♦ Οχι στη διάλυση των ΤΑΔΚΥ-ΤΥΔΚΥ (ΠΟΕ-ΟΤΑ)
Τη θέση μας για την απεργία της ΠΟΕ-ΟΤΑ και τη σημασία της θα τη διαβάσετε στις άλλες σελίδες. Εδώ θέλουμε μόνο να δείξουμε πως οι… σύντροφοι της ΠΑΣΚΕ – γιατί αυτοί κυρίως ελέγχουν ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ και Ομοσπονδίες – κάνουν πως δε βλέπουν τα «επιμέρους» αιτήματα του κάθε κλάδου, του δημόσιου και του ευρύτερου δημόσιου τομέα, γιατί αν τα έβλεπαν θα ένιωθαν στοιχειωδώς την ανάγκη του αγωνιστικού συντονισμού. Ποια είναι η κύρια αιτία αυτής της απερίγραπτης στραβωμάρας τους; Η πλήρης γραφειοκρατικοποίησή τους. Αν περιμένουμε λοιπόν από αυτούς, γινόμαστε μεταφυσικοί. Γιατί απλά πιστεύουμε στα θαύματα. Ενώ πρέπει να πιστέψουμε στους εαυτούς μας.
♦ Ομοσπονδία εργαζομένων τουρισμού-επισιτισμού. 22 Φλεβάρη ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΜΑΣΤΕ για: – την ενοποίηση του ΤΑΞΥ – την υποβάθμιση των υπηρεσιών υγείας του – την αρπαγή των αποθεματικών του – την αύξηση ορίων ηλικίας συνταξιοδότησης με: Συγκέντρωση-συλλαλητήριο ώρα 12:30 μ.μ. (Ιπποκράτους και Ακαδημίας, γραφεία ΤΑΞΥ)
Οταν η κυβέρνηση χτυπάει παντού, ο κάθε ένας χαράζει ξεχωριστό δρόμο! (Εννοείται ότι δεν αποκλείουμε ξεχωριστές ενέργειες. Επιπλέον ενέργειες όμως). Την περιβόητη ενότητα των εργαζομένων, που γι’ αυτή υποτίθεται ότι σκίζονται, τη «βλέπουν» μόνο μέσα από τις 24ωρες των ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ. Ενότητα στο κατώτερο σημείο. Ενότητα με τις κατώτερες προσδοκίες. Με τα λιγότερα ή με μηδενικά αποτελέσματα.
♦ Πανελλαδική σύσκεψη ΣΥΡΙΖΑ Ισχυρή ριζοσπαστική αριστερά στήριγμα των αγώνων για την ανατροπή του νεοφιλελευθερισμού-Μάρτης (14-15-16)-Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας
Το σύνθημα δεν είναι ολοκληρωμένο. Το σωστό είναι: Ισχυρή ριζοσπαστική αριστερά στήριγμα των αγώνων της γραφειοκρατίας, για την ανατροπή του νεοφιλελευθερισμού και την επικράτηση της σοσιαλδημοκρατίας. Σύντροφοι της θεσμικής αριστεράς, πώς δεν το σκεφτήκατε; Τι φοβόσαστε; Τους αριστερούς «σας» τους κάνατε καλά. Τους κολλήσατε θεσούλες και παραγοντιλίκι και καθαρίσατε. Την είχαν και αυτοί την πετριά τους, τα τράβαγε ο οργανισμός τους, δε λέω. Οι άλλοι είναι εντελώς αλλού. Α, έτσι λέτε: πως όποιος φυλάει τα ρούχα του έχει τα μισά. Για πόσο όμως;
♦ Χάλασε τα αντιλαϊκά σενάρια – ΚΚΕ ισχυρό, λαϊκή συμμαχία για τη λαϊκή εξουσία
Τι πόνος, ρε παιδιά. Τι πίκρα. Οχι, αυτό δεν αντέχεται. Να κινδυνεύει το κόμμα να το περάσουν οι αναθεωρητές. Που το κόμμα τόσες φορές τους έχει σβήσει. Αφού πρώτα, βέβαια, τους περισσότερους τους έχει διαγράψει. Παιδιά δικά του, δηλαδή. Μεγάλη πίκρα. Προσέξτε άρθρο που ξεκινάει στην πρώτη σελίδα του Ριζοσπάστη με τίτλο «Οι εφεδρείες του συστήματος και ο ΣΥΝ». Προσέξτε ξεκίνημα: «Είναι γεγονός (σ.σ.: σώπα!) ότι ο αστικός Τύπος και τα ηλεκτρονικά ΜΜΕ της πλουτοκρατίας προβάλλουν τον ΣΥΝ ως τη νέα ανερχόμενη δύναμη στο πολιτικό σκηνικό. Οι δημοσκοπήσεις δίνουν και παίρνουν (μάλλον είναι στημένες δηλαδή) και κάθε επόμενη καταγράφει απώλειες της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ και το ΣΥΝ με μεγαλύτερα ποσοστά (σ.σ. ενώ το κόμμα… γάμα τα, αυτό δεν το λένε) . Κοινός τόπος όλων είναι πως ο ΣΥΝ ενισχύεται από το ΠΑΣΟΚ (σ.σ. το «ενισχύεται» διαβάζεται και σαν να το κάνει το ΠΑΣΟΚ ηθελημένα, ενώ αν ενισχύονταν το κόμμα, ε;). Και ότι όλοι θέλουν να συνεργαστεί με το ΠΑΣΟΚ…». Τόσος πόνος, ούτε στην πτώση του ανύπαρκτου. Ασήκωτος πόνος.