Το «Ποντίκι» είχε το θάρρος να γράψει, αναφερόμενο στην απόφαση στη δίκη 17Ν:
«Ο Ηρακλής Κωστάρης, ωστόσο, πίστευε μέχρι την τελευταία στιγμή ότι θα βγάλει από πάνω του τα ισόβια και θα μπορέσει κάποια ημέρα να επιστρέψει στον κοινωνικό βίο. Φρούδα η ελπίδα του, καθώς η ενέργεια στην οποία συμμετείχε, σύμφωνα με τη δικαστική απόφαση, είχε ιδιαίτερη πολιτική βαρύτητα: δολοφονία Μπακογιάννη. Η σκιά του Μητσοτακαίικου έπεσε βαριά, πολύ βαριά στον μικροκαμωμένο “Θεσπρωτό”. Η περίπτωση Κωστάρη είναι χαρακτηριστική: το δικαστήριο έκρινε με πολιτικό κριτήριο σε μια δίκη που από την αρχή απέρριψε μετά βδελυγμίας ως πολιτική!».
Η αναφορά αυτή δεν άρεσε καθόλου στη Ντόρα που με προσωπική της δήλωση επιβεβαίωσε την ορθότητα της επισήμανσης του «Π». Κατηγόρησε την εφημερίδα για «ακραίο παραλογισμό», ότι «ισοπεδώνει κάθε δημοκρατικό και ανθρώπινο δικαίωμα για την υπεράσπιση της αξίας της ανθρώπινης ζωής» και κυρίως ότι «δίνει άλλοθι σε όλους αυτούς που επιμένουν και σήμερα να απειλούν διά των στηλών της συγκεκριμένης εφημερίδας και συνεχίζουν την τρομοκρατική δράση»! Και κατέληξε: «Με αυτή την αντιδημοκρατική στάση στοχοποιείται η οικογένειά μου και εγώ προσωπικά. Γεγονός, το οποίο καθιστά συνυπεύθυνους εκείνους που υιοθετούν αυτή τη στάση αν κάτι συμβεί σε εμάς από εδώ και στο εξής»!!!
Τα τελευταία, βέβαια, δείχνουν απώλεια ψυχραιμίας. Αποκαλύπτουν, όμως, και τον τρόπο με τον οποίο το Μητσοτακέικο επεδίωξε και πέτυχε την καταδίκη του Ηρ. Κωστάρη. Ο ίδιος απάντησε με την εξής δήλωση:
«Ευτυχώς στην Ελλάδα επιτρέπεται ακόμα ο σχολιασμός των δικαστικών αποφάσεων από όλους τους παράγοντες, πόσο μάλλον από τον Τύπο. Ανεξάρτητα ποιος είναι ο πολιτικός ενάγων και ποιο είναι το θύμα. Αυτό έκανε και η εφημερίδα “Το Ποντίκι”. Και μάλιστα δεν έγραψε κάτι νέο, ούτε ισχυρίστηκε κάτι περίεργο. Το ότι εγώ είμαι μοναδική και χαρακτηριστική περίπτωση σ’ αυτή την υπόθεση της 17Ν, ότι καταδικάστηκα άδικα χωρίς το παραμικρό στοιχείο σε βάρος μου (γιατί δεν υπήρχαν στοιχεία αφού καμία σχέση δεν είχα με όλες τις κατηγορίες), ότι καταδικάστηκα μόνο για λόγους πολιτικής σκοπιμότητας κατόπιν πιέσεων και εντολών δεν το έγραψε μόνο το “Ποντίκι”, το έγραψε σχεδόν όλος το Τύπος, το λένε όλοι όσοι με γνωρίζουν και όλοι όσοι παρακολούθησαν την υπόθεσή μου είτε από τον Τύπο ή μέσω των δύο δικαστηρίων ή μέσω των πρακτικών. Είναι πλέον γνωστό σε όλους ότι καταδικάστηκα άδικα, αφού κατάφερα να αποδείξω με μάρτυρες και στοιχεία ότι όλο το κατηγορητήριο σε βάρος μου ήταν κατασκευασμένο. Αν υπήρχε σε ορισμένους μια μικρή αμφιβολία ότι δεν ασκήθηκαν πιέσεις και δεν δόθηκαν εντολές για την καταδίκη μου, τώρα μετά την επίθεση, τον εκβιασμό και εκφοβισμό από την υπουργό Εξωτερικών της Ελλάδας προς την εφημερίδα το “Ποντίκι” επειδή τόλμησε και έγραψε την αλήθεια για την υπόθεσή μου όλες αυτές οι αμφιβολίες πρέπει να εξαφανίστηκαν. Είναι πλέον φανερό ότι η σκιά του μητσοτακέικου έπεσε πολύ βαριά πάνω μου. Εγώ όμως δεν θα πάψω να αγωνίζομαι για την αλήθεια μέχρι τη δικαίωσή μου».
Εμείς να θυμίσουμε κάτι που είπε ο δικηγόρος του μητσοτακέικου Τ. Βασιλακόπουλος τη μέρα που κατέθετε στη δίκη η Ντόρα και μιλούσε σαν ντετέκτιβ, προκαλώντας τις αντιδράσεις της υπεράσπισης ότι κανένας δε μπορεί να μιλά για ενόχους πριν αποφανθεί το δικαστήριο: «Τους έχει βρει η ίδια και τους ξέρει» (συνεδρίαση της 12.4.2006). Η Ντόρα υπέδειξε τους «ενόχους» και το δικαστήριο μετέτρεψε σε απόφαση τις υποδείξεις της, που είχαν το χαρακτήρα εντολής.
Το «Ποντίκι», στο φύλλο της περασμένης Πέμπτης, με τρισέλιδο θέμα, που δίνει και τον πρωτοσέλιδο τίτλο, θάβει το «ζήτημα Κωστάρη» και δίνει στο θέμα άλλη διάσταση («Γιατί η Ντόρα φοβάται το «Π» – Τι κρύβει η επίθεση της κόρης του Μητσοτάκη εναντίον μας»). Με εύσχημο τρόπο η εφημερίδα του (κουμπάρου του Ρουσόπουλου) Δελλατόλα προσαρμόζεται στις απαιτήσεις της «αντιτρομοκρατίας» και επεκτείνεται σε άσχετα παραπολιτικά θέματα. Απαξιώνει να βάλει έστω και δυο λόγια του Κωστάρη! Ο νοών νοείτω…