♦ Οχι άλλες περικοπές, την κρίση να πληρώσουν οι καπιταλιστές (ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ)
Πριν πούμε μια κουβέντα για το συγκεκριμένο σύνθημα, να δώσουμε μια γενικότερη εικόνα για τα συνθήματα και τα πανό της απεργιακής πορείας της περασμένης Τετάρτης. Υπήρχε μια μεγάλη διαφοροποίηση στα συνθήματα, όχι μόνο λόγω της μαζικότητας που αντικειμενικά δίνει μεγαλύτερες «αποκλίσεις», όχι μόνο λόγω των διαφορετικών γραμμών που υπάρχουν για τον αγώνα που είναι σε εξέλιξη, αλλά και λόγω της γνωστής σοβαρότητας με την οποία αντιμετωπίζει ο εργαζόμενος το θέμα και με την οποία διαμορφώνει –έστω σε επίπεδο συνθημάτων– μια απαίτηση για σκληρή σύγκρουση με την κυβέρνηση. Αυτό το στοιχείο αξίζει να εξεταστεί, με την απαιτούμενη βέβαια προσοχή, αλλά και την απαιτούμενη αποφασιστικότητα.
Οταν η ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ, μια κλασική ρεφορμιστική Ομοσπονδία, φτάνει να μιλάει για καπιταλιστές, τότε καταλαβαίνει κανείς πόσο έχουν σφίξει τα πράγματα. Ετσι είναι, αγαπητοί μου υπεύθυνοι –εμείς οι αντικαπιταλιστές είμαστε ανεύθυνοι– συνδικαλιστές. Από τα συνθήματα για μια ΔΕΗ – στρατηγό της ανάπτυξης ενός ουδέτερου και άχρωμου κοινωνικού συστήματος και ενός ουδέτερου και κοινωνικά ωφέλιμου κράτους, στον αγώνα ενάντια στους καπιταλιστές (λέμε τώρα). Δεν σας πιστεύουμε, αλλά κατανοούμε το ζόρι σας. Το ζήτημα είναι να σας ξεπεράσει ο κόσμος. Αυτή θα είναι η καλύτερη αντικαπιταλιστική υπέρβαση.
♦ Απεργία 13/2 – Να πληρώσουν – Με τους αγώνες μας να τους ανατρέψουμε (ΔΕΑ)
Εντάξει. Δίκιο έχετε. Ολόκληρη εργατική συγκέντρωση και ασχολούμαστε με τη ΔΕΑ. Αλλά, ρε παιδιά, να μιλάει ολόκληρη ΓΕΝΟΠ για καπιταλιστές και η ΔΕΑ – μια αριστερή οργάνωση – να λέει να πληρώσουν κάποιοι αορίστως, είναι χοντρό. Βέβαια, η ΔΕΑ μάλλον προς μη κυβερνητική οργάνωση φέρνει, παρά σε αριστερή. Μη κυβερνητική, με προσανατολισμό εναλλακτικής πρότασης εξουσίας. Μια ολοκληρωμένη μη κυβερνητική εναλλακτική οργάνωση.
♦ Οι ανθρωποθάφτες δεν θα περάσουν – Κάτω τα χέρια από τις συντάξεις πείνας του ΙΚΑ – Γιατί θα χυθεί αίμα (Ομοσπονδία Επιμελητών Κτηρίων Ελλάδος)
Παιδιά, με όλο το σεβασμό, σιγά τα αίματα. Να μη λερώσουμε και τα κτήρια δηλαδή. Αλλά, αν πάλι γουστάρετε, ιδού η Ρόδος, ιδού και το κτήριο.
♦ Καμιά υποχώρηση στο ασφαλιστικό (Προσωπικό Λιμένων)
Σωστό. Αλλά με τους νόμους Σιούφα και Ρέππα τι θα γίνει; Με τα δικαιώματά μας ως αποκλειστικών παραγωγών του κοινωνικού πλούτου τι θα γίνει; Μη γίνουμε όλοι ΚΚΕ μ-λ. Πως αποφεύγουν όμως τις φασαρίες αυτά τα παιδιά!!!. Με το που τις μυρίζονται, 500 μέτρα πίσω μένουν. Σε όλα έχουν μια αξιοζήλευτη ευλυγισία. Πώς γίνεται, όμως, να έχουν τόση ευελιξία και να κατεβαίνουν με παραταξιακά πανό; Απαντήστε και σεις τίποτα. Ολα τα σύνδρομα σε μένα τα φορτώνετε να τα εξηγήσω.
♦ Οι νόμοι Σιούφα – Ρέππα θα καταργηθούν, τα όρια ηλικίας θα μειωθούν (ΠΑΜΕ)
Ορίστε η ταξική γραμμή. Μακράν αριστερότερη του ΚΚΕ μ-λ. Θα κατηγορηθεί σύντομα το ΚΚΕ –αν δεν έχει γίνει ήδη– από το μ-λ για τυχοδιωκτισμό. Ναι, αλλά χρειάζεται και εδώ μια ευελιξία. Π.χ. το ΚΚΕ φαίνεται ότι έχει παραπλανήσει το κράτος και δεν το θεωρεί επικίνδυνο. Ετσι, ούτε μία διμοιρία ΜΑΤ δεν ασχολείται μαζί του. Το μ-λ ακούει ΜΑΤ και αλλάζει δέκα δρόμους. Μήπως έπρεπε να πηγαίνει μαζί με το ΠΑΜΕ; Να του διορθώσει και τη γραμμή, ρε αδερφέ.