♦ Οχι στο εργασιακό «μπλακ άουτ» – ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ (πανό)
Αραία, αραία, να φαινόμαστε καμιά σαρανταρέα. Τεράστιο το πανό, ελάχιστοι οι εργαζόμενοι που το συνόδευαν στην πρωτομαγιάτικη συναυλία των ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ. Ούτε καν 100 εργαζόμενοι. Το πανό, όμως, μεταφέρθηκε και τοποθετήθηκε μπροστά-μπροστά, απέναντι από την εξέδρα, για να το παίρνουν οι κάμερες της ΕΡΤ. Η ουσία είναι η… επικοινωνία. Ακόμα κι αν το μεγαλύτερο συνδικάτο της χώρας, με μάχες στην ιστορία του, έχει ξεφτιλιστεί, το πανό του πρέπει να είναι τεράστιο.
♦ Κοινωνική Δικαιοσύνη – Δίκαιη κατανομή των βαρών – Οικολόγοι Πράσινοι (πανό)
Ενα κακομοίρικο πανό, ακουμπισμένο σ’ ένα πεζούλι στην Κοραή, περίμενε καναδυό ανθρώπους να το κρατήσουν, για να υποδηλωθεί η παρουσία και των Οικολόγων Πρασίνων στην πρωτομαγιάτικη συναυλία της ΓΣΕΕ. Δεν ξέρουμε αν βρέθηκε τελικά ο δεύτερος για να κρατήσει το πανό, όμως εμείς επικεντρωνόμαστε στο μήνυμά του. Ενα μήνυμα συνυπευθυνότητας («όλοι φταίμε») και συνευθύνης («όλοι πρέπει να πληρώσουμε»). Το προσπάθησαν πολύ να φανούν ολίγον τι ριζοσπαστικοί οι Οικολόγοι Πράσινοι, όμως δεν τα κατάφεραν. Η διαπλοκή τους με την αστική εξουσία, μέσω μιας πλειάδας κρατικοδίαιτων ΜΚΟ, δεν επιτρέπει… εξαλλότητες του τύπου «την κρίση να πληρώσουν αυτοί που τη δημιούργησαν, οι κεφαλαιοκράτες».
♦ Εμπρός για ένα νέο ΕΑΜ – ΔΗΚΚΙ Σοσιαλιστική Αριστερά (πανό)
Τεράστιο το πανό του ΔΗΚΚΙ, στην πρωτομαγιάτικη πορεία του ΣΥΡΙΖΑ, κι από κάτω ο Γιωργάρας ο Πάντζας να βαδίζει καμαρωτός, με κόκκινο γαρύφαλο στο πέτο, παρέα με καμιά τριανταριά συνοδοιπόρους. Δεν περνάει η μπογιά του Πάντζα στο θέατρο και το σινεμά, δεν περνάει και η μπογιά του ΔΗΚΚΙ στην πολιτική. Η υπογραφή έμεινε μόνο και, όπως καταλαβαίνετε, δεν θα μπορεί να πουλάει για πολύ. Ακόμη και η εθνικοανεξαρτησιακή φρασεολογία, όταν δεν πατάει στον αντικαπιταλισμό, εξατμίζεται και καταντά γραφικότητα.
♦ Ολοι στην εβδομάδα κινητοποιήσεων ενάντια στην αυτοκρατορική επίσκεψη Ερντογάν – Οχι στην τριπλή υποτέλεια ΔΝΤ-ΕΕ-Τουρκίας – Αμεση αναγνώριση όλων των γενοκτονιών της Μικράς Ασίας – Αρδην-Ρήξη (μικρού μεγέθους προκήρυξη)
Οι δυο κυρίες που μοίραζαν το συγκεκριμένο χαρτάκι, στην έξοδο του σταθμού του μετρό στην Κοραή, πρωτομαγιάτικα, ήταν τυλιγμένες στη γαλανόλευκη. Οπως οι αθλητές που πανηγυρίζουν κάποια επιτυχία σε αθλητική διοργάνωση. Οταν ο εθνικισμός γίνεται χαρμάνι μ’ έναν τριτοκοσμικού τύπου αντιιμπεριαλισμό, φτάνει στη γελοιότητα. Παραμένει, όμως, πάντοτε επικίνδυνος, διότι δρα συμπληρωματικά στον καθαρόαιμο εθνικοφασισμό, από τον οποίο δεν αισθάνεται καμιά ανάγκη να διαχωριστεί.
♦ Οταν ο πόνος δεν γίνεται δάκρυ, γίνεται οργή – Β15 (σύνθημα με σπρέι στην Ευριπίδου)
Δεν ξέρουμε αν η υπογραφή Β15 υποδηλώνει άτομο ή ομάδα, το σύνθημα όμως είναι εκεί και υποδηλώνει εύστοχα και χωρίς κραυγές αυτό που πρέπει να κάνει κάθε εργαζόμενος, κάθε νέος.