♦ Σαράντα εργάτες πέταξε στο δρόμο από την Alumil της Ξάνθης ο καπιταλιστής Μυλωνάς. Αυτό το αγλάισμα της ντόπιας κεφαλαιοκρατίας, που πήγαν να τον κάνουν ήρωα την περίοδο της απαγωγής του. Οι εργάτες στο δρόμο και ο Μυλωνάς με τα παράσημα του Μίχαλου και του Ανδρικόπουλου (πρόεδρος του ΕΒΕ Ξάνθης, που δημόσια και απροκάλυπτα έχει ζητήσει «αλλαγή του πολιτειακού») στο πέτο.
♦ Ποιον βράβευσε ο πρύτανης των ΜΑΤ Θ. Πελεγρίνης; Τον Ζαν-Κλοντ Γιούνκερ! Την περασμένη Τρίτη, ο Γιούνκερ αναγορεύτηκε σε επίτιμο διδάκτορα του Τμήματος Νομικής της Σχολής Νομικών, του Πανεπιστημίου Αθηνών. Στη σχετική πρόσκληση δεν αναφέρεται αιτιολογία της βράβευσης, πέραν των πολιτικών ιδιοτήτων του Γιούνκερ («Πρωθυπουργός του Λουξεμβούργου και Πρόεδρος του Eurogroup»). Και ποιος έκανε την «παρουσίαση του έργου και της προσωπικότητας του τιμωμένου»; Ο καθηγητής Σπ. Φλογαΐτης, κολλητός του Παυλόπουλου, που τον διόριζε υπηρεσιακό υπουργό Εσωτερικών στις προεκλογικές περιόδους, αλλά και του Παμπούκη, με τον οποίον διατηρούσαν από κοινού δικηγορικό γραφείο (και με τη Σι-ούτη). Μια μεγάλη παρέα είναι οι παρακοιμώμενοι της εξουσίας.
♦ Καυγάς για τις… γραβάτες στην ΠΓ του ΣΥΝ. Κάποιοι την έπεσαν άγρια στον Τσίπρα, μιλώντας για «αριστερά με γραβάτες». Μα ο Αλέξης δεν φοράει γραβάτα! Ναι, αλλά η επίθεση αφορούσε το «άδειασμα» των μεταναστών απεργών πείνας και της Πρωτοβουλίας Αλληλεγγύης που είχαν εγκατασταθεί στη Νομική. Και πώς αντέδρασε ο Αλέξης; Το πήρε προσωπικά και άρχισε να κουνάει τα… ανύπαρκτα παράσημά του, δηλώνοντας πως αυτός ποτέ δεν πήρε υπόψη του τις επιθέσεις των ΜΜΕ, ενώ σε κορυφαία ζητήματα, όπως το σκάνδαλο του Βατοπεδίου, δεν μέτρησε το πολιτικό κόστος. Τι ακριβώς να εννοούσε με το τελευταίο;
♦ «Ο σεβασμός των κανόνων ωφελεί κυρίως τους πιο ευάλωτους και αδύναμους, γιατί περιορίζει τη δύναμη των ισχυρών. Οι ισχυροί δεν θα ήθελαν κανόνες σε μια κοινωνία γιατί δεν θα ήθελαν έλεγχο», ισχυρίστηκε στην κυριακάτικη «Καθημερινή» ο Ρέππας, αναφερόμενος στα κινήματα ανυπακοής που αναπτύσσονται. Δηλαδή, αυτοί που αρνούνται να πληρώσουν διόδια είναι οι ισχυροί και ο Ρέππας, η κλίκα των ομοίων του και οι καπιταλιστές είναι οι αδύναμοι. Τι άλλο θ’ ακούσουμε;
♦ Το όνομά του είναι Ανδρέας Τάκης. Πρώην βοηθός συνήγορου του πολίτη, νυν γενικός γραμματέας μεταναστευτικής πολιτικής στο υπουργείο Εσωτερικών. Ο άνθρωπος που κρατάει την πιο σκληρή αντιμεταναστευτική στάση. Αφρίζει κυριολεκτικά και δηλώνει ότι αυτός είναι ΠΑΣΟΚ κι ότι ο υπουργός του δεν πρόκειται να δείξει ανθρωπισμό όπως ο Παυλόπουλος. Αυτός ο «ντούρος Πασόκος» στα νιάτα του ήταν στην ΠΠΣΠ και μετά καμάρωνε ότι ανήκει στη χορεία των προοδευτικών δικηγόρων. Ισως γι’ αυτό δείχνει φανατισμό γενίτσαρου. Προσπαθεί να σβήσει τη νεανική του δράση, έχοντας προφανώς μετανιώσει γι’ αυτή.