Ενας θλιβερός Ιρακινός μετανάστης, που είχε διαφορές με κάποιους συμπατριώτες του, εμφανίστηκε στην αμερικάνικη πρεσβεία και κατήγγειλε ότι σχεδιάζεται «επίθεση από την Αλ Κάιντα». Δεν πρέπει να χρειάστηκαν πολύ οι πράκτορες της CIA για να καταλάβουν ότι πρόκειται για «περίπτωση», αφού εκείνο που ζητούσε ήταν να τον στείλουν στη Σουηδία.
Το ίδιο κατάλαβαν και οι άνδρες της Αντιτρομοκρατικής, όπως εκ των υστέρων παραδέχτηκε το υπουργείο Δημόσιας Τάξης. Αδραξαν όμως την ευκαιρία για να εξαπολύσουν μια επιχείρηση τρομοϋστερίας. Μπουκάρισαν νυχτιάτικα σε σπίτια και ξενώνες και συνέλαβαν πάνω από 70 Ιρακινούς μετανάστες, την ώρα που κοιμούνταν στα κρεβάτια τους. Απέκλεισαν ολόκληρα τετράγωνα γύρω από την αμερικάνικη πρεσβεία. Οι αξιωματικοί της ΕΛΑΣ μίλησαν αρχικά για άσκηση, προφανώς για να μη γίνουν ρόμπες. Ο Πολύδωρας, όμως, σε συνεννόηση προφανώς με την πρεσβεία, είχε άλλη γνώμη. Περιέγραψε όλο το σενάριο. Μόνο που αρχικά έκανε ένα λάθος, αποδίδοντας τις πληροφορίες στην αμερικάνικη πρεσβεία. Χρειάστηκε έτσι να βγάλει δεύτερη ανακοίνωση, στην οποία έλεγε ψέματα, ότι ο καταγγέλλων απευθύνθηκε στις ελληνικές αρχές και όχι στην πρεσβεία.
Η ζημιά, όμως είχε γίνει. Φάνηκε καθαρά ότι η όλη επιχείρηση ήταν απαίτηση των Αμερικάνων, οι οποίοι ζητούν από όλες τις χώρες να καλλιεργούν την τρομοϋστερία και να προχωρούν ανά διαστήματα σε επιχειρήσεις μαζικής τρομοκράτησης του πληθυσμού, για να συνηθίζει αυτός στην ιδέα πως ο «πόλεμος κατά της τρομοκρατίας» απαιτεί την καταπάτηση των δικαιωμάτων του ανθρώπου και του πολίτη. Γιατί τι άλλο συνιστούν οι νυχτερινές έφοδοι σε σπίτια και οι συλλήψεις ανθρώπων, χωρίς να υπάρχει κατηγορία, χωρίς να υπάρχει ένταλμα, χωρίς καν την παρουσία εισαγγελέα; Χτες ήταν οι Ιρακινοί, προχτές ήταν οι Πακιστανοί, αύριο θα είναι κάποιοι Ελληνες. Θα αρκεί μια προφορική καταγγελία (πραγματική ή κατασκευασμένη) για να επιχειρούνται μαζικές συλλήψεις και κατ’ οίκον έρευνες όπου επιλέξει η Αστυνομία.
ΥΓ: Ας συνεννοηθούν λίγο εκεί στο ΠΑΣΟΚ. Γιατί ο μεν αρμόδιος τομεάρχης Α. Παπαδόπουλος χαρακτήρισε την όλη επιχείρηση «φιάσκο», ο δε Χρυσοχοΐδης μίλησε για ανάγκη συστράτευσης στον πόλεμο κατά της τρομοκρατίας. Καθένας με τις εξαρτήσεις του.