Είναι απολύτως φυσιολογικό να έχει απογοητευθεί βαθιά ο Ελληνας πολίτης από ένα πολιτικό σύστημα που θεωρεί ότι τον πρόδωσε. Και είναι υγιές ότι ζητεί την αλλαγή. Και αυτή την εντολή λάβαμε και υλοποιούμε με σκληρή σύγκρουση απέναντι σε αντιλήψεις και συμφέροντα. Εχω πει ότι είναι ανάγκη να είμαστε αντιεξουσιαστές στην εξουσία. Ολες μας οι κινήσεις, οι πρωτοβουλίες, οι δράσεις, εκεί στοχεύουν.
Γ.Α. Παπανδρέου
Στη συνείδηση του εκλογικού σώματος από την εποχή του σημιτικού «εκσυγχρονισμού», το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ με αδελφά κεντροδεξιά κόμματα μοιάζουν. Οι μέθοδοι και το ήθος της διακυβέρνησης μπορεί μόνο να διαφέρουν κάπως (;) κατά περιόδους.
Κ.Ι. Αγγελόπουλος (Επενδυτής)
Στην πραγματικότητα, η Ευρωζώνη και το ΔΝΤ έχουν μετατρέψει την ελληνική κοινωνία σε πειραματόζωο. Μία ματιά στα διεθνή ΜΜΕ επιβεβαιώνει ότι αυτή την περίοδο στην Ελλάδα δοκιμάζονται οι κοινωνικές αντοχές στις σχεδιαζόμενες πολιτικές σκληρής λιτότητας.
Σ. Λυγερός (Επενδυτής)
Από το Λονδίνο ως τη Νέα Υόρκη και από το Παρίσι ως το Βερολίνο το ίδιο βιολί: Τίποτα δεν θα είναι πια όπως παλιά. Καπιταλισμός, δημόσια οικονομικά, αγορά στο εξής θα λειτουργούν στο ίδιο μοτίβο, με κανόνες, ηθική, και για το γενικό συμφέρον. Η ισχύς άλλαξε το τοπίο. Ο πολιτικός άνδρας φούσκωνε το κορμί του και ο κερδοσκόπος έτρεμε. Αλλά τίποτα από όλα αυτά δεν έγινε. Οι αγορές στράφηκαν εναντίον αυτών που τις είχαν σώσει, των κυβερνήσεων. Και σήμερα, τα χρηματοοικονομικά ή τραπεζικά λόμπι εργάζονται για να υπονομεύσουν τα -άτολμα- σχέδια ρύθμισης που έφεραν στο τραπέζι οι κυβερνήσεις. Ακόμα χειρότερο είναι ότι, από την έρευνά μας γύρω από αυτή την πολύ ισχυρή ομάδα πίεσης, αναδίδεται ένα άρωμα αδελφοποίησής της με την πολιτική εξουσία.
Liberation (Ελευθεροτυπία)
Αυτό που είναι λυπηρό είναι η μεθόδευση που έγινε ως προς το Μνημόνιο και τη δανειακή σύμβαση. Ενώ κατατέθηκαν ως κύρωση διεθνών συμβάσεων και υπεγράφησαν από την Ελλάδα και την Ευρωπαϊκή Ενωση ως διεθνείς συμβάσεις, τελικά δεν κυρώθηκαν ως τέτοιες αλλά έγινε νόμος. Αν κυρώνονταν θα έπρεπε να τις ψηφίσουν τα 3/5. Δεν έφταναν οι ψήφοι, διότι η ΝΔ δήλωσε ότι δεν θα ψηφίσει το Μνημόνιο, και έχουμε μια έμμεση καταστρατήγηση της διαδικασίας του Συντάγματος.
Γ. Κασιμάτης
Φοβάμαι ότι τώρα βρισκόμαστε στα πρώτα στάδια μιας τρίτης ύφεσης. Περισσότερο θα μοιάζει μάλλον με τη Μακρά Υφεση παρά με την πιο σοβαρή Μεγάλη Υφεση. (…) Και ποιος θα πληρώσει τον θρίαμβο αυτής της ορθοδοξίας; Η απάντηση είναι δεκάδες εκατομμύρια εργάτες, πολλοί από τους οποίους θα μείνουν άνεργοι επί χρόνια, ενώ κάποιοι απ’ αυτούς δεν θα εργαστούν ποτέ ξανά.
Πολ Κρούγκμαν