Προσφυγή στο ΣτΕ κατέθεσαν δεκάδες πολίτες του Αγίου Νικολάου Κρήτης κατά της απόφασης κατασκευής ιδιωτικής μαρίνας στο ξενοδοχείο «Μιραμπέλο». Παράλληλα, με παρεμβάσεις τους θέτουν το γενικότερο ζήτημα της αρπακτικής διάθεσης των μεγάλων τουριστικών συμφερόντων που αδιαφορούν για την καταστροφή ενός από τους ομορφότερους κόλπους της Ελλάδας, που ήδη είναι πάρα πολύ «πηγμένος» από ξενοδοχεία και τουριστικές επιχειρήσεις.
Η παρέμβαση των συγκεκριμένων κατοίκων είναι θα λέγαμε συντηρητική, αφού δεν αρνείται την τουριστική ανάπτυξη, αλλά στρέφεται ενάντια στην αναρχία και την αρπακτικότητα των μεγάλων συμφερόντων. Ομως, και αυτή η παρέμβαση ξεσήκωσε τους καπιταλιστές, οι οποίοι απειλούν με δημόσια καταχώρησή τους στον τοπικό Τύπο ότι, αν το ΣτΕ τους σταματήσει, θα κλείσουν τα τρία ξενοδοχεία τους στην περιοχή. Γιατί ανησυχούν, όμως, αν είναι νόμιμοι; Ανησυχούν γιατί πλέον η υπόθεση έφυγε από τις τοπικές αρχές από τις οποίες απολαμβάνουν ασυλίας. Γι’ αυτό και συμπεριφέρονται σαν κοινοί μαφιόζοι, προσπαθώντας να στρέψουν τους εργαζόμενους των ξενοδοχείων ενάντια σε εκείνους που έκαναν την προσφυγή.