Αγριος καυγάς έχει ξεσπάσει στην Αντιτρομοκρατική, την ασφαλίτικη υπηρεσία που διαχειρίζεται τα περισσότερα κονδύλια. Το ξήλωμα της παλιάς φρουράς ξεκίνησε επί Βουλγαράκη και συνεχίζεται με πιο εντατικούς ρυθμούς επί Πολύδωρα, καθώς ο τελευταίος (καίτοι «εκτίει ποινήν» ως υπουργός Μπάτσων και Καταστολής) προσπαθεί να ελέγξει με δικούς του ανθρώπους όλη την Αστυνομία, αποστρατεύοντας ή παροπλίζοντας εκείνους που συνδέονται με την κλίκα Χρυσοχοΐδη-Νασιάκου.
Οι παλιοί ασφαλίτες της Αντιτρομοκρατικής, που θεωρούν τον εαυτό τους ελίτ της μπατσαρίας και γυαλίζουν καθημερινά τα παράσημα που πήραν από το ελληνικό κράτος και το FBI, προσπαθούν να διατηρήσουν τα πόστα τους και τα προνόμιά τους και γι’ αυτό το σκοπό χρησιμοποιούν τα «παπαγαλάκια» τους στον αστικό Τύπο, που τους χρωστούν υποχρέωση. Σ’ αυτή την τακτική πρέπει να αποδοθεί δημοσίευμα του «Βήματος της Κυριακής», σύμφωνα με το οποίο τα χτυπήματα του Επαναστατικού Αγώνα είχαν προβλεφθεί από αξιωματικούς-αναλυτές, όμως η ηγεσία της ΕΛΑΣ και ο Πολύδωρας είχαν πετάξει στα σκουπίδια τις αναφορές τους.
Διάβασε το δημοσίευμα ο Πολύδωρας και έκανε μια πρωτοφανή για υπουργό δήλωση, με την οποία έδειξε καθαρά ότι είναι έτοιμος να τους διώξει όλους και να βάλει δικούς του ανθρώπους στην Αντιτρομοκρατική. Ιδού η δήλωση: «Λαμβάνω, πράγματι, από καιρού εις καιρόν (από τους λεγόμενους “παλιούς” της Αντιτρομοκρατικής) κάποια σημειώματα που τα βαφτίζουν “αναλύσεις”. Στην πραγματικότητα πρόκειται για “σούπες” και “αναμασήματα σε δουλειά να βρισκόμαστε”, που συνοψίζουν “περισπούδαστο” το ίδιο το περιεχόμενο των τρομοκρατικών ανακοινώσεων, όταν δεν είναι “επιχειρήσεις αποπροσανατολισμού”».
Οι ασφαλίτες που φωτογραφίζονται είναι οι Παπαγεωργίου και Φραγγίσκος, «πουλέν» του Νασιάκου και του Διώτη. Ο Πολύδωρας όχι μόνο τους βγάζει άχρηστους, αλλά τους κατηγορεί και για «επιχειρήσεις αποπροσανατολισμού», χωρίς να εξηγεί τι ακριβώς εννοεί. Λίγο ακόμα και θα τους κατηγορούσε ως… μέλη ένοπλων οργανώσεων. Τι ξέρει ο Πολύδωρας και μιλάει τόσο χοντρά για τους παρασημοφορημένους ασφαλίτες; Αυτό που ξέρουν όλοι στην Αστυνομία (και όχι μόνο). Οτι δεν πρόκειται για τίποτα εξπέρ της «αντιτρομοκρατίας», αλλά για δυο κοινούς ασφαλίτες που έτυχε να βρεθούν στην υπηρεσία σε μια ευτυχή για το σύστημα συγκυρία. Αν δεν έσκαγε η βόμβα στα χέρια του Σάββα Ξηρού στον Πειραιά, δεν θα είχε γίνει τίποτα. Τι θα είχε γίνει; Θα έφτιαχναν μια εξ ολοκλήρου «δική τους» 17Ν + ΕΛΑ, σύμφωνα με το σενάριο των «συγκοινωνούντων δοχείων» και του «ενιαίου κέντρου της τρομοκρατίας», που οι ίδιοι έχουν διοχετεύσει σε κάποια «παπαγαλάκια» που το ‘φτιαξαν βιβλίο. Μια ματιά σ’ αυτό το βιβλίο δείχνει προς τα πού προσανατολίζονταν και πού τελικά οδηγήθηκαν μετά την κατακρεούργηση του Σάββα στην Εντατική του «Ευαγγελισμού». Γιατί να μη βάλω δικούς μου, αφού όλοι ίδιοι είναι; σκέφτεται ο Πολύδωρας και γι’ αυτό τους την πέφτει τόσο χοντρά. Προσπαθεί να τους απαξιώσει και να τους σπρώξει σε παραίτηση, όπως έγινε με τον ασφαλίτη-συνδικαλιστή Καμαρινόπουλο.