Γεμίσαμε και πάλι έκπληκτους και ολοφυρόμενους υποκριτές. Οι αποκαλύψεις μιας ΜΚΟ για την αστυνομική βαρβαρότητα σε βάρος των λαθρομεταναστών που αποβιβάζονται στα νησιά του ανατολικού Αιγαίου «εξέπληξαν» τους ανθρώπους των ΜΜΕ και τον πολιτικό προϊστάμενο του Λιμενικού Σώματος υπουργό Βουλγαράκη. Επρεπε να έρθουν κάποιοι από την Εσπερία, να επισκεφτούν χώρους κράτησης λαθρομεταναστών και να καταγράψουν τις καταγγελίες τους για όσα υπέστησαν, για να αρχίσουμε να συζητάμε για το πρόβλημα.
Για το πρόβλημα που όλοι γνωρίζαμε. Γιατί όλοι γνωρίζουμε πως από τη στιγμή που η επίσημη γραμμή είναι «σφραγίστε τα σύνορα» και πως η τήρηση αυτής της γραμμής ανατίθεται σ’ ένα σκληρό αστυνομικό σώμα, μόνο με βασανιστήρια και άλλες φρικαλεότητες θα συμπεριφέρονταν σε ανήμπορους ανθρώπους που το μόνο που επιδιώκουν είναι κάποια στιγμή να φτάσουν στις χώρες της δυτικής Ευρώπης. Οταν ο νερόμπατσος θέλει να βρει τον δουλέμπορο, για να επιδείξει επιτυχία και να πάρει γαλόνια, θα βασανίσει τους δυστυχείς που συνέλαβε για να του τον αποκαλύψουν. Οταν ο νερόμπατσος έχει ως αποστολή να σφραγίσει τα σύνορα, ει δυνατόν να μην περάσει ρουθούνι σε ελληνικό έδαφος, θα βασανίσει αυτούς που συλλαμβάνει, θα τους πετάξει στη θάλασσα, θα τους τρυπήσει την παλιόβαρκα, θα τους αφήσει με ένα κουπί, για να στείλει μήνυμα αποθάρρυνσης σε εκείνους που θέλουν να ακολουθήσουν τον ίδιο δρόμο. Ολα αυτά θα γίνουν -και το ξέρουμε- χωρίς να λογαριάζουμε τα ζωώδη ένστικτα που καλλιεργούνται στους ανθρώπους των κατασταλτικών μηχανισμών, που δε χάνουν ευκαιρία να τα εκδηλώσουν πάνω στα κορμιά ανυπεράσπιστων ανθρώπων. Αυτό τους δίνει ευχαρίστηση και το ξέρουμε.
Ξέραμε, λοιπόν, πολύ καλά τι γίνεται στον Εβρο και τα νησιά, όπως ξέραμε πολύ καλά τι γινόταν στα βορειοδυτικά μας σύνορα, όταν οι Αλβανοί περνούσαν μαζικά με λαθραίο τρόπο, αναζητώντας μεροκάματο στην Ελλάδα. Απλά, δεν μας συνέφερε να το συζητάμε. Λίγοι άνθρωποι, πραγματικοί αγωνιστές, δίνουν τόσα χρόνια τώρα μάχη στην επαρχία, υπερασπιζόμενοι τα δικαιώματα των προσφύγων, αλλά η δημοσιότητα ουδέποτε έστρεψε σ’ αυτούς τους φακούς της. Το έκανε τώρα, επειδή μπήκε στη μέση μια ΜΚΟ και «μυρίστηκαν» θόρυβο στα ευρωπαϊκά ΜΜΕ.
Ξέρουμε πολύ καλά, επίσης, ότι καμιά επίπτωση δεν θα ‘χει η ελληνική κυβέρνηση απ’ αυτές τις καταγγελίες κι ας παραβιάζει σωρεία διεθνών συμβάσεων για τους πρόσφυγες και τα ανθρώπινα δικαιώματα. Γιατί απλούστατα το ελληνικό κράτος λειτουργεί ως συνοριοφύλακας της ΕΕ. Εκείνος ο λιμενάρχης Μυτιλήνης το είπε καθαρά: βλέπουμε τους λαθρομετανάστες σαν έναν εχθρικό ισλαμικό στρατό που εισβάλλει στην Ευρώπη. Με την ίδια κυνικότητα μίλησε και η Μπακογιάννη, που απαξίωσε να πει δυο κουβέντες έστω για τις τεκμηριωμένες καταγγελίες. Το πρόβλημα είναι ότι έρχονται πολλοί εδώ και ότι βλέπουν την Ελλάδα ως χώρα transit. Το μόνο που ζητά το ελληνικό κράτος είναι κάποια παραπάνω ευρωπαϊκά κονδύλια, για να χρηματοδοτήσει καλύτερα τις κατασταλτικές του επιχειρήσεις.
Εμείς το λέμε καθαρά, για μια ακόμη φορά. Ν’ ανοίξουν τα σύνορα για τους πρόσφυγες από την Ανατολή. Να δίνεται άσυλο σε όλους και διαβατήριο, για να ταξιδέψουν νόμιμα στην Ευρώπη.