιότητα.
Αν αντιπαραβάλλουμε τα δελτία Τύπου της 11ης Απρίλη του 2011 και της 24ης Μάρτη του 2010 και συγκρίνουμε τα προτεινόμενα μέτρα ελέγχου εισαγωγής ζώντων ζώων και κρεάτων από χώρες της ΕΕ και τρίτες χώρες, θα διαπιστώσουμε ότι είναι σχεδόν τα ίδια. Το μόνο «καινούργιο» μέτρο είναι η τηλεφωνική γραμμή για καταγγελίες για ελληνοποιήσεις. Η δυνατότητα αυτή υπήρχε και στο παρελθόν. Εάν, δε, κάποιος ήθελε να καταγγείλει, εύκολα μπορούσε και μπορεί να βρει την τηλεφωνική γραμμή του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και να κάνει την καταγγελία του. Μάλλον προσδοκούν να γίνουν αλληλοκαρφώματα από κτηνοτρόφους που δεν έγιναν ή δεν θα γίνουν βαποράκια μεγαλοεισαγωγέων ζώντων ζώων και να παρουσιάσουν ζώα από τρίτες χώρες ή από κράτη της ΕΕ ως ελληνικά.
Διαφημίζουν το σύστημα TRACES και την υποχρέωση των εισαγωγέων ζώντων ζώων και κρεάτων να ενημερώνουν, μέσα σε 24 ώρες, τις αρμόδιες υπηρεσίες του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων για τις εισαγωγές που κάνουν. Καταρχάς, η υποχρέωση των εισαγωγέων να ενημερώνουν τις κτηνιατρικές αρχές για τις εισαγωγές που κάνουν είναι πολύ παλιά. Συγκεκριμένα, με το άρθρο 6 παρ. 3 του ΠΔ 420 του 1993 είναι υποχρεωμένοι να ενημερώνουν για σφάγια ζώων από χώρες της ΕΕ! Το σύστημα TRACES έπρεπε να εφαρμόζεται από το 2005! Ποια είναι τα αποτελέσματα από την όποια, έστω και υποτυπώδη, εφαρμογή του;
Γι’ αυτά θ’ αφήσουμε να μιλήσει η α.α Προϊσταμένη Γενικής Διεύθυνσης Κτηνιατρικής, Ελένη Πρωτοπαπά, η οποία στις 4 Απρίλη του 2011, δηλαδή μια εβδομάδα πριν την συνέντευξη Τύπου της Μ. Αποστολάκη, έστειλε σ’ όλες τις υπηρεσίες έγγραφο με θέμα: «Ελεγχοι σε αποστολές φορτίων ζώντων ζώων και κρεάτων». Από το έγγραφο αυτό θα παραθέσουμε μερικά αποσπάσματα που πιστοποιούν το μπάχαλο που επικρατεί στον ελεγκτικό μηχανισμό. Εμείς δεν θα χρειαστεί να προσθέσουμε το παραμικρό σχόλιο: «Βεβαίως, παρά τις προσπάθειες που καταβάλλονται από τους Συνοριακούς Σταθμούς Κτηνιατρικού Ελέγχου (ΣΥΚΕ) και τις κτηνιατρικές υπηρεσίες… γνωρίζετε από ελέγχους και μας έχετε ενημερώσει με έγγραφα όσον αφορά σε φορτία ζώων και κρεάτων για τα ακόλουθα: Σε φορτία ζώων διαπιστώνεται, μεταξύ των άλλων ότι, φορτία ζώων που ανακοινώνονται μέσω TRACES ότι φθάνουν με προορισμό εκτροφή συγκεκριμένου νομού, δεν φθάνουν ποτέ στον αναφερόμενο προορισμό και σε ορισμένες περιπτώσεις, οι φερόμενοι σαν παραλήπτες αρνούνται ότι παρήγγειλαν τα ζώα. Η κατάσταση παρουσιάζει δυσκολίες κατά τον έλεγχο, διότι σε πολλές περιπτώσεις τα ζώα μεταφέρονται με οχήματα ξένων μεταφορικών εταιριών, πράγμα που αυξάνει τον χρόνο της έρευνας…
Παρακαλούμε τις Διευθύνσεις Κτηνιατρικής… όπου ελέγχεται η είσοδος κοινοτικών φορτίων μέσω τρίτων χωρών, να εφαρμόσουν τα παρακάτω όσον αφορά: Α) στον έλεγχο μηνυμάτων TRACES, αυτός πρέπει να γίνεται με προσοχή και σε καθημερινή βάση ώστε να υπάρχει έγκαιρη ενημέρωση των αποστολών ζώων που πρόκειται να αφιχθούν (σ.σ. η επισήμανση δική μας. Αν γίνονταν αυτά, δεν θα χρειαζόταν η Α.Α. Γενική Διευθύντρια Κτηνιατρικής να τα θυμίζει και να τα υπογραμίζει για μια φορά ακόμη). Β) στα δεδομένα των αρχείων TRACES, αυτά θα πρέπει να καθαρίσουν, όπως έχει επισημανθεί σε προηγούμενες σχετικές εγκυκλίους… (σ.σ. για να το επισημαίνει αυτό για μια φορά ακόμη, σημαίνει ότι αυτά είναι σε μπαχαλοποιημένη κατάσταση και δεν μπορεί να βγει άκρη). Γ) στην παραλαβή μηνύματος για αποστολή ζώων, αμέσως μόλις παραλαμβάνεται μήνυμα με προορισμό σημείο του νομού σας, να τηλεφωνείτε στον παραλήπτη για επιβεβαίωση της παραγγελίας των ζώων και της άφιξής τους (σ.σ. για να το ζητάει αυτό για μια φορά ακόμη πάει να πει ότι γίνεται της τρελής). Δ) Να ακολουθεί επίσκεψη στην εκτροφή για την διαπίστωση του πραγματικού αριθμού των αφιχθέντων ζώων και την διασταύρωση της ταυτότητας με τα έγγραφα. Εφόσον υπάρχουν δυσκολίες διαθεσιμότητας προσωπικού, θα επιλέγετε περιπτώσεις που φαίνεται πιθανόν η αποστολή ζώων να παρουσιάσει πρόβλημα».
Η Α.Α. Γενική Διευθύντρια Κτηνιατρικής συνεχίζει λέγοντας πολλά ακόμη απ’ αυτά που υπάρχουν στο μπαχαλοποιημένο σύστημα ελέγχου και τα οποία επιβεβαιώνουν για μια φορά ακόμα, ότι οι έλεγχοι που γίνονται είναι της πλάκας. Νομίζουμε ότι και μ’ αυτά που παραθέσαμε από τα λεγόμενά της έγινε φανερό ποια είναι η ποιότητα των ελέγχων που κάνουν οι Διευθύνσεις Κτηνιατρικής.