♦ Απολογητική
Γνωστός για τις ακροδεξιές απόψεις του και το λυσσασμένο αντικομμουνισμό του ο Γ. Μαρίνος αδυνατεί να συλλάβει την ουσία και εξακολουθεί να την πέφτει στον Περισσό, κατηγορώντας τον ότι «ενθαρρύνει την αναρχία» και την «διά της μαζικής βίας κατάκτηση της εξουσίας» (Βήμα της Κυριακής, 26.12.10). Το άρθρο του δεν έμεινε αναπάντητο από τον Περισσό. Στο «Ριζοσπάστη» (28.12.10) ο Μαρίνος καταγγέλθηκε ότι «προσπαθεί πρόστυχα να μπερδέψει το ΚΚΕ με συνθήματα όπως “μπάτσοι, γουρούνια, δολοφόνοι”» και για το ότι συγχέει σκόπιμα τη δράση του Περισσού «με τους κάθε λογής προβοκάτορες, που αποδεδειγμένα δρουν για λογαριασμό του κράτους και των μηχανισμών του».
Η απολογητική, όμως, δεν σταμάτησε σ’ αυτά. Προχώρησε και σε ζητήματα στρατηγικής:«Από αυτή την άποψη, πράγματι, η βία παραμένει η Μαμή της Ιστορίας, όπως εξυπνακίστικα λέει ο Μαρίνος, αφού η πρωτοπόρα σήμερα τάξη, η εργατική, δεν έχει άλλο δρόμο παρά να πάρει με τη μαζική πολιτική πάλη της την εξουσία από τους εκμεταλλευτές της». Πώς από την επαναστατική βία πηδάμε στη «μαζική πολιτική πάλη»; Διά των εκλογών…
♦ Πλυντήριο
Με Δελτίο Τύπου που εξέδωσε στις 29.12.10, η Περιφέρεια Αττικής ανακοίνωσε ότι «με στόχο την ενίσχυση της Οδικής Ασφάλειας, αλλά και την αισθητική αναβάθμιση των πόλεών μας, συνεχίζει το έργο αποξήλωσης και καταστροφής των παράνομων διαφημιστικών πινακίδων που ξεκίνησε τον Απρίλιο του 2010, με την υποστήριξη του Γραφείου του Πρωθυπουργού και των Υπουργείων Εσωτερικών Αποκέντρωσης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης, Υποδομών Μεταφορών και Δικτύων και Περιβάλλοντος Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής».
Ως εδώ καλά. Στη συνέχεια, όμως, διαβάζουμε ότι «η συγκεκριμένη φάση του έργου αναμένεται να ξεκινήσει τον Ιανουάριο 2011 και η συγκεκριμένη δράση θα χρηματοδοτηθεί εξ ολοκλήρου από την εταιρία Παπαστράτος, στο πλαίσιο χορηγικού της προγράμματος για την προστασία του περιβάλλοντος και την Οδική Ασφάλεια». «Πιστεύουμε ότι πρόκειται για υπόδειγμα σύμπραξης του Κράτους με φορέα της ιδιωτικής οικονομίας, με σκοπό το κοινωνικό όφελος», έριξε το σχετικό γλείψιμο ο γενικός γραμματέας Περιφέρειας Ηλ. Λιακόπουλος. Μπορεί η Philip Morris, η πολυεθνική που έχει αγοράσει τον Παπαστράτο, να στραγγαλίζει τα δικαιώματα των εργατών της, όμως με μια χορηγία (που θα γίνει βάση για νέες σχέσεις με το κράτος) καθαρίζει και αναγορεύεται σε εθνικό ευεργέτη.
Οπως γνωρίζουν οι αναγνώστες της «Κ», υπάρχει και μια μεγάλη εκκρεμότητα. Η Philip Morris έχει υπαχθεί στον «αναπτυξιακό» νόμο με τη δικαιολογία ότι θα μεταποιεί ελληνικά καπνά τύπου Βιρτζίνια. Καπνά που ούτε ένα κιλό δεν παράγεται πλέον στην Ελλάδα. Λέτε τώρα, μετά τη χορηγία, να κλείσουν το φάκελο και να δώσουν το παραδάκι στην πολυεθνική; Εμείς παρακολουθούμε το θέμα.
♦ Γλώσσα λανθάνουσα
«Η περαίωση, όπως είπατε και εσείς στο ρεπορτάζ σας, πήγε πάρα πολύ καλά, όχι μόνο για τον εισπρακτικό της χαρακτήρα, αλλά και για τους ίδιους τους φορολογού-μενους, που τους δόθηκε η δυνατότητα και η ευκαιρία με τη βούλησή τους να κλείσουν χιλιάδες ανέλεγκτες υποθέσεις και να γλιτώσουν από το βραχνά των ελέγχων».
Ο υφυπουργός Οικονομικών Δ. Κουσελάς στο δελτίο ειδήσεων της ΕΤ3 (29.12.10). Μιλώντας για «βραχνά των ελέγχων», από τον οποίο ξέφυγαν οι φορολογούμενοι με την περαίωση, ο Κουσελάς –χωρίς να το καταλάβει– αποκάλυψε την ουσία και αυτής της ρύθμισης: δώστε κάτι και γλιτώστε τον έλεγχο για φοροδιαφυγή. Το σημειώνουμε, γιατί υποτίθεται πως αυτή η περαίωση δεν ήταν σαν τις άλλες. Ετσι δεν έλεγαν; Δεν έλεγαν πως αυτή δεν γίνεται για να αμνηστευθεί η φοροδιαφυγή, αλλά επειδή ξεκινάει ένα νέο σύστημα και ήθελαν να τελειώσουν με τις εκκρεμότητες του παρελθόντος;
♦ Χημικά που σκοτώνουν
Την Πρωτοχρονιά, μια 36χρονη Παλαιστίνια από το μαρτυρικό χωριό Μπιλίν, ξεψύχησε στο νοσοκομείο, δηλητηριασμένη από τα «δακρυγόνα» του σιωνιστικού στρατού. Οπως είναι γνωστό, πάνε πολλά χρόνια από τότε που τα «δακρυγόνα» έπαψαν να είναι δακρυγόνα. Είναι χημικά αέρια με ασφυξιογόνα δράση. Μάλιστα, αυτά που χρησιμοποιεί η ελληνική αστυνομία περιέχουν τη δραστική ουσία CS, απαγορευμένη από διεθνείς συνθήκες. Απ’ αυτά τα χημικά πέθανε η παλαιστίνια αγωνίστρια. Αυτά τα χημικά εκτοξεύονται κατά κόρον και αδιάκριτα ενάντια στους διαδηλωτές στην Ελλάδα, ακόμα και σε συνθήκες μεγάλου συνωστισμού. Αυτά τα χημικά είχε «δεσμευτεί» ότι θα καταργηθούν ο Χρυσοχοΐδης, όταν ανέλαβε το υπουργείο Μπάτσων και Καταστολής, χωρίς φυσικά να κάνει καμιά κίνηση. Οσο για τον διάδοχό του στο θρόνο της Κατεχάκη, Χρ. Παπουτσή, έχει επιλέξει την τακτική της εξαφάνισης από το κάδρο της καταστολής. Ισως περιμένουν τον πρώτο νεκρό…
♦ Καρφιά
Περίμενε την ευκαιρία ο Σημίτης να καρφώσει τον Παπανδρέου και τη βρήκε όταν ο τελευταίος ανακοίνωσε τη δημιουργία επιτροπής που θα αναλάβει να προωθήσει την πρόταση για έκδοση ευρωομόλογου, συγκεντρώνοντας 1.000.000 υπογραφές σε επίπεδο ΕΕ. Οι προτάσεις της Ελλάδας για την αντιμετώπιση της κρίσης δεν έγιναν γνωστές όταν έπρεπε, έγραψε σε άρθρο του στο «Βήμα» ο Σημίτης, σημειώνοντας πως στο πόρισμα της Ειδικής Ομάδας που συστάθηκε από το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο και δημοσιεύτηκε τον Οκτώβρη του 2010 η Ελλάδα δεν αναφέρεται μεταξύ των χωρών που παρουσίασαν τις απόψεις τους. Μ’ άλλα λόγια, καρφώνει τον Παπανδρέου ότι αντιδρά κατόπιν εορτής, όταν τα πάντα είναι δρομολογημένα, ενώ τότε που συλλέγονταν οι απόψεις των κρατών-μελών της ΕΕ αυτός δεν παρουσίασε θέσεις.
♦ Παλαιοπασοκικά κόλπα
Τι κάνει ένας υπουργός για να δει το όνομά του να αναφέρεται με θετικό τρόπο στα ΜΜΕ; Σκαρφίζεται μια φανταστική υπόθεση. Ασος στα παλαιοπασοκικά κόλπα ο Κ. Σκανδαλίδης έστειλε επιστολή σε όλους τους νεοεκλεγέντες δημάρχους (28.12.10), στην οποία μαζί με τα συγχαρητήριά του τους πρότεινε να αναθέσουν σε έναν αντιδήμαρχο «την θεματική ενασχόληση με τον τομέα της γεωργίας», διότι «η Κυβέρνηση και ο Πρωθυπουργός θεωρούν την ανασυγκρότηση της ελληνικής γεωργίας τον κρισιμότερο, ίσως, παράγοντα για την επανεκκίνηση της χώρας και την έξοδο από την κρίση».
Πού το βρήκε το τελευταίο ο Σκανδαλίδης; Πουθενά. Ούτε σε διακηρυκτικό επίπεδο δεν έχουν πει ότι θεωρούν τη γεωργία τον κρισιμότερο παράγοντα για την έξοδο από την κρίση. Ισα-ίσα που περιγράφουν μια γεωργία πολύ πιο περιορισμένη από τη σημερινή, με τον πλήρη εξοστρακισμό των φτωχών αγροτών απ’ αυτή. Ο Σκανδαλίδης, όμως, έπρεπε να κάνει μόστρα και επέλεξε αυτό τον τρόπο.
♦ Πού είναι οι Κινέζοι; ο-ε-ο;
Θυμόσαστε ασφαλώς τους κυβερνητικούς πανηγυρισμούς το Σεπτέμβρη-Οκτώβρη, ότι χάρη στην επιτυχία του Μνημόνιου τα spread οσονούπω θα αποκλιμακωθούν, ώστε μέσα στο 2011 η κυβέρνηση να μπορέσει να βγει για δανεισμό στις «αγορές». Ξέρετε ασφαλώς που έχουν πάει τα spread. Αγγιξαν τις 1.000 μονάδες κι ίσως αυτή τη στιγμή να τις έχουν ξεπεράσει. Είναι τέτοια η ξεφτίλα, που βρετανικός ασφαλιστικός οίκος έβαλε τα ελληνικά ομόλογα σε διαφήμισή του, δείχνοντας στους πελάτες του τι πρέπει να αποφεύγουν.
Και βέβαια, θυμόσαστε τους κυβερνητικούς πανηγυρισμούς τον Οκτώβρη, αμέσως μετά την αποικιοκρατικού τύπου επίσκεψη του κινέζου πρωθυπουργού στην Ελλάδα. Παπανδρέου και Παπακωνσταντίνου έλεγαν και ξανάλεγαν, ότι η Κίνα δεσμεύτηκε ν’ αγοράσει μεγάλο όγκο ελληνικών ομολόγων, δείχνοντας έτσι την εμπιστοσύνη της στην ελληνική οικονομία. Γεγονός που θα οδηγήσει σε ακόμα πιο γρήγορη αποκλιμάκωση τα spread. Πού πήγαν οι Κινέζοι; ο-ε-ο; Ακόμα… αγοράζουν ελληνικά ομόλογα. Ρωτήθηκε σχετικά από το Reuters ο Παπακωνσταντίνου και απάντησε ότι οι συζητήσεις για την αγορά ελληνικών ομολόγων από την Κίνα… βρίσκονται σε εξέλιξη!
Ούτε την Ακρόπολη να παζάρευαν δεν θα ‘θελαν τόσο καιρό. ‘Η μήπως την παζαρεύουν;
♦ Συνεργάτες των Σιωνιστών
Ενα από τα έγγραφα που αποκάλυψε το Wikilkeaks και πέρασε σχετικά απαρατήρητο στη χώρα μας είναι υπόμνημα της αμερικάνικης πρεσβείας στο Ισραήλ, με ημερομηνία 13 Ιούνη 2007. Σύμφωνα μ’ αυτό, ο επικεφαλής της Υπηρεσίας Ασφάλειας του Ισραήλ Γιουβάλ Ντισιάν ενημέρωσε τους Αμερικανούς πως οι υπηρεσίες του έχουν εγκαθιδρύσει «μια πολύ καλή σχέση συνεργασίας» με δυο τμήματα υπηρεσιών ασφαλείας της Παλαιστινιακής Αρχής και πως οι ηγέτες της Παλαιστινιακής Αρχής, «απεγνωσμένοι» ζήτησαν τη βοήθεια του Ισραήλ, καθώς η Χαμάς έπαιρνε τον έλεγχο της Λωρίδας της Γάζας.
Σύμφωνα με άλλο έγγραφο, στον ίδιο ισραηλινό αξιωματούχο είχε γίνει πρόταση από τις ΗΠΑ να στηρίξει τη Φατάχ με όπλα και πυρομαχικά, αυτός όμως την απέρριψε, φοβούμενος ότι αυτά θα έπεφταν στα χέρια της Χαμάς.
Και από επίσημες αμερικάνικες πηγές, λοιπόν, αποκαλύπτεται η συνεργασία του Αμπάς, με όργανο τον Νταχλάν, με τους Αμερικανούς και τους Ισραηλινούς. Και δικαιώνεται η Χαμάς, που πήρε τον έλεγχο της Λωρίδας της Γάζας, διώχνοντας τους πράκτορες των Σιωνιστών και των Αμερικανών, που έχουν ξεπουλήσει την Παλαιστινιακή υπόθεση.
Η εγκληματική κίνηση του Δελτά είναι αυταπόδεικτη. Χτυπά με τη μηχανή τον διαδηλωτή (υπάρχουν φωτογραφίες που δείχνουν πως τον έχει σηκώσει στον αέρα). Διαψεύδονται έτσι όσα έλεγε ο Χρυσοχοΐδης το Δεκέμβρη του 2009, όταν το ίδιο σώμα είχε ορμήσει κατά του μπλοκ του ΕΕΚ στο Σύνταγμα, τραυματίζοντας σοβαρά μια διαδηλώτρια.
Προσέξτε και το αυτοκόλλητο στο κράνος του Δελτά: ένα λακεδαιμονιακό κράνος, δηλωτικό της φασιστικής αντίληψης βάσει της οποίας συγκροτήθηκε και εκπαιδεύεται αυτό το σώμα.