♦ Φερεγγυότητα
Πριν από ένα χρόνο, ο Καραμανλής προκήρυξε πρόωρες εκλογές, επειδή –όπως έλεγε– θα κατήρτιζε έναν κρίσιμο κρατικό προϋπολογισμό. Ο προϋπολογισμός του 2008 δεν περιλάμβανε εκπλήξεις. Ηταν στην ίδια ρότα με αυτούς των προηγούμενων ετών. Ο προϋπολογισμός του 2009, όμως, φέρνει ένα πακέτο από ξεγυρισμένα φοροχαράτσια, που τα ανακοινώνει κάθε μέρα ο Αλογοσκούφης, προετοιμάζοντας το κλίμα. Φοροχαράτσια που ουδέποτε προανήγγειλε η κυβέρνηση. Αντίθετα, μέχρι και πριν μερικούς μήνες, ο Αλογοσκούφης διαβεβαίωνε ότι η ελληνική οικονομία είναι τόσο δυνατή που δε χρειάζεται κανένα πρόσθετο μέτρο. Βέβαια, είναι αστείο να συζητάμε για φερεγγυότητα στα αστικά πολιτικά κόμματα και τους ηγέτες τους, δε μπορούμε όμως να τα περνάμε και στο ντούκου.
♦ Καραγκιοζιλίκια
Τρίτη πρωί και ενώ το πόρισμα της Επιτροπής για τα Βαρέα και Ανθυγιεινά έχει διαρρεύσει και δημοσιεύεται ήδη σε εφημερίδες και ιστοσελίδες με κάθε λεπτομέρεια, η Φάνη Πάλλη-Πετραλιά δηλώνει στο ραδιόφωνο του ΣΚΑΙ ότι δεν το έχει υπόψη της, διότι δεν της έχει παραδοθεί από τον πρόεδρο της Επιτροπής. Δεν παραλείπει, πάντως, και αυτή να αναφερθεί στους… τρίφτες χαμάμ, τους εισπράκτορες και τους καταμετρητές κερμάτων που δεν είναι δυνατόν να ανήκουν στη λίστα των ΒΑΕ. Κάποια επαγγέλματα που δεν υπάρχουν πλέον είναι το πρόβλημα; Αυτά μπορούσαν να διαγραφούν χωρίς να χρειάζεται καμιά επιτροπή, διότι απλούστατα δεν υπάρχουν. Η «φασαρία» γίνεται για τα υπόλοιπα επαγγέλματα και χώρους εργασίας, για εκατοντάδες χιλιάδες εργάτες και εργάτριες, που τους μισούς τουλάχιστον τους πετάνε έξω με εντελώς αυθαίρετα και αστήρικτα επιχειρήματα, χωρίς καμιά επιστημονική τεκμηρίωση. Οσα καραγκιοζιλίκια και να κάνει η Πετραλιά, όσες φορές και να μιλήσει για τους ανύπαρκτους τρίφτες χαμάμ και κερματοκαταμετρητές, κανέναν δεν πρόκειται να πείσει. Η εργατική τάξη ξέρει και καλείται να (αντι)δράσει.
♦ Εμπαιγμός
Μετά το νέο φοροχαράτσι και προκειμένου να δημαγωγήσει με την προπαγάνδα ότι κυνηγά τους φοροφυγάδες, ο Αλογοσκούφης ανακοίνωσε την επαναφορά των τεκμηρίων διαβίωσης, τα οποία είχαν καταργηθεί το 2003, επειδή δεν απέδιδαν τίποτα, όπως είχε δηλώσει τότε η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ. Ποιους θα πιάσουν τα τεκμήρια; Ενδεχομένως κάποιους μικρομεσαίους, όχι πάντως τους μεγαλοκαρχαρίες. Γιατί αυτοί ξέρουν να κρύβουν πολύ καλά τα τεκμήρια της πολυτελούς τους διαβίωσης, είτε περνώντας τα στις επιχειρήσεις τους (οπότε έχουν διπλό κέρδος) είτε σε off shore εταιρίες. Ολες σχεδόν οι θαλαμηγοί που κοσμούν τις ανά την Ελλάδα μαρίνες είναι περασμένες σε τέτοιες εταιρίες, οπότε οι ιδιοκτήτες τους μένουν αφορολόγητοι.
♦ Ξεφτίλες
Η κ. Αμανατίδου-Πασχαλίδου, βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ, ψηφοσυλλέκτρια της Βουλής κατά την επίμαχη ψηφοφορία για το Σύνταγμα, δηλώνει ότι δεν είχε υποπέσει τίποτα στην αντίληψή της. Ομως, από το υπεράνω υποψίας (διότι προέρχεται από το κλειστό κύκλωμα της Βουλής και όχι από κρυφή κάμερα) βίντεο που παρουσίασε το ΠΑΣΟΚ, ακούγεται καθαρά η κ. Αμανατίδου-Πασχαλίδου να ρωτά τον νεοδημοκράτη συνάδελφό της: «Κι αυτό το άλλαξες;» κι αυτός να της απαντά καταφατικά. Επομένως, η βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ ήταν σε πλήρη γνώση της ξεφτίλας και δεν είχε κανένα πρόβλημα. Αλλωστε, το κόμμα της είχε κάνει το κομπρεμί του με την κυβέρνηση, προσφέροντας τη συνδρομή του (όπως και ο Περισσός, άλλωστε) ώστε ο Καραμανλής να σώσει την παρτίδα με μια φάρσα συνταγματικής αναθεώρησης. Να μην καταγραφεί σαν ο πρώτος πρωθυπουργός που πήγε να κάνει συνταγματική αναθεώρηση και δεν κατάφερε τίποτα. Γι’ αυτό και δεν είχε κανένα λόγο να πάει κόντρα στα μαγειρέματα του Τραγάκη και των άλλων Νεοδημοκρατών. Δεν πρόκειται για έγκλημα, βέβαια, αλλά αποκτά άλλη διάσταση όταν ένα κόμμα που έχει αναγάγει τη θεσμολαγνεία σε λαϊκή πολιτική κάνει πλάτες σε τόσο χοντρή νοθεία.
Τα ίδια, βέβαια, ισχύουν για το ΛΑΟΣ, που είχε τον Πλεύρη ως ψηφοσυλλέκτη, αλλά και για τον Περισσό, που μπορεί να μην είχε ψηφοσυλλέκτη, όμως οι βουλευτές του ήταν παρόντες και δε μπορεί να μην έβλεπαν τι γινόταν, αφού το μαγείρεμα ήταν δημόσιο και γινόταν μπροστά σε όλους τους βουλευτές. Τώρα, ο Περισσός καταγγέλλει «όργιο νοθείας της ΝΔ σε βάρος των βουλευτών της», από τη μια για να αποσείσει τις δικές του ευθύνες και από την άλλη για να καρφώσει τον ΣΥΡΙΖΑ που είχε πιο ενεργό ρόλο.
♦ Παιδί μάλαμα
Κάποιοι το γνωρίζαμε, οι πολλοί όμως το έμαθαν τώρα. Σύμβουλος του Σαακασβίλι είναι ο Αλεξ Ράντος, το (ελληνο)αμερικανάκι που διετέλεσε επί σειρά ετών σύμβουλος του Γιωργάκη στο υπουργείο Εξωτερικών. Σ’ αυτόν αναφερόταν τότε ο Πάγκαλος (εκπαραθυρωμένος από το Σημίτη για την υπόθεση Οτζαλάν), όταν έλεγε πως στο ΥΠΕΞ περιφέρονται διάφοροι μυστήριοι τύποι που δε μιλούν λέξη ελληνικά. Δε χρειάζεται, βέβαια, να πούμε τι ακριβώς ρόλο παίζει ο Ρόντος. Το σημειώνουμε απλά και μεις, μπας και ο Γιωργάκης μπει κάποια στιγμή στον κόπο (λέμε τώρα) να εξηγήσει από πού προμηθεύτηκε τον Ράντος ως σύμβουλο και ποια η εξέλιξη του εκλεκτού αυτού επαγγελματία.
♦ Σκηνικό «ακυβερνησίας»
Ηρθαν και τα πρώτα μετακαλοκαιρινά γκάλοπ. Και τι έδειξαν; Σκηνικό ακυβερνησίας. Πέφτει η ΝΔ, πέφτει και το ΠΑΣΟΚ. Πέφτει, όμως, και ο ΣΥΡΙΖΑ. Φαίνεται πως πληρώνει την άρνηση να μπει γερά στη συζήτηση περί μελλοντικής συνεργασίας με το ΠΑΣΟΚ. Ούτως εχόντων των πραγμάτων, δεν τις γλιτώνουμε τις διπλές εκλογές, όποτε κι αν γίνουν αυτές. Αυτό είναι το πρώτο συμπέρασμα που βγαίνει. Αν όμως μελετηθούν πιο προσεκτικά οι τάσεις, τότε θα δούμε πως το σκηνικό διαμορφώνεται σχετικά ευνοϊκό για το δικομματισμό. Διότι αδυνατίζει ο τρίτος πόλος (ΣΥΡΙΖΑ) και αναμένεται να αδυνατίσει κι άλλο όταν μπούμε σε πραγματικά προεκλογική περίοδο. Οπότε, όποιο από τα δυο μεγάλα κόμματα κερδίσει, ακόμα κι αν δεν εξασφαλίσει αυτοδυναμία, θα πάει με άλλον αέρα σε επαναληπτικές εκλογές, επισείοντας το μπαμπούλα της ακυβερνησίας, ο οποίος αποδεικνύεται αποτελεσματικός όταν κυριαρχούν οι κοινοβουλευτικές αυταπάτες και οι εργαζόμενες μάζες δεν έχουν αρχίσει να σκέφτονται αντικοινοβουλευτικά.
♦ Υπουργός-υπάλληλος
«Οταν οι εταιρίες έχουν κέρδη και οι πολίτες έχουν κέρδη». Ξεσαλωμένος εντελώς ο Γ. Σουφλιάς, το εκστόμισε κι αυτό στη φιέστα που οργάνωσε στα Τέμπη, εγκαινιάζοντας για πολλοστή φορά το έργο της σήραγγας των Τεμπών. Δεν παρέλειψε να υπερασπιστεί για μια φορά ακόμη τη μέθοδο των συμβάσεων παραχώρησης, με την οποία η κυβέρνηση έχει δώσει στους μεγαλοεργολάβους όλους τους οδικούς άξονες της χώρας. «Ηταν ανάγκη να ακολουθήσουμε αυτή τη μέθοδο –είπε– για να αποκτήσει η Ελλάδα ένα σύγχρονο οδικό δίκτυο, το οποίο θα πληρώνει μόνο ο χρήστης και όχι όλοι οι φορολογούμενοι πολίτες»! Εκτός των άλλων, ο σαρακατσάνος πολιτικός μας θεωρεί και ηλίθιους. Λες και υπάρχει έλληνας πολίτης που δε θα κάνει χρήση των αυτοκινητόδρομων και δε θα πληρώσει τα χαράτσια των διοδίων. Ενεργώντας σαν υπάλληλος των μεγαλοεργολάβων ασελγεί πάνω στην ίδια την Ιστορία. Διότι η Ελλάδα, η αστική Ελλάδα, πέρασε διάφορες φάσεις εκσυγχρονισμού. Είχε χωματόδρομους και απέκτησε ασφάλτινους δρόμους με έργα που έκανε το κράτος, επιβάλλοντας διόδια σε πολλές περιπτώσεις. Γιατί δε μπορούσε να γίνει με τον ίδιο τρόπο και ο (απαραίτητος) νέος εκσυγχρονισμός, γλιτώνοντας ένα μέρος από το νταβατζιλίκι των μεγαλοεργολάβων;
♦ Αντίσταση και τρομοκρατία
Στο πλευρό της κυβέρνησης τάχθηκε για μια ακόμη φορά ο Πασόκος δήμαρχος Λευκίμμης, καταθέτοντας μήνυση κατά 13 συμπολιτών του, που είχε ως αποτέλεσμα να συλληφθούν και να κρατηθούν για μισή μέρα δυο ηλικιωμένοι. Ο λόγος; Οι Λευκιμμαίοι, που εξακολουθούν να αντιστέκονται και να υπερασπίζονται με πείσμα το δικαίωμά τους στη ζωή, συγκεντρώθηκαν σε προγραμματισμένη συνεδρίαση του δημοτικού συμβούλιου και απαίτησαν την αναβολή της, μέχρι να φύγουν τα ΜΑΤ, όπως έχουν αποφασίσει στις λαϊκές συνελεύσεις τους.
♦ Ψευταράδες
«Δεν θίγονται καθόλου οι μισθωτοί και συνταξιούχοι», δήλωσε ο Αλογοσκούφης και οι κυβερνητικές ντουντούκες το μεταδίδουν έκτοτε σε καθημερινή βάση, μπας και βρεθεί κανένας να τους πιστέψει. Ο λόγος για το νέο φοροεισπρακτικό πακέτο και τον κεφαλικό φόρο των 1.050 ευρώ που επιβάλλεται σε ελευθεροεπαγγελματίες, βιοτέχνες και εμπόρους.
Aρκεί, όμως, να σκεφτεί κανείς πόσοι εργαζόμενοι μισθωτοί αναγκάζονται να δουλεύουν με δελτίο παροχής υπηρεσιών, οπότε εμφανίζονται ως ελεύθεροι επαγγελματίες και θα φάνε στο κεφάλι το φόρο του Αλογοσκούφη. Δε μιλάμε μόνο για τους μισθωτούς μηχανικούς των Πολυτεχνείων και ΤΕΙ, που η συντριπτική τους πλειοψηφία δουλεύει με μπλοκάκι, αλλά και για καθαρά προλεταριακά στρώματα, ιδιαίτερα στον τομέα των υπηρεσιών.