♦ Στο αρχείο τέθηκε η μηνυτήρια αναφορά κατά του πρώην προέδρου του Αρείου Πάγου Ρ. Κεδίκογλου (αλήθεια, οι επιχειρήσεις «του υιού» πώς πάνε;). Ο αρμόδιος αντεισαγγελέας του Α.Π. που την ανέλαβε απεφάνθη, ότι καλώς ψήφισαν μερικοί αρεοπαγίτες από το τηλέφωνο, διότι… συνηθίζεται. Δεν περιμέναμε τίποτα διαφορετικό. Δεν τρέφουμε αυταπάτες. Η Δικαιοσύνη φροντίζει συχνά να μας θυμίζει (και γι’ αυτό πρέπει να την ευχαριστήσουμε), ότι είναι ένας μηχανισμός σε διατεταγμένη αποστολή. Τα διάφορα κλιμάκιά της γνωρίζουν να σηκώνουν προστατευτική ασπίδα γύρω από τα νυν και πρώην στελέχη της, που έδρασαν στο πλαίσιο αυτής της αποστολής.
♦ Αν ψάχνετε την πραγματική ποδοσφαιρική αλητεία, αναζητήστε τη στο πρόσωπο του διεθνή ποδοσφαιριστή Στ. Γιαννακόπουλου, που με ιταμό ύφος έψεξε τους φιλάθλους που δεν πλημμύρισαν το προηγούμενο Σάββατο το ΟΑΚΑ, αποφαινόμενος με θράσος χιλίων πιθήκων ότι «δεν μπορεί να είναι δικαιολογία το ακριβό εισιτήριο». Ο χρυσοκάνθαρος κλωτσοσκούφης ψέγει τους μεροκαματιάρηδες που προτίμησαν να καθήσουν και να δουν το ματς από την τηλεόραση, αντί να δώσουν ενάμισο μεροκάματο κατ’ άτομο, προκειμένου αυτός και οι συνάδελφοί του να μοιραστούν (εκτός των άλλων) έξτρα πριμ ύψους 250.000 ευρώ!
♦ Ο «πράσινος» πρόεδρος της ΑΔΕΔΥ Σπ. Παπασπύρου δήλωσε ότι ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ «ενωτικά θα αντιμετωπίσουν τις επιθέσεις στο Ασφαλιστικό, όπως συνέβη και με το σχέδιο Σημίτη». Μπα, από πότε έπαψε να είναι «σχέδιο Γιαννίτση» και έγινε «σχέδιο Σημίτη»; Από τότε που ο Σημίτης βρέθηκε απέναντι (αντί δίπλα) στο Γιωργάκη, στο πλευρό του οποίου στέκεται ο Παπασπύρου. Το θράσος ήταν ανέκαθεν βασικό προσόν για να κάνει καριέρα ένας γραφειοκράτης συνδικαλιστής.
♦ Ετερος γραφειοκράτης συνδικαλιστής, που κάνει πλέον πολιτική καριέρα, ο «γαλάζιος» Γ. Μανώλης, χολωμένος που τον πέρασαν στην υφυπουργική επετηρίδα νεότεροι συνάδελφοί του, δήλωσε ότι δεν πρόκειται να ψηφίσει ασφαλιστικό νομοσχέδιο «αν περιλαμβάνει τις απόψεις Γκαργκάνα». Οταν έρθει το νομοσχέδιο, θα το ψηφίσει φυσικά, διότι… δεν θα περιλαμβάνει τις απόψεις Γκαργκάνα. Πώς νομίζετε ότι χτίζονται οι πολιτικές καριέρες; Κάτι πρέπει να κάνεις για να βρίσκεσαι στο προσκήνιο και κάποια στιγμή να σου δώσει σημασία ο αρχηγός.
♦ Θα μπορούσε να είναι και η παπάρα της εβδομάδας η φράση Βενιζέλου (την είπε επισκεπτόμενος το χωριό του παππού του): «Δεν διψούν οι παράγοντες του πολιτικού συστήματος. Αυτοί περνάνε καλά και στην αντιπολίτευση. Οι πολίτες διψούν για την εξουσία»!!!
♦ Ο γραμματέας του «Κ»Κ Κίνας Χου Ζιντάο τόνισε στο συνέδριο του κόμματος ότι η πολιτική των μεταρρυθμίσεων πρέπει να βαθύνει, αλλά πάντοτε στο πλαίσιο της… «σοσιαλιστικής δημοκρατίας». Και ο «Ριζοσπάστης» (16.10.07) παρουσίασε με καμάρι τη σχετική είδηση. Τέτοιο «σοσιαλισμό» ονειρεύονται εκεί στον Περισσό.