Στις 24 Γενάρη του 2009 γράψαμε ότι την παραμονή των Χριστουγέννων συνεχίστηκαν οι πιέσεις του Κ. Κιλτίδη προς τον δασάρχη Αρναίας, Γ. Φουρκιώτη και την προϊσταμένη της Διεύθυνσης Δασών της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας Α. Τσακιστράκη, προκειμένου ο πρώτος, με την πράξη χαρακτηρισμού, να αποχαρακτηρίσει το δάσος της Ουρα- νούπολης στη Χαλκιδική. Η πίεση του Κ. Κιλτίδη εκφράστηκε με την αποστολή, μαζί με την εγκύκλιο διαταγή του για τη διενέργεια της πράξης χαρακτηρισμού, της απάντησής του σε δύο βουλευτές, στην οποία ανέλυε τη θέση του, ότι η συγκεκριμένη έκταση είναι δασική και όχι δάσος (την απάντηση είχε δώσει στις αρχές Νοέμβρη). Στο δημοσίευμά μας αυτό ανάμεσα στ’ άλλα γράφαμε, απευθυνόμενοι στον Κ. Κιλτίδη, ότι δεν θα βρεθεί δασάρχης και δασολόγος που θα τολμήσει να βάλει την υπογραφή του κάτω από έγγραφο που θα χαρακτηρίζει το δάσος της Ουρανούπολης ως δασική έκταση, δεδομένου ότι αυτή η έκταση καλύπτεται κατά 100% από δασική βλάστηση.
Στην εκτίμησή μας αυτή πέσαμε έξω. Ο δασάρχης βρέθηκε και είναι ο Γ. Φουρκιώτης, που είχε αποφασίσει να βάλει φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του κάτω από το έγγραφο αποχαρακτηρισμού του δάσους της Ουρανούπολης. Εχει βρει και τον κατάλληλο δασολόγο-εισηγητή που θα εισηγηθεί τον εγκληματικό αποχαρακτηρισμό του δάσους και είχαν προγραμματίσει να ολοκληρώσουν το έγκλημά τους τη βδομάδα που διανύουμε, όμως με μια σειρά ενέργειες τους υποχρεώσαμε να το αναβάλουν γι’ αργότερα. Εννοείται πως δεν θ’ αφήσουμε σε χλωρό κλαρί τόσο αυτούς όσο και την πολιτική ηγεσία του υπουργείου Γεωργίας, μέχρι να σταματήσει οριστικά η προσπάθεια αποχαρακτηρισμού του δάσους της Ουρανούπολης.
Την προπερασμένη Παρασκευή επικοινωνήσαμε με τον δασάρχη Γ. Φουρκιώτη για να μάθουμε σε ποιο στάδιο βρίσκεται η διαδικασία της πράξης χαρακτηρισμού. Στην επικοινωνία μας αυτή συναντήσαμε έναν άνθρωπο αποφασισμένο να βάλει την υπογραφή του στον αποχαρακτηρισμό του δάσους της Ουρανούπολης, έναν άνθρωπο που έκλεινε τ’ αυτιά του στα επιχειρήματα που εκθέταμε, που στηρίζονταν στη δασολογική επιστήμη, αλλά και σ’ αυτόν ακόμη το δασοκτόνο νόμο 3208/2003. Επιχειρήματα που αποτελούν και θέσεις του συνδικαλιστικού του οργάνου, της Πανελλήνιας Ενωσης Δασολόγων Δημοσίων Υπαλλήλων (ΠΕΔΔΥ). Ξαφνικά «ανακάλυψε» και χρησιμοποιεί ως άλλοθι την 161 γνωμοδότηση του Ε’ Τμήματος του ΝΣΚ, που έχει γίνει δεκτή από τον Κ. Κιλτίδη. Μας δήλωσε, λοιπόν, ότι θα την εφαρμόσει, γιατί η εφαρμογή της είναι υποχρεωτική. Με ποιο τρόπο θα την εφαρμόσει; Δίνοντας στη Μονή Βατοπεδίου πιστοποιητικό ότι πρόκειται για δασική έκταση, χωρίς να προχωρήσει σε πράξη χαρακτηρισμού!
Του επισημάναμε, ότι αυτή η στάση του είναι προκλητική, από τη στιγμή που ο Κ. Κιλτίδης (για μια σειρά λόγους που πολλές φορές έχουμε αναφέρει) δεν απαιτεί απ’ αυτόν να εφαρμόσει τη συγκεκριμένη γνωμοδότηση και τον καλεί να βγάλει (προαποφασισμένη) πράξη χαρακτηρισμού. Του επισημάναμε ακόμη, ότι πριν τις γιορτές, απαντώντας σε εμάς, επιχειρηματολογούσε ότι θα κάνει πράξη χαρακτηρισμού, γιατί ο Κ. Κιλτίδης, με την εγκύκλιο διαταγή του της 3ης Δεκέμβρη 2008, είχε πάρει πίσω την υπογραφή του από την 161 γνωμοδότηση του Ε’ Τμήματος του ΝΣΚ. Τέλος, του επισημάναμε, ότι ξέρουμε καλά το λόγο για τον οποίο επιμένει στον αποχαρακτηρισμό του δάσους της Ουρανούπολης. Εχει από παλαιότερα λερωμένη τη φωλιά του, γιατί έχει προσυπογράψει και έχει κάνει αποδεκτή τη δήλωση του μηχανικού των Βατοπεδινών, σύμφωνα με την οποία το δάσος της Ουρανούπολης είναι αγροτεμάχιο άρτιο και οικοδομήσιμο!
Ιδού η απόδειξη. Στις 22 Μάη του 2007 υπογράφηκε το συμβόλαιο μεταβίβασης του δάσους της Ουρανούπολης στη Μονή Βατοπεδίου. Οι συνεργήσαντες σ’ αυτή την καραμπινάτη κομπίνα είχαν στα χέρια τους δύο Γνώμες του συμβούλου του ΝΣΚ Χρ. Μπότσιου, με τις οποίες αποχαρακτηριζόταν το δάσος. Κάποιος ή κάποιοι απ’ αυτούς σκέφτηκαν ότι έπρεπε να πάρουν και μια βεβαίωση από το δασάρχη Αρναίας, που να δέχεται ότι το δάσος είναι αγροτεμάχιο άρτιο και οικοδομήσιμο. Ετσι και έγινε, όπως αποκαλύπτεται από έγγραφο που έχουμε στα χέρια μας.
Στο πάνω μέρος του εγγράφου υπάρχει η εξής δήλωση του τοπογράφου μηχανικού Νικόλαου Κιάκα:
«ΔΗΛΩΣΗ Ν. 651/77: Ο υπογράφων δηλώνω ότι το υπ. αρ. 1193με τεμάχιο στο αγρόκτημα Ουρανούπολης Χαλκιδικής έχει εμβαδό και διαστάσεις όπως στο παρόν διάγραμμα, βρίσκεται εκτός σχεδίου οικισμού, εκτός ζώνης… είναι άρτιο και οικοδομήσιμο…».
Στο κάτω μέρος του εγγράφου διαβάζουμε:
«Θεωρείται και γίνεται αποδεκτό και ανήκει στο 2468 έγγραφο του Δασαρχείου Αρναίας . Αρναία 27-6-2007. Γεώργιος Φουρκιώτης. Δασολόγος με Α’ βαθμό».
Την ίδια μέρα που αποδέχτηκε ότι το δάσος της Ουρανούπολης είναι αγροτεμάχιο άρτιο και οικοδομήσιμο, ο Γ.Φουρκιώτης υπέγραψε και άλλο έγγραφο, που το έστειλε στη Διεύ-θυνση Δασών Χαλκιδικής, στο οποίο εμμέσως πλην σαφώς χαρακτηρίζει την έκταση ως δάσος! «Απαντώντας στην ανωτέρω σχετική σας αναφέρουμε ότι: Στην αριθμ. 147/18-10-34 Απόφαση της Επιτροπής Απαλλοτριώσεων Χαλκιδικής η παραπάνω έκταση αναφέρεται ως “Δάσος χθαμαλόν” από το οποίο εξαιρούνται 400 μόνο περίπου στρέμματα πεύκης. Στον πίνακα συμπληρωματικής διανομής έτους 1971 αναφέρεται ως “δάσος κοινόχρηστο”». Επομένως, έκανε δεκτό τον παράνομο ισχυρισμό της βατοπεδινής συμμορίας, όχι από άγνοια ή επειδή παραπλανήθηκε, αλλά εν πλήρει γνώση ότι συνεργούσε στο βάφτισμα ενός δάσους σε άρτιο και οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο.
Για την υπογραφή που έβαλε ο Γ. Φουρκιώτης στο έγγραφο αυτό κλήθηκε να καταθέσει στην εισαγγελέα Σπυροπούλου το Νοέμβρη του 2008. Η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Γεωργίας, αντί να στείλει στο σπίτι του τον Γ. Φουρκιώτη για την υπογραφή που έβαλε στο έγγραφο των Βατοπεδινών, γεγονός που ασφαλώς γνώριζε από το φάκελο του σκανδάλου, τον κράτησε στη θέση του και τον χρησιμοποιεί τώρα για να νομιμοποιήσει εκ των υστέρων την παράνομη μεταβίβαση του δάσους της Ουρανούπολης στη Μονή Βατοπεδίου.