♦ Γλώσσα λανθάνουσα
Ξεπερνώντας κάθε όριο και εκθέτοντας την ίδια την (ανεξάρτητη υποτίθεται) «επιστημομονική» επιτροπή για το ασφαλιστικό που έχει συστήσει, ο υπουργός Εργασίας Α. Λοβέρδος ανακοίνωσε τα εξής στις 21 Δεκέμβρη: «Αύριο, Τρίτη 22 Δεκεμβρίου 2009 και ώρα 09:30, υπό την προεδρία του Υπουργού Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης κ. Ανδρέα Λοβέρδου και του Υφυπουργού κ. Γιώργου Κουτρουμάνη συνέρχεται για τρίτη φορά η Επιτροπή των Εμπειρογνωμόνων με αντικείμενο την ασφαλιστική μεταρρύθμιση». Τι σόι ανεξάρτητη επιστημονική επιτροπή είν’ αυτή που συνεδριάζει υπό την προεδρία της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου; Λίγη ώρα αργότερα, προφανώς επειδή κάποιος διαπίστωσε τη χοντράδα και χτύπησε το καμπανάκι, ο υπουργός έστειλε διορθωτικό δελτίο Τύπου: «Αύριο, Τρίτη 22 Δεκεμβρίου 2009 και ώρα 09:30, με την παρουσία της πολιτικής ηγεσίας συνέρχεται για τρίτη φορά η Επιτροπή των Ειδικών για το Ασφαλιστικό»!
Φυσικά, επί της ουσίας δεν αλλάζει τίποτα. Με τη βιασύνη και την αλαζονεία του ο Λοβέρδος αποκάλυψε το χαρακτήρα αυτής της επιτροπής, που λειτουργεί –όπως και όλες οι ανάλογες στο παρελθόν– ως όργανο της κυβέρνησης.
♦ Πολιτικαντισμός παλαιάς κοπής
Φαίνεται πως στη Φθιώτιδα είναι μαζεμένη η αγροτική πρωτοπορία. Αυτή που εκφράζει τον αγροτικό κόσμο ολόκληρης της χώρας. Δεν εξηγείται διαφορετικά το γεγονός ότι η υπουργός Γεωργίας Κ. Μπατζελή, για δεύτερη φορά στους τρεις πρώτους μήνες της υπουργικής της θητείας, πραγματοποίησε «ανοικτή συνάντηση με τοπικούς φορείς και αγρότες» σε θέατρο της περιοχής, προκειμένου να συζητήσει μαζί τους «ζητήματα τοπικού ενδιαφέροντος αλλά και ευρύτερης αγροτικής πολιτικής σε εθνικό επίπεδο». Το γεγονός ότι η Φθιώτιδα είναι η εκλογική περιφέρεια της υπουργού είναι ασφαλώς… τυχαίο.
Δε λέμε, να πάει η υπουργός στην εκλογική της περιφέρεια, αλλά με την ιδιότητα του βουλευτή, όχι μ’ αυτή του υπουργού που επιλέγει την εκλογική του περιφέρεια για να συζητήσει θέματα «ευρύτερης αγροτικής πολιτικής σε εθνικό επίπεδο». Οι νέας κοπής πολιτικοί του Παπανδρέου αποδεικνύονται χειρότεροι από τους παλιούς κομματάρχες. Είναι τέτοια η αλαζονεία τους που δεν προσέχουν ούτε τους τύπους.
♦ Δικό τους Πρόγραμμα θα εγκρίνουν
Τη βεβαιότητά του ότι δεν πρόκειται να κοπεί από την Κομισιόν το Πρόγραμμα Σταθερότητας εξέφραζε παραμονές της πρωτοχρονιάς ο Παπανδρέου στους δημοσιογράφους. «Δεν φοβάμαι ότι θα απορριφθεί το Πρόγραμμα Σταθερότητας από την Κομισιόν. Δεν δίνεις εξετάσεις και κόβεσαι. Συζητάμε μαζί τους. Γίνεται συζήτηση για κάθε κομμάτι του προγράμματος». Η ουσία βρίσκεται στο δεύτερο σκέλος της φράσης του: «Συζητάμε μαζί τους. Γίνεται συζήτηση για κάθε κομμάτι του προγράμματος». Πρώτα θα εγκρίνουν το Πρόγραμμα οι «γκαουλάιτερ» των Βρυξελλών, υπαγορεύοντας τους όρους τους, και μετά θα κληθούν τα θεσμικά όργανα στην Ελλάδα (υπουργικό συμβούλιο, Βουλή) να το επικυρώσουν με πανηγυρικό τρόπο. Γιατί, λοιπόν, να ανησυχεί ο Παπανδρέου; Πρόγραμμα που θα έχουν καταρτίσει οι ίδιοι θα κληθούν να εγκρίνουν οι κοινοτικοί, οπότε δεν θα έχουν κανένα λόγο να το απορρίψουν.
Αλλωστε, ο Παπακωνσταντίνου φρόντισε να τους δώσει ένα ακόμη απτό δείγμα γραφής. Εντεκα μέρες μετά την ψήφιση του προϋπολογισμού, ανακοίνωσε την… αναθεώρησή του. Κι αυτό έγινε… όλως τυχαίως, δυο μέρες πριν καταφθάσουν οι ελεγκτές της Κομισιόν και της ΕΚΤ!
ΥΓ: Ο Πεταλωτής, που θέλει καιρό ακόμη να μάθει τα κόλπα της αόριστης εκφοράς του κυβερνητικού λόγου, το είπε πεντακάθαρα στην ενημέρωση των συντακτών την περασμένη Δευτέρα: «Βεβαίως, υπάρχει στενή συνεργασία με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, έτσι ώστε να μην κινδυνεύουμε να μας απορρίψουν το Πρόγραμμα Σταθερότητας, κάτι που θα ήταν καταστροφικό για την ελληνική οικονομία».
♦ Προβοκάτορες και προσκυνημένοι
Το διαβάσαμε στο «Ριζοσπάστη», στο πρώτο φύλλο της νέας χρονιάς: «Μόνο τυχαίο δεν είναι βέβαια το γεγονός ότι η νέα δεκαετία ξεκινά, όπως η προηγούμενη, μέσα σε κλίμα τρομολαγνίας, με αφορμή αυτή τη φορά την αποτυχημένη απόπειρα σε αεροσκάφος ανήμερα τα Χριστούγεννα. Καθόλου τυχαίο δεν είναι επίσης ότι το κλίμα τρομοϋστερίας τροφοδοτείται από τις κινήσεις της “Αλ Κάιντα”, ο αρχηγός της οποίας δέκα χρόνια τώρα, όλως τυχαίως, παραμένει ασύλληπτος».
Τελείωσε, άπαξ και παραμένει ασύλληπτος ο αρχηγός της «Αλ Κάιντα», παναπεί ότι είναι πράκτορας και τον προστατεύουν. Το ενδεχόμενο να παραμένει ασύλληπτος γιατί δεν μπορούν να τον συλλάβουν, επειδή έχει απέραντη υποστήριξη από τον πληθυσμό της τεράστιας περιοχής στην οποία ζει και κινείται, πρέπει να απορριφθεί ως σκέψη… ιερόσυλη. Οι ιμπεριαλιστές είναι ανίκητοι. Μπορούν να πιάσουν όποιον θέλουν, όποτε θέλουν. Κανένας δε μπορεί να τους ξεφύγει. Ξεφεύγει μόνο όποιος είναι δικός τους πράκτορας και τον χρησιμοποιούν για προβοκάτσιες.
Λεπτομέρεια: Τα ίδια έλεγαν επί χρόνια και για τα μέλη της 17Ν και του ΕΛΑ. Κι όταν οι εξελίξεις μετά το 2002 δεν επιβεβαίωσαν τη βρόμικη πρακτορολογία τους, προσπάθησαν (ανεπιτυχώς) να τη σταματήσουν, μέχρι που το βούλωσαν.
♦ Πιάστηκαν στα πράσα
Εικόνες από συγκρούσεις που είχαν γίνει στην Ονδούρα στις αρχές του περασμένου καλοκαιριού, μετέδωσε το γαλλικό κρατικό κανάλι «France 2» και αναπαρήγαγαν ορισμένες γαλλικές εφημερίδες, εμφανίζοντάς τες ως εικόνες από τα πρόσφατα επεισόδια στην Τεχεράνη. Την αποκάλυψη έκανε η γερμανική εφημερίδα «Junge Welt» και το γαλλικό κανάλι αναγκάστηκε να ζητήσει δημόσια συγνώμη, μιλώντας για «λάθος». Από την Ονδούρα μέχρι την Τεχεράνη, βέβαια, μεσολαβούν μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα και από τις αρχές του καλοκαιριού μέχρι το Δεκέμβρη μισός χρόνος, οπότε περίπτωση λάθους αποκλείεται εκ των πραγμάτων. Είχαμε, απλά, μια ακόμα αποκάλυψη της πάγιας τακτικής των αστικών ΜΜΕ να κατασκευάζουν ειδήσεις και να οργανώνουν την προπαγάνδα τους με γκεμπελικό τρόπο (θυμηθείτε τον «Κορμοράνο του Περσικού Κόλπου»!). Κάθε φορά που πιάνονται στα πράσα λένε «συγνώμη, λάθος» και συνεχίζουν.
♦ Η επιστροφή του βρυκόλακα
Λέτε να έχει φυράνει το μυαλό του Μητσοτάκη και να μην ξέρει τι λέει; Λέτε να πίστεψε ποτέ ότι έχει την παραμικρή ελπίδα να υλοποιηθεί η πρόταση που έκανε για σχηματισμό κυβέρνησης έκτακτης ανάγκης, με πρωθυπουργό τον Παπανδρέου, αντιπρόεδρο τον Σημίτη, οικονομικό υπερυπουργό τον Παπαδήμο και υπουργό Οικονομικών τον Αλ. Παπαδόπουλο (μαζί με τον Παπακωνσταντίνου); Αν είχε κάνει πρόταση για κυβέρνηση εθνικής ενότητας, να πεις ότι έλεγε κάτι πρωτότυπο, ασκώντας αντιπολίτευση στο ΠΑΣΟΚ, όμως κυβέρνηση Παπανδρέου με την προσθήκη κάποιων εντελώς ξεχασμένων Πασόκων μάλλον ως ανέκδοτο ακούγεται. Αυτό ακριβώς ήθελε και ο Μητσοτάκης. Εκανε μια «τρελή» πρόταση ξέροντας ότι θα συζητηθεί και θα τον καταστήσει και πάλι παράγοντα του «δημόσιου βίου». Την επιστροφή του στην ενεργό πολιτική με εντυπωσιακό τρόπο ήθελε να κατοχυρώσει. Βλέποντας ότι η κόρη του έχει βαλτώσει και δεν αντιδρά και ξέροντας ότι ο γιος του είναι πολύ λίγος για να παίξει ηγετικό ρόλο, ξαναπαίρνει το παιχνίδι στα χέρια του, για να σώσει ό,τι μπορεί να σωθεί από το Μητσοτακαίικο. Να συγκρατήσει κάποια στελέχη που έχουν μείνει ορφανά και ψάχνονται, να δώσει μια αξιοπρεπή μάχη για διακριτή καταγραφή στο νεοδημοκρατικό συνέδριο του Ιούνη και να διαπραγματευτεί με τον Σαμαρά (δι’ αντιπροσώπων, φυσικά) από καλύτερες θέσεις.
♦ Το βιολί τους
Για «σενάρια που είδαν το φως της δημοσιότητας για την άμεση κατάθεση και ψήφιση νομοσχεδίου για την εξίσωση των ορίων ηλικίας ανδρών και γυναικών στο Δημόσιο, με βάση την προειλημμένη απόφαση του ΔΕΚ», κάνει λόγο η ΑΔΕΔΥ σε ανακοίνωσή της την 5η Γενάρη. Ο ίδιος ο υπουργός Οικονομικών έκανε δηλώσεις στους δημοσιογράφους, για «σενάρια» μιλάει η ΑΔΕΔΥ, λες και όσα γράφηκαν σε όλες τις εφημερίδες τα έβγαλαν από το μυαλό τους οι δημοσιογράφοι. Στη συνέχεια, η ΑΔΕΔΥ δεν παραλείπει να σημειώσει ότι αυτά τα «σενάρια» «εκτός των άλλων έρχονται σε αντίθεση με τις προεκλογικές δεσμεύσεις της Κυβέρνησης». Πότε το ΠΑΣΟΚ δεσμεύτηκε προεκλογικά ότι δεν θα εφαρμόσει την απόφαση του ΔΕΚ για την εξίσωση των ορίων ανδρών-γυναικών στο δημόσιο; Μήπως μπορεί η συνδικαλιστική γραφειοκρατία να μας το υποδείξει;
♦ Τεράστιο πολιτικό πλήγμα
Με πέντε κατοχικούς στρατιώτες νε- κρούς, τέσσερις αμερικανούς και έναν βρετανό, ξεκίνησε η νέα χρονιά στο Αφγανιστάν. Ομως, το μεγάλο πλήγμα στις αμερικάνικες κατοχικές δυνάμεις το επέφεραν οι Ταλιμπάν λίγο πριν εκπνεύσει η προηγούμενη χρονιά, με την εκτέλεση 8 πρακτόρων της CIA μέσα στην έδρα τους, σε μυστική στρατιωτική βάση. Ηταν το μεγαλύτερο πλήγμα που δέχτηκαν οι αμερικάνικες μυστικές υπηρεσίες τα τελευταία 30 χρόνια. Γι’ αυτό και έσπευσαν να θάψουν τη σχετική συζήτηση. Γιατί το πλήγμα αυτό ήταν περισσότερο πολιτικό παρά στρατιωτικό. Στο άντρο της CIA, εκεί που καταρτίζονται τα σχέδια δολιοφθορών και διείσδυσης μέσω πρακτόρων στις αντάρτικες δυνάμεις, κατάφερε να διειδύσει πράκτορας των ανταρτών (από αμερικάνικες πηγές και πηγές των Ταλιμπάν λέχθηκε ότι επρόκειτο για Ιορδανό, που είχε συλληφθεί ως συνεργάτης της «Αλ Κάιντα» και στρατολογήθηκε από τη CIA, για να αποδειχτεί τελικά διπλός πράκτορας) και να τους τινάξει στον αέρα, καταρρακώνοντας το γόητρό τους και το θρύλο της πανίσχυρης υπηρεσίας. Αλλο σινεμά, όμως, και άλλο πραγματική ζωή. Στο αμερικάνικο σινεμά κερδίζουν πάντοτε οι άτρωτοι πράκτορες της CIA. Στην πραγματική ζωή, εκείνοι που έχουν το δίκιο, εκείνοι που μάχονται για την ανεξαρτησία της χώρας τους, καταφέρνουν να χτυπήσουν ακόμα και τις πιο επίλεκτες δυνάμεις του εισβολέα.
YΓ: Πράκτορες «θυγατρικής» της CIA ήταν τελικά και οι πέντε «πολίτες» που σκοτώθηκαν πριν λίγο καιρό στην Καρντέζ, σε άλλη ενέργεια των αφγανών ανταρτών. Εμφανίζονταν ως υπάλληλοι της Development Alternatives Inc. Οι Ταλιμπάν έχουν πολύ καλό δίκτυο πληροφοριών.