♦ Γελοίος. Το κομμάτι του έξω από τη Νομική πήγε να κάνει ο Αλαβάνος, ασκώντας πίεση στους πολιορκημένους μετανάστες και αλληλέγγυους. Φυσικά, τον έστειλαν από εκεί που ήρθε, οπότε την έκανε και περιορίστηκε στην «σκληρή» δήλωση, πως όποιος ζητά την κατάργηση του ασύλου δεν είναι Ελληνας. Οταν, όμως, ο Χατζηνικολάου του την είπε ευθέως («εγώ είμαι κατά του ασύλου, δεν είμαι Ελληνας;»), άρχισε να ξεροκαταπίνει και να ρετάρει, μέχρι να πει ότι… δεν είναι ζήτημα DNA! Και στο φινάλε, απάλλαξε τον Σαμαρά, λέγοντας ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την ελληνικότητά του, διότι… είναι γνωστά τα σόγια από τα οποία κατάγεται! Αμα, ρε μεγάλε, δεν αντέχεις στα σκληρά, γιατί τα χρησιμοποιείς; Για να γίνεσαι μετά ρόμπα ξεκούμπωτη;
♦ Πίσω από τις λέξεις έρχετ’ ο Αλέξης, ο οποίος κατά κανόνα δεν καταλαβαίνει τι σημαίνουν οι λέξεις. «Μια αναδιαπραγμάτευση είναι αναπόφευκτη, το θέμα είναι με ποιους όρους θα γίνει. Για να μη χάσουν οι δανειστές ή για να μη διαλυθεί η κοινωνία; Αυτό που εμείς λέμε, είναι πως πρώτη προτεραιότητα είναι η απεμπλοκή από το Μνημόνιο στη βάση των τεσσάρων “άλφα”: Αναδιαπραγμάτευση του χρέους, αναδιανομή του εισοδήματος υπέρ των μη εχόντων, ασφάλιση κοινωνική, απασχόληση», δήλωσε ο Τσίπρας στον «Τύπο της Κυριακής». Είπαμε, ο ρεφορμισμός ρεφορμισμός, όχι όμως και να γινόμαστε ρεντίκολα, ανακαλύπτοντας στον καπιταλισμό δυνατότητες που δεν έχει. Ακούς εκεί αναδιάρθρωση για να μη διαλυθεί η κοινωνία!
♦ Σπουδαία διαπίστωση. Εφάμιλλη του «Κεφαλαίου» του Μαρξ. Ο Γ. Μηλιός, υπεύθυνος οικονομικής πολιτικής του ΣΥΝ, διαπίστωσε ότι «σε μια οικονομική συγκυρία βαθιάς κρίσης, οι κυβερνήσεις της Ευρωζώνης εξακολουθούν να χρησιμοποιούν το δημόσιο χρέος ως εργαλείο πειθάρχησης των κοινωνιών και αναδιανομής του εισοδήματος υπέρ του κεφαλαίου»!
♦ Ο Ραγκούσης στο «Βήμα FM» (Δευτέρα, 31.1.11) κατηγορούσε την κυβέρνηση της ΝΔ και τον υπουργό της Πρ. Παυλόπουλο, ότι υποχώρησε και έδωσε χαρτιά σε 15 μετανάστες που έκαναν απεργία πείνας στα Χανιά το 2008, με αποτέλεσμα οι σημερινοί απεργοί πείνας να το γνωρίζουν και να ποντάρουν στο ίδιο. Πόσο φασίστας πρέπει να είσαι για να κατηγορείς έναν προκάτοχό σου ότι έδωσε λύση σε ένα πρόβλημα, έχοντας απέναντί του 15 ανθρώπους στην 26η μέρα απεργία πείνας, που όλοι τους είχαν μεταφερθεί στο νοσοκομείο; Τι έπρεπε να κάνει ο Παυλόπουλος, να τους αφήσει να πεθάνουν;
♦ «Πραγματικά οι κίνδυνοι που διέτρεξε η ελληνική κοινωνία αλλά και η ελληνική οικονομία από αυτή την κατάληψη ήταν πραγματικά ασύλληπτοι», δήλωσε ο Ραγκούσης στην ίδια εκπομπή, αναφερόμενος στη Νομική. Τα ελληνικά, βέβαια, τα γνωρίζει τσάτρα-πάτρα, σαν τον αρχηγό του. Γιατί, όμως, τα δυο παπαγαλάκια που του έπαιρναν τη συνέντευξη (Ν. Παπαδόπουλος – Β. Χιώτης) δεν του ζήτησαν να κατονομάσει έναν έστω από τους… ασύλληπτους κινδύνους; Ελα μου ντε…