♦ Απόσυρση τώρα του αντι-ασφαλιστικού νομοσχέδιου (ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ)
♦ Κάτω τα χέρια από την κοινωνική ασφάλιση (ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ)
♦Ο αγώνας τώρα αρχίζει Κάτω τα χέρια από τη ΔΕΗ (ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ)
Πανό στη συγκέντρωση και πορεία της ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ. Ωραία και σωστά τα δύο πρώτα συνθήματα. Δε συμβαδίζουν όμως ούτε με την τακτική ούτε με την αμυντική επιχειρηματολογία της ηγεσίας της ΓΕΝΟΠ απέναντι στους ρουφιανοεισαγγελείς. Πολύ περισσότερο που το τρίτο σύνθημα παραπέμπει ευθέως στο ερώτημα: και τόσο καιρό τι κάνατε, ρε παλικάρια; Βλέπετε, η συνδικαλιστική γραφειοκρατία της ΓΕΝΟΠ (και όχι μόνο) δε μπορεί αλλά ούτε θέλει να καταλάβει ότι η λογική του μικρότερου κακού, η λογική του να παζαρέψουμε τα του οίκου μας, που με αυτή διαμορφώνει στρατηγική, που αυτή καλλιεργεί στους εργαζόμενους, έχει απομαζικοποιήσει τα συνδικάτα, έχει κάνει μεγάλο κομμάτι των εργαζόμενων απλούς ψηφοφόρους. Θα μου πείτε, ότι αν οι ηγεσίες των συνδικάτων δεν έπασχαν από «γραφειοκρατισμό», δε θα έκανε ο Κωστάκης το λιοντάρι (περί Φάνης, περί θείτσας, ουδείς λόγος, αυτή απλώς συμβολίζει την κατάντια της αστικής πολιτικής). Αλλά, όπως λέει και ο λαός, όταν δεν είναι φυλακισμένος στον καναπέ του, πίσω έχει η αχλάδα την ουρά.
♦ Γενικευμένη αντεπίθεση τώρα: – Στα αντι-ασφαλιστικά σχέδια – Στην ποινικοποίηση των αγώνων (ΠΑΜΕ-ΔΕΗ)
Και οι ταξικοί ωραία. Αριστα. Μόνο που δε μας λένε, γιατί δε βάζουν τις ταξικές ομοσπονδίες που ελέγχουν, τα ταξικά συνδικάτα (π.χ. των οικοδόμων), τα Εργατικά Κέντρα που ελέγχουν (π.χ. Εργατικό Κέντρο Λάρισας) να προκηρύξουν απεργίες. Η γενικευμένη αντεπίθεση που πρέπει να γίνει τώρα είναι η συμμετοχή στα απογευματινά συλλαλητήρια του ΠΑΜΕ; Ξέχασα, ζητώ συγνώμη: οι εργαζόμενοι πρέπει να βγάλουν συμπεράσματα για το ΠΑΣΟΚ, τη ΝΔ και το ΣΥΝ. Και στις επόμενες εκλογές να ψηφίσουν ΚΚΕ!!! Τόσο χάλια. Χειρότερα δε γίνεται.
♦ Ολοι στους δρόμους. Διαλύουν την κοινωνική ασφάλιση και το μέλλον μας. 12/3 Ολοι στο Σύνταγμα (ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ)
Διαλύουν το μέλλον που χάραξε η ΓΣΕΕ και η ΑΔΕΔΥ. Το μέλλον της εργασίας σε «συνεργασία» με το κεφάλαιο. Το μέλλον της ταξικής ειρήνης. Το μέλλον των εξευτελιστικών μεροκάματων, των stage, της ανεργίας. Δε διαλύουν κανένα μέλλον. Αυτό το μέλλον γίνεται παρόν και μας πνίγει.
♦Κατάργηση των αντι-ασφαλιστικών νόμων. Κάτω τα χέρια από τα ταμεία (Σύλλογος Εργαζομένων Δ. Καλλιθέας)
Πριν λίγο καιρό, όταν γινόταν ο καυγάς στο Δήμο για τις εκλογές και τις ψήφους, οι «Εκτός των Τειχών» τους είχαν πει, ότι δεν χρειάζονταν τόσα ζόρια για τα ψηφαλάκια και ότι δεν πρέπει να ξεχν-ούν, ότι πάνω απ’ όλα είναι συνάδελφοι και έχουν πολλά να αντιμετωπίσουν μαζί. Τώρα που είναι δίπλα-δίπλα στις περιφρουρήσεις, πολλοί το βιώνουν αυτό το συναίσθημα. Οχι όλοι. Οχι όσοι παντού και πάντα βλέπουν μπροστά τους μια κάλπη. Ευτυχώς δεν είναι όλοι έτσι. Αν κερδίσουν, θα είναι ακόμα καλύτερα τα πράγματα.
♦ Οδηγητής: Η αλήθεια έχει χρώμα κόκκινο (ΚΝΕ)
Το τεύχος που κυκλοφορεί διαφημίζει, μαζί με το παραπάνω σύνθημα, συνέντευξη με τους Ζ. Ομπράντοβιτς, Πρ. Τζόρτζεβιτς, Ι. Ιβιτς για τη διάλυση της Γιουγκοσλαβίας. Κόκκινοι δεν ξέρω να είναι οι παραπάνω συμπαθείς Σέρβοι. Το ότι ο Τζόρτζεβιτς παίζει στον Ολυμπιακό δεν έχει καμία πολιτική σημασία. Αρα, κακώς η ΚΝΕ λέει ότι η αλήθεια έχει χρώμα κόκκινο. Εχει και μαύρο, έχει και μπλε, έχει απ’ όλα. Απλώς, όλ’ αυτά, κατά την προώθηση της πολιτικής του κόμματος και της ΚΝΕ, μεταλλάσσονται σε κόκκινα. Γιατί τέτοιο χρώμα έχει η φανέλα. Οπως στο ποδόσφαιρο και στο μπάσκετ.