Χαρακτηριστικά δολοφονικής επίθεσης, που θυμίζει εποχές «Καρφίτσας» είχε το «τροχαίο» σε βάρος του Κ. Μουζουράκη, μέλους του Δικτύου. Κι όμως, παρά τις καταγγελίες του ίδιου και της οργάνωσής του, παρά τα δημοσιεύματα του Τύπου, από μεριάς κυβέρνησης (και του λαλίστατου κατά τα άλλα Πολύδωρα) σιωπή ιχθύος.
Ο Μουζουράκης γυρνούσε στο σπίτι του από τη δουλειά χαράματα, όταν αυτοκίνητο, που τον είχε πάρει στο κατόπι όταν έφευγε από τη δουλειά του, χτύπησε από πίσω τη μηχανή του. Ο ίδιος εκσφενδονίστηκε (ευτυχώς δεν έπαθε κάτι σοβαρό) και είδε το αυτοκίνητο να περνά σκόπιμα πάνω από τη μηχανή, να σταματά, να κατεβαίνουν τρεις «φουσκωτοί» και να κλοτσάνε τη μηχανή του! Ο ίδιος γλίτωσε τα χειρότερα, επειδή οι περίοικοι έβαλαν τις φωνές και οι «φουσκωτοί» έφυγαν. Οταν έφτασε η Αστυνομία, οι περίοικοι έδωσαν τα στοιχεία του αυτοκινήτου: σκούρο γκρίζο Opel Astra, με αριθμό ΥΕΝ 7167 και τότε άκουσαν τους μπάτσους να δηλώνουν ότι τέτοιος αριθμός δεν υπάρχει. Οταν ο Μουζουράκης και οι περίοικοι διαμαρτυρήθηκαν γιατί δεν ειδοποιούν την Αμεση Δράση ώστε να εντοπίσει το αυτοκίνητο, άκουσαν με έκπληξη τον ένα μπάτσο να ρωτάει «είναι δικοί μας;» και τον άλλο να απαντά «άσ’ το»!
Δεν είναι η πρώτη φορά που ο Κ. Μουζουράκης μπαίνει στο στόχαστρο. Παλαιότερα είχε σχεδόν απαχθεί έξω από το σπίτι του και οδηγήθηκε για «φιλική συζήτηση» στη ΓΑΔΑ.