Εχετε ξαναδεί υπουργό να λογοκρίνει την πρώτη δήλωση που έκανε αναλαμβάνοντας τα καθήκοντά του; Το διέπραξε η νεόκοπη υπουργός Γεωργίας Κ. Μπατζελή, η οποία κέρδισε από την πρώτη κιόλας μέρα την πρώτη υποψηφιότητα για τις χιουμοριστικές ραδιοτηλεοπτικές εκπομπές.
Δεν αναφερόμαστε στο φαρσικό θέαμα με την κ. Μπατζελή να δηλώνει ότι στο υπουργείο δεν βρήκε τηλέφωνα και φαξ και όλοι να νομίζουν πως φεύγοντας οι προηγούμενοι πήραν μαζί τους και τις συσκευές, γεγονός που αναγκάστηκε να διαψεύσει η ίδια, εμφανιζόμενη το βράδυ στο δελτίο του Ευαγγελάτου (αυτό ήταν το σοβαρότατο θέμα με το οποίο ασχολήθηκε η νέα υπουργός την πρώτη μέρα της στο γραφείο). Αυτό, όπως και τα ελληνικά επιπέδου… Φάνης (εκείνο το «στενή συνεργασία επί ίσων όρων», κόντεψε να μας βγάλει το μάτι) ανήκουν στην αρμοδιότητα των χρονικογράφων και ευθυμογράφων. Αναφερόμαστε στις ευθείες απειλές που εκτόξευσε κατά των υπαλλήλων του υπουργείου, αναζητώντας από την αρχή yesmen, οι οποίοι θα εκτελούν τυφλά εντολές. Είπε απευθυνόμενη στους υπάλληλους του υπουργείου:
«Αυτό το οποίο θέλουμε από εσάς είναι εργατικότητα. Ο-ποιος δεν θα δουλέψει με τους όρους τους οποίους θα θέσει η πολιτική ηγεσία, διαφάνειας, εξυπηρέτηση του αγρότη και του πολίτη, θα βρεθεί έξω από την πόρτα του υπουργείου. Είμαι πάρα πολύ σαφής».
Λίγο αργότερα, στη συζήτηση με τους δημοσιογράφους, υπενθυμίσαμε στην κ. Μπατζελή, απ’ αφορμή αυτή την απειλή, ότι το πρόβλημα δεν είναι η έλλειψη εργατικότητας, αλλά το ότι οι πολιτικές ηγεσίες ζητούν από τους υπάλληλους να εκτελούν τυφλά τις εντολές τους, ακόμα και όταν αυτές είναι παράνομες. Αυτό είναι ο κανόνας και με αυτό το κριτήριο αξιολογούν τους υπάλληλους οι πολιτικές ηγεσίες. Yesmen θέλουν και όχι ανθρώπους με επιστημονική επάρκεια και διάθεση προσφοράς.
Εμφανώς ενοχλημένη η υπουργός, αφού πρώτα μας ρώτησε αν είμαστε δημοσιογράφοι, διότι οι δημοσιογράφοι δεν κάνουν τοποθετήσεις (!!!), άρχισε να τα μπουρδουκλώνει και να τα μαζεύει και να κάνει πως δεν καταλαβαίνει. Λίγο αργότερα, είτε γιατί το συνειδητοποίησε μόνη της είτε γιατί της το σφύριξαν συνεργάτες της, έσπευσε να εκδώσει το πρώτο Δελτίο Τύπου της θητείας της, στο οποίο… λογόκρινε τον εαυτό της. Η επίμαχη απειλητική παράγραφος αφαιρέθηκε εντελώς. Βέβαια, αποσπάσματα μεταδόθηκαν από ραδιοφωνικούς και τηλεοπτικούς σταθμούς.
Η κ. Μπατζελή αναλώθηκε σε απειλές κατά των υπαλλήλων, χωρίς να πει λέξη για τα σοβαρά προβλήματα που ταλανίζουν τον αγροτικό κόσμο. Επειδή, όμως, είναι ιδιαίτερα φιλόδοξη και αναζητά τη δημοσιότητα, μίλησε για αυξήσεις στις συντάξεις του ΟΓΑ και στην επιστροφή ΦΠΑ προς τους αγρότες, χωρίς βέβαια να μπει σε λεπτομέρειες. Ούτε θα μπορέσει ποτέ να μπει σε λεπτομέρειες, αφού και τα δύο αυτά θέματα δεν είναι της αρμοδιότητάς της. Είναι αρμοδιότητας του υπουργείου Οικονομικών. Οι αποφάσεις θα παρθούν στην πλατεία Συντάγματος και όχι στην ταπεινή πλατεία Βάθης. Ακόμη και η δημαγωγία έχει κάποια… χωροταξικά όρια.
Οσο ήταν ευρωβουλευτής, η κ. Μπατζελή έκανε συνεχώς δηλώσεις προσπαθώντας να φτιάξει ένα φιλοαγροτικό προφίλ. Αναφερόταν στην ψαλίδα ανάμεσα στις τιμές παραγωγού και στις τιμές καταναλωτή, καταφερόταν κατά των καρτέλ, κατήγγειλε τον Σ. Χατζηγάκη ότι θα βρει μπροστά του την ΕΕ για το περιβόητο «πακέτο» των 425 εκατ. ευρώ που έδωσε στους αγρότες, έλεγε ότι αδικήθηκαν οι κτηνοτρόφοι κ.λπ. κ.λπ. Ολα αυτά τα ξέχασε με τη μία, μόλις διάβηκε την πόρτα του υπουργείου. Ομως, οι αγρότες δεν τα ξέχασαν. Είναι, λοιπόν, βέβαιο ότι η κ. Μπατζελή θα πάθει αυτό το οποίο έλεγε για τον προκάτοχό της: θα τα βρει μπροστά της! Και κανένα επικοινωνιακό ή άλλο «κονέ» δεν πρόκειται να τη σώσει.
ΥΓ: Η κ. Μπατζελή ανακοίνωσε πως για την αρμοδιότητα των δασών δεν έχει παρθεί κυβερνητική απόφαση. Την ίδια ώρα, μερικά χιλιόμετρα πιο πέρα, η κ. Μπιρμπίλη ανακοίνωνε ότι τα δάση περνούν στη δική της αρμοδιότητα και καλούσε σε σύσκεψη τον Γενικό Διευθυντή Δασών Σ. Σαγρή! Στην ΠΕΔΔΥ, ΠΑΣΚΕ και ΔΑΚΕ δηλώνουν ότι συμφωνούν με τη μεταφορά της αρμοδιότητας στο νέο ΥΠΕΧΩΔΕ και δεν ενοχλούνται καθόλου από το γεγονός ότι σ’ αυτό το υπουργείο παραμένει και η Χωροταξία!!!