Ο Ρουσόπουλος μας είχε προϊδεάσει την προηγούμενη εβδομάδα, ότι η ΕΛΑΣ θα χρησιμοποιεί όλα τα όπλα που χρησιμοποιούν οι αστυνομίες άλλων χωρών. Επομένως, το πράσινο φως άναψε από τον ίδιο τον Καραμανλή. Ο Πολύδωρας το είπε καθαρά σε κυριακάτικη συνέντευξή του: «Επιμένω στον εκσυγχρονισμό. Οι πλαστικές σφαίρες στα επιτελικά μας σχέδια δε φαίνεται να είναι σε πιεστική προτεραιότητα. Τα χρωμοσφαιρίδια είναι ώριμα, κοντά στην εφαρμογή. Να προσεγγίσουμε κάπως, να κάνουμε, δηλαδή, ό,τι γίνεται στην ΕΕ σε ήπια όσο γίνεται μορφή, επειδή εμείς είμαστε, ως κοινωνία και διοίκηση, με διαφορετική παράδοση κινητοποιήσεων όσο και ευαισθησιών». Τη Δευτέρα, ανακοινώθηκε και επίσημα ότι οι διμοιρίες των ΜΑΤ που θα αναπτυχθούν για την καταστολή επεισοδίων κατά τον τελικό του Champions League θα είναι εφοδιασμένες και με όπλα που πετούν χρωμοσφαίρες.
Πρόκειται για χρωμοσφαίρες και όχι χρωμοσφαιρίδια, όπως τα αποκάλεσε ο Πολύδωρας. Δεν πρόκειται για paintball, αλλά για όπλα πολεμικού τύπου, με βεληνεκές 100 μέτρα και δραστικό βεληνεκές 50 μέτρα. Αν σκεφτούμε ότι οι διμοιρίες των ΜΑΤ επιχειρούν από πολύ πιο κοντινή απόσταση (συχνά σχεδόν εξ επαφής), μπορούμε να καταλάβουμε τι ζημιά μπορεί να κάνει ένα τέτοιο όπλο. Μια καλή γεύση μας έδωσε ο «Ιός» σ’ ένα ιδιαίτερα εμπεριστατωμένο ρεπορτάζ του την περασμένη Κυριακή. Μέσα από στοιχεία της ίδιας της κατασκευάστριας εταιρίας (της βελγικής FN) αποκαλύπτεται ότι σκοπός αυτού του όπλου (FN303) δεν είναι το «μαρκάρισμα» του διαδηλωτή-στόχου, για να συλληφθεί αργότερα, αλλά η πρόκληση σοκ και η εξουδετέρωσή του. Πρόκειται, δηλαδή, για όπλο πολύ πιο επικίνδυνο από τα χημικά, που μπορεί να προκαλέσει τραυματισμούς, ακόμη και θάνατο. Γι’ αυτό, άλλωστε χρησιμοποιείται από το στρατό του Ισραήλ ενάντια στους Παλαιστίνιους και από τον αμερικανικό στρατό στο Ιράκ για την αντιμετώπιση αντικατοχικών διαδηλώσεων.
Περιττεύει, βέβαια, να πούμε ότι οι χρωμοσφαίρες είναι το πρώτο βήμα. Οταν «νομιμοποιήσουν» τη χρήση τους, θα περάσουν και στις πλαστικές σφαίρες οι οποίες άλλωστε ρίχνονται με το ίδιο όπλο. Ο Πολύδωρας υπήρξε σαφέστατος: οι πλαστικές σφαίρες δεν είναι «σε πιεστική προτεραιότητα». Αρα, σε προτεραιότητα είναι, αλλά μπορούν να καθυστερήσουν λίγο, για να μην πέσουν όλα μαζί.