♦ Ο σοσιαλισμός αναγκαίος και επίκαιρος. 1917 ο Οκτώβρης που συγκλόνισε τον κόσμο άνοιξε τον δρόμο. (ΚΚΕ)
Η μια εξήγηση που μπορούμε να σκεφτούμε διαβάζοντας το σύνθημα είναι ότι οι του Περισσού πρέπει να έχουν πάθει ομαδική αμνησία. Πιθανόν να ξέχασαν οι άνθρωποι ότι ο δρόμος που εννοούν -που σε καμιά περίπτωση βέβαια δεν είναι ο δρόμος του Οκτώβρη-, ο δρόμος που υπερασπίστηκαν μέχρι την ακροτελεύτια σπιθαμή του, αυτός ο δρόμος που θεωρούσαν ύψιστη τιμή και μέγα χρέος να τον υποστηρίζουν και να τον προπαγανδίζουν ως ενσάρκωση της ισότητας, οδήγησε σε τραγικό και αξεπέραστο αδιέξοδο. Τώρα βέβαια κάνουν και λίγη κριτική, επιδερμική και άτολμη –σιγά μην έχουν τη δυνατότητα να αναζητήσουν με αγωνία και θάρρος την αλήθεια– αναγκασμένοι εκ των πραγμάτων. Αν όμως δεν έχουν πάθει αμνησία, τι εξήγηση μπορεί να δοθεί; Οτι το σύνθημα εκφράζει συγκεκριμένα ταξικά συμφέροντα. Τα συμφέροντα που εκφράζανε οι συγκεκριμένες κοινωνίες. Και βέβαια, την εξουσία, την κυριαρχία, να την έχει η ηγεσία του κόμματος. Δηλαδή, η ηγεσία του Περισσού. Γι’ αυτό ο σοσιαλισμός είναι αναγκαίος και επίκαιρος.
♦ 90 χρόνια από την Οκτωβριανή Επανάσταση. Τριήμερο εκδηλώσεων. Πάντειο πανεπιστήμιο. (ΣΥΡΙΖΑ)
Εδώ δεν υπάρχει σύνθημα. Δυσκολία να συμφωνήσουν; Δε νομίζουμε. Εχουν δείξει όλοι αξιοπρόσεκτη «ευλυγισία» και μεταξύ τους και απέναντι στο σύστημα. Αλλωστε, σημασία έχει το παρόν και το μέλλον. Το παρόν και το μέλλον είναι ο ΣΥΡΙΖΑ, ο κοινοβουλευτισμός. Γιατί πρέπει να ξέρετε, ότι αν η αριστερά είχε π.χ. 70 έδρες στη Βουλή, θα ήταν αλλιώς τα πράγματα. Τέτοια λένε. Μιλάμε για σοβαρές ταξικές αναλύσεις, για βαθιά πολιτική επιχειρηματολογία. Πρέπει να ομολογήσουμε, όμως, ότι ορισμένες σημαντικές παραδόσεις της αριστεράς τις τηρούν όλες οι συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ. Την παράδοση –ας πούμε– η Οκτωβριανή Επανάσταση να ενσαρκώνεται στην πολιτική τακτική της συγκεκριμένης περιόδου που είχε το κάθε κόμμα. Που στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, όλως τυχαίως, ήταν ο κοινοβουλευτισμός. Η εξέγερση, η επανάσταση, η επαναστατική βία των μαζών, ο Οκτώβρης έδειχναν το δρόμο προς τις κάλπες!!! Αυτή η παράδοση τιμήθηκε με τον καλύτερο – υποθέτουμε – τρόπο την 3η ημέρα των συζητήσεων, που είχε ως θέμα: «Από το χτες στο σήμερα: Συμπεράσματα και προοπτικές». Αντε και στους 70 βουλευτές. Σας αξίζουν.
♦ 90 χρόνια από την Οκτωβριανή Επανάσταση. Η επανάσταση είναι νόμος της προόδου. (ΚΟΕ)
Το ξεκάρφωμα. Το ζήτημα είναι ότι η Οκτωβριανή Επανάσταση είναι πολύ σοβαρό πράγμα για να κάνεις πλάκα μαζί τους. Αλλά σ’ αφήνουν ν’ αγιάσεις; Δε σ’ αφήνουν. Ειδικά αυτό της…προόδου μας θυμίζει τον αλήστου μνήμης Συνασπισμό της Αριστεράς και της Προόδου, που έκανε κυβέρνηση μαζί με τον Μητσοτάκη. Αντε και εις ανώτερα – που λένε – αριστεροί της προόδου, συγνώμη της ΚΟΕ. Και υπουργοί.