Εύφλεκτο σαν τα υλικά που φέρεται να είχε στην κατοχή του και τρίτος διωκόμενος πλέον, είναι το κλίμα στην Ξάνθη, μετά τη διαφαινόμενη δίωξη κατά των Παναγιώτη Μουσταφέλου και Σταύρου Φωτεινόπουλου.
Ολα ξεκινούν από την πρώτη μεγάλη κινητοποίηση του Δεκέμβρη στην ακριτική πόλη: «Στις 10 Δεκέμβρη κήρυξε απεργία η ΓΣΕΕ, στο φούντωμα που υπήρχε τέσσερις μέρες μετά το θάνατο του Αλέξη Γρηγορόπουλου», λέει ο Π. Μουσταφέλος: «Στην Ξάνθη έγινε πορεία που σύρθηκε πίσω από τους εργατοπατέρες, από φοιτητικούς συλλόγους, την πρωτοβουλία αντίστασης και άλλους. 250-300 άτομα, αντί να επιστρέψουν στο Εργατικό Κέντρο, πήγαν προς τη νομαρχία για να κάνουν μια συμβολική κατάληψη και μέσα μας περίμενε η ΟΠΚΕ». Οι προθέσεις των διαδηλωτών ήταν ειρηνικές, γεγονός που διαφαίνεται και από κατάληψη που έκαναν στο δημοτικό ραδιόφωνο της πόλης, όπου ανέγνωσαν κείμενά τους και αποχώρησαν. Κάτι που βοήθησε στο να ενημερωθεί ο κόσμος για τις προθέσεις και τα αιτήματά τους, κερδίζοντας έτσι και περισσότερη συμπάθεια από την κοινή γνώμη, που τον καιρό εκείνο βομβαρδιζόταν πανελλαδικά και τοπικά από εμέσματα. Η επιλογή ενός υαλόφρακτου και μερικών μόλις τετραγωνικών μέτρων χώρου για να «στηθούν» οι άντρες των ΜΑΤ εντός της νομαρχίας χαρακτηρίστηκε τότε «άστοχη» από τα ΜΜΕ και «εγκληματική» από τους πολίτες που αποδοκίμασαν εντονότατα τις δυνάμεις καταστολής. Η στιγμιαία σύγκρουση είχε ως αποτέλεσμα μικροτραυματισμούς αστυνομικών, ανοιγμένα κεφάλια από πλευράς διαδηλωτών αλλά και ενός δημοσιογράφου και την αποτύπωση του σχήματος ενός κλομπ σε σπασμένο τζάμι! Ακολούθησε έγγραφη διαμαρτυρία που την υπέγραφαν πολλοί αυτόπτες μάρτυρες, ανάμεσά τους και «επιφανείς» πολίτες της Ξάνθης.
«Στις 27 Απρίλη, τόσους μήνες μετά», συνεχίζει ο Π. Μουσταφέλος, «στέλνεται σε μένα κλήτευση για προκαταρκτική εξέταση από τον Πταισματοδίκη Ξάνθης. Η δικογραφία είχε μέσα όσα φορτώνουν στους συμμετέχοντες σε πορείες, συν απόπειρα ανθρωποκτονίας(!) και νόμο περί όπλων (σσ. για ένα κοντάρι από σημαία). Μέσα υπάρχουν κατάθεση του αντινομάρχη Παρτσαλίδη και δέκα καταθέσεις-καρμπόν από αστυνομικούς, μοίρασαν άδειες σ’ αυ- τούς από τρεις ως έξι μέρες, ανάλογα με τον τραυματισμό τους. Βέβαια δεν μιλάμε για κάτι σοβαρό, κάκωση στον αντίχειρα είχαν όλοι… Προηγουμένως, είχα συλληφθεί στις 8 Μάρτη μαζί με άλλους σε πορεία από το σωρό κι ήμουν στην ομάδα που είχε τα κακουργήματα γιατί ανταποδώσαμε την επίθεση των αστυνομικών. Και η άλλη δικαστική εκκρεμότητα είναι για το χτίσιμο του αντιπρύτανη και πάλι με αυτεπάγγελτη δίωξη. Προς το παρόν είμαστε ύποπτοι και όχι κατηγορούμενοι ακριβώς».
Σημειώνεται ότι προχθές Πέμπτη ήταν να γίνει προκαταρκτική εξέταση, κάτι που αναμενόταν να μετατεθεί για μεθαύριο Δευτέρα. Εκδηλώσεις αλληλεγγύης οργανώνονται στην Ξάνθη, την Αθήνα και άλλες πόλεις. Για την Κυριακή το απόγευμα προγραμματιζόταν πανελλαδική πορεία στην Ξάνθη.
Μετά τα παραπάνω, νέα σύλληψη καταγράφεται τα ξημερώματα της περασμένης Τρίτης. Πρόκειται για έναν 22χρονο φοιτητή που «είχε στο αυτοκίνητό του τέσσερις φιάλες βουτανίου (γκαζάκια), 32 προσανάμματα τζακιού, ένα πανί, ένα ζευγάρι γάντια και μια αθλητική φόρμα με κουκούλα. Εξαιτίας των ευρημάτων η αστυνομία ερευνά τη συμμετοχή του νεαρού σε άλλες αξιόποινες πράξεις, εστιάζοντας στις επιθέσεις του αντιεξουσιαστικού χώρου τη Μεγάλη Εβδομάδα, που συνοδεύτηκαν από σχετική προκήρυξη», αναφέρεται σε ανακοίνωση. Είχε προηγηθεί συγκέντρωση ατόμων του αντιεξουσιαστικού χώρου και στελεχών της εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς και συζήτηση με δικηγόρο γύρω από τις διώξεις που βρίσκονται σε εξέλιξη. Λίγο μετά, βγήκαν μαζικά για αφισοκόλληση, έγινε η σύλληψη και ακολούθησε διαμαρτυρία έξω από την Αστυνομική Διεύθυνση Ξάνθης, παρουσία δικηγόρου. Μεγάλη συγκέντρωση έγινε και έξω από τα δικαστήρια όπου οδηγήθηκε ο συλληφθείς, που πήρε προθεσμία και ήταν να απολογηθεί προχθές, λίγο μετά την απολογία των Μουσταφέλου-Φωτεινόπουλου.
Στην Ξάνθη επικρατεί αναταραχή ήδη από το περασμένο Σάββατο, μετά τη σύλληψη και φυλάκιση του Νίκου Κουνταρδά για παραβίαση των περιοριστικών όρων που του έχουν επιβληθεί. Ο 30χρονος Ξανθιώτης οδηγήθηκε στις Φυλακές Κομοτηνής και εν συνεχεία σε αυτές τις Αμφισσας, ενώ προχώρησε σε απεργία πείνας και δίψας, θεωρώντας τη σύλληψή του προσχηματική (τώρα νοσηλεύεται στον Κορυδαλλό, όπου μεταφέρθηκε). Στο στόχαστρο των διωκτικών αρχών εδώ και πολύ καιρό ο Ν. Κουνταρδάς υπήρξε θύμα παγίδας. Πήγε την 1η Μάη να δώσει το παρόν (παρουσία και δεύτερου προσώπου) και οι μπάτσοι του είπαν ότι δεν έχει φτάσει ο φάκελός του. Ανυποψίαστος έφυγε και όταν στις 15 Μάη ξαναπήγε να δώσει το παρών, βρέθηκε με χειροπέδες, καθώς στο μεταξύ είχαν φροντίσει να βγάλουν ένταλμα για παραβίαση περιοριστικών όρων!
Το γεγονός ότι «δεν πάμε καλά» και τις ανησυχίες για τα χειρότερα –κάτι που τονίζει και η εμπλεκόμενη στην υπόθεση δικηγόρος Αλέκα Ζορμπαλά– έρχεται να επιβεβαιώσει κι ένα περιστατικό που συνέβη λίγα λεπτά πριν την ομιλία του Γ. Παπανδρέου την Τετάρτη στην Ξάνθη: Ενα τσούρμο περιπολικά και μοτοσικλέτες της ΕΛΑΣ συνέλαβε και κρατούσε επί ώρα «δεμένο» πισθάγκωνα άντρα, που δεν σταμάτησε σε έλεγχο πενήντα μέτρα από την εξέδρα της ομιλίας. Ο άνθρωπος πήγαινε στο σπίτι του, ενώ σε παρέμβαση του δικηγόρου και εξέχοντος στελέχους του ΠαΣοΚ Σ. Ξυνίδη, αστυνομικός δεν δίστασε να τον προπηλακίσει προκαλώντας την μήνη των δεκάδων παρισταμένων και παρά τρίχα αποφεύχθηκαν τα χειρότερα.